[PS] Wizytówka - kilka pyt. dot. popularnego tutoriala


(JUDGE) #1

Witam

Rozchodzi się o ten tutorial:

http://psdtuts.com/designing-tutorials/ ... photoshop/

Jako, że kozakiem języka obcego nie jestem a tłumaczenie google translatora nie jest idealne mam kilka pytań dot. ww.

1. Czy istnieje w sieci gdzieś polska wersja (tłumaczenie) owego tutka?

2. Co w "kroku 8" oznacza "dodge" w polskiej werji PS'a? Cytuję: "...and then set the blending mode to Color Dodge"

3. Nie bardzo łapię o co rozchodzi się w "kroku 13" z tymi białymi marginesami, po co je tworzymy i dlaczego w kolejnych etapach już ich nie ma?

4. Na jakim papierze wizytówkowym powinno się to drukować? Gładkim (połysk, mat) czy ziarnistym (jakiś len, kratka, żeberka itd.)?

5. Czy domowa drukarka uciągnie papier wizytówkowy i efekt będzie zadowalający? (Wolę zapytać zanim zapcham drukarkę albo zrobię jej inną krzywdę :wink: ). Pytam bo potrzebuję kilkanascie sztuk a w zakładach poligraficznych najczęsciej drukują od minimum 100 szt.

Generalinie jeśli o tą grafikę chodzi, uzyskuję efekt podobny do zamierzonego, jednak w moim przypadku jest jeden zgrzyt; żółta barwa pochyłych pasów nie jest tak soczysta (pewnie dlatego że nie wiem jaki jest odpowiednik "dodge").


(Phobos64) #2

ad 1. nie sądzę aby był.

ad 2. color dodge to efekt przy mieszaniu warstw - rozjaśnianie

ad 3. InDesing po naciśnięciu W chowa spady, albo pokazuje biały margines, chodzi o to żeby zobaczyć jak będzie wyglądać wizytówka po przycięciu

ad 4. matowe zawsze są ładniejsze, możesz też kupić papier ozdobny z tłoczeniem z różnymi fakturami.

ad 5. nie sądzę aby standardowa drukarka pociągnęła więcej niż 150g na pewno pisze w instrukcji jakiego papieru można używać, standardowo wizytówki robi się na kredzie mat 350g

Jeżeli chodzi o żółty to jest problem z uzyskaniem takiego koloru w CMYKu, trzeba dodać troszkę magenty, żeby go nasycić. Ogólnie patrząc na ten tutek wiele rzeczy zrobiłbym inaczej:

  • poziome pasy - wystarczy narysować sobie jeden prostokąt, włączyć siatkę, powielić je parę razy, połączyć wszystkie i pochylić najlepiej mając przekręcony o 45 stopni kwadrat jako wzór nachylenia.

  • po złączeniu ich w jedną warstwę zrobiłbym sobie maskę, i z niej skopiował tło, a dalej już bez bawienia się w mieszanie warstw, najpierw kanałami, potem przy pomocy kolorowania nadał żółtemu właściwy kolor, z maski która została zrobiłbym efekt kolor selektywny i tutaj spokojnie mógłbym dosycić go sobie.

  • a ściemnianie tła zamiast rysować, zrobiłbym prostokąt i przekręciłbym go o 45 stopni (z shiftem)

Poza tym wszystko pięknie tyle, że masz tu grafikę wielkości 61x93mm którą chcesz wydrukować na kartce A4 (210x297). Ten tutek na pewno jest przydatny, ale zupełnie daremny jeśli chodzi o skład - ostatni zrzut pokazuje wizytówkę z paserami i znacznikami drukarskimi, rzeźnia - chciałbym zobaczyć jaka drukarnia będzie drukować na takim formacie, zawsze drukuje się z większego formatu. Co za tym idzie - jeżeli chcesz zaoszczędzić, musiałbyś mieć kilka wizytówek na jednym arkuszu, bo skoro chcesz zaoszczędzić, to musisz wiedzieć, że papier, czy to o większej gramaturze czy też ozdobny swoje kosztuje. A z tego wynika kolejny problem - pocięcie tych wizytówek :wink: Zakładam, że nie masz gilotyny, więc musisz to zrobić nożykiem do tapet z linijką, już ci współczuje...


(JUDGE) #3

BARDZO dziękuję za obszerną odpowiedż, która w sumie wyczerpuje temat :slight_smile:

Jednej tylko sprawy do końca nie rozumiem. Napisałeś bowiem:

Dlaczego miałbym drukowac to na A4?

Zajrzałem w kilka tutoriali dot. wizytówek i z tego co tam prawią rozmiar 1:1 bedzie okay o ile zastosuje się 300dpi (a nie powiedzmy 72dpi jak to defaultowo ustawia PS).

A poza tym zgadzam się, że format wyjściowy powinien być większy - dawałem do druku jakiś czas temu kilka grafik na wesele znajomych i faktycznie to co poszło w większej wielkości wyglądało lepiej :slight_smile:


(Phobos64) #4

Drukarnie zawsze drukują z większego formatu - A3 na przykład. Projekt przygotowany wg tego tutka (a konkretnie ten ostatni zrzut) jest dla grafika zajmującego się składem niemal bezużyteczny. Musi zmniejszyć projekt i wrzucić to na składkę dla formatu A3 i zmniejszać projekt właśnie o pasery i znaczniki drukarskie.

Ponieważ zwykła drukarka drukuje na takim papierze. Oczywiście możesz wcześniej pociąć sobie papier na mniejsze kawałki, drukować na nich a później docinać każdy z osobna, tyle, że zajmie ci to trochę czasu, dlatego jak w drukarni łatwiej pociąć większe ilości niż docinać każdą z osobna.


(JUDGE) #5

Teraz rozumiem, dziękuję :slight_smile: