Przywrócenie obrazu dysku z Debianem (ext2) - Błąd z GRUB-em


(Maniootek) #1

Witam!

Czy zna ktoś skuteczny i łatwy sposób na skopiowanie dysku - w moim przypadku ATA FLASH - podłączona przejściówka i do tego karta CF 15GB na którym jest Debian z ext2.

Próbowałem clonezillą ale po przywróceniu obrazu mój Debian już nie chciał startować.

Dostawałem tylko taki wynik:

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam


(saturno) #2

Spróbuj naprawić rozruch za pomocą boot-repair-disk.


(Maniootek) #3

ale jak zrobić obraz żeby nie było takiego problemu?


(marcin82) #4

Jaki masz układ partycji na karcie pamięci? Czy podczas tworzenia obrazu partycji z karty skopiowałeś również MBR tego nośnika, czyli pierwsze 512 B(ajtów)?

Co było na dysku docelowym? Czy to jest naprawa istniejącego Debiana na tym dysku, czy przeszczep na żywca. Co chcesz w ogóle osiągnąć? - piszesz dość niejasno. Jaki jest układ partycji na dysku docelowym?


(Maniootek) #5

Około 600MB swap + reszta (15~ GB) ext2. Podczas tworzenia obrazu nie widzialem takiej opcji żeby też mbra kopiowało. Obraz robiło na dysk usb. Poprostu chciałem sobie przywrócić cały dysk po testach na debianie. Mam zrobiony obraz z czystym debianem i taki stan systemu chciałem przywrócić.

Razem z Debianem jest zainstalowany GRUB2. Dysk docelowy jest zrobiony z systemem plików NTFS.

W clonezilla mam tylko takie opcje podczas robienia obrazu:

http://maniootek.pl/shared/clonezilla-a ... ptions.png


(marcin82) #6

Błąd z pierwszego zrzutu pokazuje, że w MBR dysku twardego na który chcesz przywracać obraz(y) zainstalowany jest Grub w wersji 0.97. Jeśli w instalacji Debiana, której obraz jest na USB zainstalowano Grub 1.99 (Grub 2), Grub 0.97 z MBR nie może po prostu odnaleźć swojego pliku konfiguracyjnego, czyli:

/boot/grub/menu.lst

którego po prostu nie ma (o ile rzeczywiście w przywracanej instalacji jest Grub2). ==== Przeinstaluj Gruba 2 wykonując chroot do systemu na docelowym dysku twardym, jeśli masz z tym problem uruchom dowolne livecd, zaloguj się na roota i podaj wynik:

fdisk -l

-- Dodane 25.04.2012 (Śr) 19:53 --

Przygotuj tam partycje w odpowiednim dla linuksa systemie plików i możliwie o równej lub większej wielkości niż partycje źródłowe - jeśli obrazy były tworzone z ext2 - to przygotuj ext2. Dopiero potem przywracaj. Na sam koniec trzeba będzie przeinstalować Gruba.


(roobal) #7

maniootek , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem. Ponadto na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swoje posty, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.