Przywrócenie partycji RAW na NTFS, laptop bez systemu

Witam … mam problem jak opisałem w tytule z Przywróceniem partycji z RAW na NTFS
W laptopie niemam zainstaowanego systemu dysk jest wyczyszczony wszystkie partycje są w RAW co mogę zrobić aby to naprawić niewyciągając dysku z laptopa dodam że przy instalacji systemu nie da sie smormatować partycji wyskakuje błąd tak samo jak nacisne przycisk DAlej instaluj też błąd wygląda na to że partycje są zablokowane albo niewiem. Próbowałem też formatować dysk przez DISKPART też nieda rady jeżeli ktoś wie co mogę z tym problemem zrobić żeby zmienić na NTFS proszę o pomoc najlepiej krok po kroku … :slight_smile:

Najpierw to proponuje się upewnić czy dysk jest sprawny np. wklejając wynik atrybutów smart tutaj na forum.

SMART sprawdzisz np. za pomocą popularnych dystrybucji linuxowych live (np. ubuntu czy mint) narzędziem dyski (disks).

1 polubienie

Niestety niemam takiej możliwości :frowning:

Ściągnij sobie program Acronis Disk Director 12 [PL], wypal płytę i uruchom z niej kompa, tym programem sformatuj dysk na NTFS.

a jakie możliwości masz?
Dysku nie zamierzasz wyjąć, pobrać darmowego programu i nagrać na pendrive nie chcesz.

Może lepiej oddać ten sprzęt do serwisu, albo wywalić na złom (jeżeli stary) skoro takie problemy z nim masz?

1 polubienie

W tym momencie instalacji należało usunąć wszystkie partycje przyciskiem “Usuń” tak, aby cały obszar dysku był “nieprzydzielony”, po czym kontynuować instalację tylko przez naciśnięcie “Dalej”.

1 polubienie

Wgraj (w instalatorze Windows) przed instalacją systemu sterowniki dla kontrolera dysku (AHCI lub RAID)
Sterowniki pobierzesz ze strony producenta.

Sprawdziłem dysk takie wyniki w linku `

usuwałem wszystkie partycje robiłem nowe partycje przez DISKPART / windows i partion wizard i stale mam ten RAW oraz Acronis disk tam tworzy NTFS strasznie długo ale utworzyło ale przy instalacji win…był błąd niewłaściwy format NTFS hmmmmm niemam już pomysłów może ktoś coś ???

Nawet zmieniałem Format dysku z MRB na GPT i spowrotem i dalej te cholerne RAW

Dodam jeszcze że jak utworzyłem partycje w DISKPART to próbowałem ją sformatować na NTFS efekt jak zwykle (failed) i dalej RAW KATASTROFA

W takim razie masz prawdopodobnie uszkodzony dysk. ( w jakiś sposób)

Spróbuj może coś w stylu “Linux Way” :wink:
Wgraj na pendrive obojętnie jaką dystrybucje Linux. (może być np. ubuntu - pobierz obraz ISO i wgraj Rufusem). Uruchom, upewnij się, że masz połączenie z internetem i wpisz:

sudo apt install util-linux
(o ile nie jest już zainstalowany ten pakiet “by default”)
Następnie wpisz:

sudo fdisk -l

Znajdź sobie swój dysk WD i zapisz jego “/dev/sdX”, gdzie X to jego “litera”
Następnie wyczyść wszystkie sygnatury/systemy plików na dysku poleceniem:

sudo wipefs -a /dev/sdX
(za X podstawiając jego literę - wpisuj ostrożnie, bo błędna litera dysku zniszczy wszystkie partycje na tym dysku!)

Potem możesz uruchomić Gparted i utworzyć partycje NTFS.

Jeżeli dysk jest faktycznie uszkodzony to powyższe narzędzia niestety nie dadzą efektu.

Tonący brzytwy się chwyta, więc ostatecznie możesz dysk spróbować wyzerować.
Jeżeli coś jest z nim nie tak to podczas zerowania zawiesi się lub będzie ostro “pluło” błędami, co da ostateczny dowód, że nic już z niego nie będzie.

@Domker Tym razem to chyba przeszarżowałeś :smiley:
Util-linux jest na pewno w ubuntu, jak i w każdej innej dystrybucji, szkoda chłopakowi mieszać i komplikować, a resztę można wykonać fdiskiem (czy tam nawet gparted) tworząc nową tablicę partycji.

A tak w ogóle to dopóki autor tematu nie napisze o jakie konkretnie chodzi błędy, to jestem na 99% przekonany, że rada @Astor444 zadziała :wink:

wiersz polecenia w trybie administratora
chkdsk /f E:

E: dysk to jest partycja