Przywrócenie bootloadera 8ki

Witam! Bawiłem się przez jakiś czas Linuxem (dystrybucja Manjaro) i chcąc powrócić już na stałe do Windowsa 8.1, miałem zamiar usunąć GRUBa. Uruchomiłem z pendrive’a płyte instalacyjną systemu, uruchomiłem Wiesz Poleceń i wpisałem bootrec /fixmbr oraz bootrec /fixboot. O ile fixmbr poszło bez problemów, to przy fixboot wyświetlił mi się komunikat “Wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. Sprawdź, czy załadowano wszystkie wymagane sterowniki systemu plików i czy wolumin nie jest uszkodzony”. Aktualnie system uruchamiam przez płytę Hiren’s Boot (opcja Boot from HDD), bo jak chce normalnie uruchomić system, otrzymuje komunikat “Missing Operating System”. Proszę o szybką pomoc, z góry dziękuje.

łatwiej ustawić windows jako domyślny system i czas na 0 i po sprawie :slight_smile:

 

Gdzie to ustawić?

uruchamiasz linuxa, odpalasz konsolę, następnie najlepiej skorzystać z Midnight Commandera (mc) i przejść do katalogu /boot/grub

szukasz pliku grub.cfg i edytujesz, wyszukujesz w nim wpisu Default=“0” i zmieniasz na… i tutaj zabawa jeżeli masz na liście wyboru np. Linux, Linux Recovery, MemCheck, Windows to zamiast 0 wpisujesz 3, jeżeli pozycji jest 5 to wpisujesz 4 ponieważ 0 jest pierwszą pozycją z listy, następnie szukasz wpisu set timeout=10 i zmieniasz wartość w moim wypadku 10 na 0, w ten sposób ustawisz bootloadera grub na automatyczne uruchamianie windowsa i poprzez ustawienie czasu na 0 unikniesz wyświetlania listy wyboru

Nie mam dostępu ani do Linuxa, ani do GRUBa…

to zainstaluj jakiegoś boot managera, na dobreprogramy napewno coś znajdziesz i ustaw go tak jak pisałem w przypadku gruba

Używając Smart Boot Managera udało mi się przywrócić bootowanie z dysku, jednak wyświetla się komunikat “The Boot Configuration Data for your PC is missing or contains errors.” i laptop się po chwili restartuje.

spróbuj Ranish Partition Manager, prosty program do partycjonowania, który posiada możliwość wgrania BARDZO prostego boot managera, u mnie zwykle wystarczało

Problem rozwiązany. Udało się naprawić przez Automatyczną naprawę komputera z płyty instalacyjnej (dziwne, bo wcześniej nie działało).

widocznie grub namieszał coś w mbr co boot manager naprawił, chociaż faktycznie dziwne to to :slight_smile: