Przywrócenie oryginalnego Windows 8 na laptopie Asus

Hej mam problem z laptopem siostry. Chciałabym się zapytać czy istnieje możliwość przywrócenia systemu oryginalnego z laptopa Asus, system: Windows 8- nawet jest z tyłu etykietka. Wiem, że należy klikać F9 itd myśle że tutaj dałabym jakoś rade. Niestety we wakacje laptop zaczął mulić i zanieśli go do jakiegoś łosia, który zamiast wyczyścić na oryginale wgrał nowy system Windows 7 - pirat - teraz laptop wykrywa, że jest to nielegalne oprogramowanie. Chce, żeby wszystko wróciło do normy i kiedy klikam F9 wyskakuje mi Menadżer rozruchu… i jedyny system operacyjny jaki moge wybrac to windows 7. Jest jeszcze coś jak narzedzia: windows memory diagnostic. Wiecie może czy moge zainstalować 8, nie pirata?

Prawdopodobnie wasz znajomy wykasował partycję recovery która była dołączona z laptopem.

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/create-reset-refresh-media

To powinno rozwiązać twój problem.

Najprościej odszukać właściciela podobnego laptopa, skopiować od niego recovery i koniec problemu.

Zasadniczo W8 z modyfikowanym sifem powinna się sama ogarnąć jaka wersja powinna iść do instalacji, ale czy zadziała?

U mnie zaskoczyła instalacja OEMowskiej 8-ki na Asusie X550VC - pobrał sobie klucz z EFI, aktywował, etc, ale jeśli fabrycznie było 8.1 to musisz pozyskać 8.1, jeśli 8 to 8, etc.

A ja może podsunę taki pomysł, zainstaluj windows8 a klucz wyciągnij z biosu. Lub odczytaj z tyłu laptopa. Sterowniki ściągnij z strony producenta i po kłopocie. Po prostu zwykła płytka i peindraiw tylko pamięta o odpowiedniej wersji. Lub napisz do nich powinni podesłać.

dzięki wielkie będę próbować :slight_smile:

Czytałem, że jeżeli twój notebook posiada bios UEFI, to instalując windows 8 nie będzie prosił o klucz, jedynym przykazem jest zainstalowanie tej samej wersji systemu, np.: Windows 8 64bit (jeżeli takowy był), a nie np. windows 8.1 pro 32-bity.