(PS) wartość kanałów RGB dla szarości

usiłuję znaleść w PhotoShopie coś takiego jak :wartość kanałów RGB dla szarości , czerni i bieli w jakimś otwartym pliku

(przykładowo dla szarości to może być 130,130,130) . Wie któs może gdzie to jest ?

==========================

Z całym szacunkiem. Jaki to związek z działem poszukuję.

Może warto w końcu przeczytać opisy działów :?

przenoszę

monczkin

Złączono Posta : 20.06.2006 (Wto) 17:03

przepraszam :oops:

czerń to 255 255 255

biel to 0 0 0

chyba :stuck_out_tongue: może być na odwrót

na odwrót :slight_smile:

tylko czy to co napisaliście to jest do kazdego pliku? czy każde zdjęcie ma swoje wartości kanałów RGB ?

RGB to poprostu rodzaj kodowania danego koloru na danym pikselu (inne częto spotykane sposoby to hex, albo CMYK), określającym zawartość czerwieni ®, zieleni (G) i błękitu (B). Dany kolor zapisany w danym RGB będzie zawsze wyglądał tak samo nie zależnie od zdjęcia, programy, czy komputera (nie licząc różnego wyświetlania kolorów przez kążdy z monitorów)

a czy jest możliwe coś takiego : RGB dla bieli : 245, 245, 245 dla szarości 130, 130, 130 dla czerni 15, 15, 15 ?

Nie, z tego prostego powodu, że biały jest mieszanką ściśle określonych nasyceń odpowiednich kolorów (nasycenia w RGB przyjmująwartości od 0 do 255), kolor 151515 będzie podobny do czarnego ale nie będzie to czarny (nieokłamujmy się, kolor 000000 to też nie czarny, ale kwestia istnienia czarnego koloru to już zagadnienie stricte fizyczne). Przejżyj tę stronę link kolory tutaj podane coprawda zakodowane są w hex’ie (można przekonwertować do RGB), ale zwróć uwagę na kilka ostatnich barw, wydają się byćtakie same, a wcale nie są

tak wiem, dlatego w druku stosuje się CMYK (gdzie K jest kolorem czarnym)

ale wówczas K, też nie da Ci koloru czarnego gdyż (cytując za Wikipedią):

To, że postrzegamy ten kolor jako “czarny” wynika z niedoskonałości naszego oka

ciągle mam obawy co do tych wartości kanałów RGB, jutro mam egzama, a w przykładowym arkuszu odpowiedzi znalazłem odpowiedzi :wartość kanałów RGB dla bieli w gotowym pliku (czyli zdjęciu) 245,245,245 ? czy to nie jest tak,że definicja RGB to jedno, a w praktyce na zdjęciach to ma się troszeczkę inaczej ? :frowning: help… mam pętle na szyi ;(

kolory9eu.png

Ponadto zapis nawet w RGB typu 255 255 255 jest zapisem umownym, gdyż dotyczy on wartości znormalizowanych z zakresu 0 - 255, czyli do zapisu na 8 bitach, a nic nie szkodzi na przeszkodzie by zapisywać go na 9 czy 10 bitach (co prawda nie stosuje siętej metody chyba zbyt często), wówczas można powiedzieć że biały to 511 511 511 czy też 1023 1023 1023.

OK, wyjasnilo się :slight_smile: już wiem : OBRAZEK-> DOPASUJ -> POZIOMY -> po prawej na dole OPCJE i klikamy na cienie , półcienie i światła w moim wypadku wszystko było tak jak reguła mówi :slight_smile: czyli dla bieli 255 255 255 …itd

ostatnio zrobiłem zdjęcie, cyfrakiem, z wypalonąlampąulicznąw tle (długa ekspozycja więc efekt nie do uniknięcia) sprawdziłem właśnie według photoshopa kolor jaki dostałem od lampy to właśnie 000000

dzięki jeszcze raz za pomoc Airborn - myślę,że adminstratorzy mogą już usunąć tego posta :slight_smile: