PS3 Fat wyłącza się

Witam, mam konsolę PS3 FAT, konsola wyłącza się po chwili (raz wyłączy się po 2 sekundach a raz po dłuższym czasie). Konsola wyświetla obraz. Może wiecie o co chodzi?

Tak, zepsuła się. Poszukaj serwisu w okolicy i oddaj na diagnozę/naprawę.

Możliwe, że jest coś z chłodzeniem. Procesor się przegrzewa i konsola się wyłącza. Tu w komentarzu ktoś wspomina, że naprawił wymieniając pastę na procesorze. Przyczyn może być wiele.

Jeżeli to problemy z chłodzeniem, to wydaje mi się że wentylator powinien od razu włączyć się na maks i nie mogąc mimo to schłodzić procesora, system się wyłącza. Jeżeli wentylator chodzi na wolnych, to raczej coś innego.

Zobacz też tutaj ps3 wyłącza sie po kilku sekundach - Szukaj w Google temat popularny. Może się nie obejść bez serwisu.

Zrobiłem reflow RSXa i teraz konsola wyłączyła się dopiero po 3 minutach ( w tym przypadku wentylator chodził na wysokich obrotach)

Spróbuje dziś wymienić pastę

BGA do wymiany.

@ wasabi sam jesteś do wymiany. BGA w FATkach nie jest problemem tylko kondensatory pod CELLem, które powodują YLOD. Tu jest jest nieco inny temat…

@m1234 Podstawa to wymiana pasty na chłodzeniu ale jeśli to nie pomoże to będzie trzeba ogarniać pastę pod IHS na CELLu i RSXie. Jeśli nadal nic to nie da może być konieczna wymiana wyżej wspomnianych kondów. Więcej info szukaj na forum PSX-Place tam jest sporo ogarniętych w temacie ludzi, tyle że forum anglojęzyczne.

Zrobiłem reflow RSXa

Czyli konsola przegrzewa się, a ty ją jeszcze podpiekłeś? Brawo…

Na Twoim miejscu oddałbym ją do zaufanego serwisu, który zrobi reballing i wymieni wszystkie pasty. Niestety serwisowanie PS3 w tej materii jest bardzo ryzykowane i bardzo trudne do wykonania (zdejmowanie IHS).

Skoro podgrzana rusza, to oznacza wadę BGA. Typowe w całej masie laptopów i konsol. Podgrzanie pomaga pomaga czasami na trochę. Wymiana kulek niczego nie zmieni, podziała może z kilka miesięcy, wadą są chipsety.
Działa po podgrzaniu, bo wewnątrz osiada lekko. Jak się robi rebaling, to płyta jest na podgrzewaczu i dostaje jeszcze ciepłem od góry, stąd działa potem jakiś czas. Ale to nie naprawi problemu.

Wystarczy wpisać model konsoli i BGA aby znaleźć kości do tego nawet na Allegro, nie są jakieś mocno drogie.

Jak się robi rebaling, to płyta jest na podgrzewaczu i dostaje jeszcze ciepłem od góry, stąd działa potem jakiś czas. Ale to nie naprawi problemu.

Reballing to jest wymiana lutów (jak sama nazwa wskazuje, jednych kulek, m.in utlenionych/z wąsami, na inne najlepiej z dodatkiem ołowiu). Pomyliłeś z reflow…

Jeśli konsola sama się wyłącza to przyczyna jest w chłodzeniu lub zasilaniu. Reflow tutaj nie ma nic do rzeczy. Autor tematu zrobił to bez sensu i pogorszył sytuację.


A po naprawie należy zmienić w SYSCON progi obrotów wentylatora lub sterować nim via WMM (aczkolwiek ten pierwszy sposób lepszy bo WMM działa tylko w VSH).

A wiesz jak się to robi?

Kładziesz na stacji, albo podgrzewaczu, płyta i układ dostaje temp. od góry osłaniasz co delikatniejsze części aluminium i grzejesz powietrzem, albo podczerwienią.
Zdejmujesz układ. Potem musisz go zagrzać i zdjąć starą cynę. Zwykle topnik i plecionka miedziana.
Potem bierzesz sito pobrane dla danego chipu i ustawiasz na układzie, wysypujesz kuleczki aby pokryły otworki i znowu układ jest grzany, aby kuleczki zamieniły się w luty na połączeniach układu (stąd nazwa)


Połączenia na płycie też trzeba oczyścić przy pomocy plecionki i wymyć.
Dopiero taki układ osadza się na płycie, i znowu grzałka od dołu, grzałka od góry.
Masz specjalne profile grzania, aczkolwiek ktoś, kto zna sprzęt, zwykle i tak zmienia po swojemu.

Gdyby przyczyną było chłodzenie to wentylator dostawałby obrotów na starcie. A skoro podgrzanie zmieniło sytuacje to znaczy, że problem może być po stronie układu.

Dziś konsola włącza się daje obraz można się zalogować i wyłącza się zaraz po zalogowaniu

Po ponownym włączeniu włącza się ale nie daje obrazu

Bez dysku konsola daje obraz ale pojawia się komunikat o braku dysku

Po kilku minutach konsola dała obraz ale mocno zniekształcony. Gdy nacisnąłem ręką na blaszkę (clamp) pod napędem obraz był normalny

I po co mi to mówisz? Doskonale wiem co to jest reballing i o konsolach wiem szczególnie dużo bo są moją pasją.

Gdyby przyczyną było chłodzenie to wentylator dostawałby obrotów na starcie. A skoro podgrzanie zmieniło sytuacje to znaczy, że problem może być po stronie układu.

PS3 to nie jest PC.

Podgrzanie pogorszyło sytuację, skoro:

Po kilku minutach konsola dała obraz ale mocno zniekształcony. Gdy nacisnąłem ręką na blaszkę (clamp) pod napędem obraz był normalny

A i tak żeby mieć pełny obraz sytuacji, trzeba odczytać błąd/błędy zgłaszane z SYSCONu.


@m1234

Po ponownym włączeniu włącza się ale nie daje obrazu

W ogóle jej już nie włączaj dopóki nie naprawisz…

Bez dysku konsola daje obraz ale pojawia się komunikat o braku dysku

HDD w PS3 jest obowiązkowy, za wyjątkiem modeli CECH-4xxx, ale tylko tych które mają wlutowany 16GiB eMMC (bo są wersje i bez, na pudełku będzie napis „12Go” jeśli ma eMMC). Taka ciekawostka. :wink:

Nikt nie mówi, że podgrzanie cokolwiek naprawi. Zagrzał po prostu inne połączenia osiadły a inne padły i tyle.
W lapku jak podgrzejesz to też ci się obraz pojawia, na krótko, czasami zniekształcony. Też wcześniej się wyłącza po chwili. Też jak naciśniesz tu i ówdzie to czasami obraz jest ok. i sprawia to wrażenie jakby coś nie kontaktowało. To są wręcz książkowe objawy.

I z tym się zgadzam. Natomiast uważam, że pierwotną przyczyną był problem z chłodzeniem. Po reflow obudził demony BGA i teraz reballing jest już niezbędny, nie tylko wymiana past. A czy tylko, to pytanie do sysconu.

Uważam, że reballing niewiele da, do wymiany jest pewnie chip, zresztą przy cenach komponentów do tej konsoli to robocizna jest tutaj najdroższa.

Zauważyłem że te radiatory są bardzo krzywo nałożone (zdjęcie z internetu)s-l300