PS4 Pro działa niepoprawnie

Tylko serwis bo nie mam doświadczenia i rozbierając konsolę na pewno coś zepsuję albo źle zrobię. Gwarancja już dawno minęła więc i tak będę musiał zapłacić

Jeszcze tylko dodam że to jest ten pierwszy model PS4 Pro, bo w 2018 wyszedł drugi model z ulepszonym chłodzeniem i mniejszym radiatorem co przekłada się na lepszą kulturę pracy i mniejsze temperatury. Nie mam pojęcia jak duży efekt wywoła wymiana pasty i termopadów na moim modelu

Jeśli wentylator pracował „normalnie” i nagle wzrosła jego prędkość po czym konsola się wyłączyła, to nie wygląda na przegrzanie, ponieważ według logiki najpierw wentylator powinien zwiększyć obroty i dopiero po jakimś czasie, kiedy jego maksymalne obroty nie schłodziłyby konsoli, mogłaby się awaryjnie wyłączyć.
Ten nagły wzrost obrotów i nagłe wyłączenie to trochę wskazywałoby na jakąś usterkę układową, coś z czujnikiem temperatury, samym zasilaczem.
Nie wygląda to na prostą przyczynę.
Ale oczywiście czynności, które polecił kolega @maxiixi jak najbardziej pozwolą wykluczyć główne podejrzenie, czyli osiąganie za dużej temperatury.
Oddaj do serwisu, opisz sytuację a oni już powinni dać radę.
Sam faktycznie to możesz tylko ją wyczyścić z kurzu, wymianę pasty to już zrób w serwisie.

Znaczy, to nie jest tak że wentylator jest cały czas cicho podczas grania w Genshin Impact. Oczywiście że buczy, ale wzrost obrotów w tej grze najczęściej następuje stopniowo, a nie gwałtownie. Grałem w gry takie jak Call of Duty, gdzie bardzo często wentylator buczał gwałtownie i głośno (najbardziej intensywnie było w menu Warzone i w becie Vanguard) i nawet nie ośmieliła się zrobić czegoś takiego, dlatego zdarzało mi się myśleć, że to z Genshin Impact jest coś nie tak. Ale obecnie jest to jedyna gra zainstalowana na moim PS4 Pro. W styczniu zamierzam zakupić EA Play i wykorzystać 10-godzinny okres próbny Battlefielda 2042 i w tym tytule zbadam zachowanie wentylatora.

Kiedyś z tego co pamiętam, to chyba Metro Redux miał jakiegoś buga i nie dało się grać na PS4, crashowało konsolę…
Więc oczywiście trzeba testować na innych grach.
Jednak chyba mało prawdopodobne, żeby to zależało od tej gry, ponieważ byłoby coś na ten temat na pewno w sieci.

Jeśli problematycznym jest faktycznie przegrzewanie to odkurzenie i wymiana pasty załatwi sprawę. Ale… przegrzewające się konsole z ostatnich trzech generacji się nie wieszają tylko wyłączają bo czuwa nad tym syscon. Czyli trop prowadzi do przegrzewania. :wink:

Jeszcze tylko dodam że to jest ten pierwszy model PS4 Pro, bo w 2018 wyszedł drugi model z (…)

Z tyłu masz napisany model konsoli. CUH-xxxx. To ten identyfikator podawaj (PS4 Pro są trzy serie, a nie dwie). SKU Models - PS4 Developer wiki

Znalazłem coś na ten temat na Reddicie


Jak widać nie jestem jedyny. Ten drugi raz sprzed kilku dni też miałem na cutscence podczas walki z Childe’em (udało mi się ją ukończyć gdy konsola była chłodna). Ten pierwszy raz z listopada wydarzył się w potyczce z innym bossem w trakcie cutscenki po walce.

Postanowiłem samemu założyć wątek na tym subreddicie z prośbą o pomoc i otrzymałem odpowiedź, która rozwiązała całą zagadkę.


Genshin Impact jest grą napisaną na silniku Unity który jest mocno obciążający dla procesora co generuje bardzo dużo ciepła. Więc w tym wypadku wymiana pasty będzie najskuteczniejszym sposobem na ochłodzenie CPU. A więc jest to wina gry, po części.

Ułożenie kabla HDMI nie wpływa na przegrzewanie się konsoli, ani prędkość internetu… Chrystusie niebieski, co ja czytam!?

Nie jesteś przypadkiem też audiofilem? Widzę bowiem wyraźną korelację. :wink:

Myślę że teraz po zmianie ułożenia kabla HDMI konsola przeżyje do końca 2021 roku bez wymiany pasty.

Z pewnością…

Chodzi raczej o to, że przeceniasz wpływ drobnostek na końcowy efekt.
PS4 Pro to sprzęt warty kupę kasy, który absolutnie nie powinien się grzać, bo leży na nim kabel.

Diagnozuję nerwicę plus bonusowo nerwicę natręctw skoro pękła Waszmości żyłka i przeszedłeś do obrażania (wnioskuję to po usuniętym komentarzu, bo przecież jaki inny byłby powód?). Może zamiast w konsolę i gry zainwestuj w psychiatrę…

I jeszcze jedno. Te posty, które wkleiłeś z Reddita są jak najbardziej racjonalne. Natomiast Twoje wnioski z nich są irracjonalne. Cienki kabelek nie zablokuje ci odprowadzania ciepła w stopniu na tyle znaczącym aby ugotować trzewia konsoli. Tak samo kabel położony na konsoli ma znikomy wpływ na oddawanie ciepła przez obudowę. Znikomy czyli oczywiście ma bo to jest fizyka, ale na tyle mały że jakbyś tam wysypał wór kabli to nadal nie miałoby to realnego wpływu na temperaturę „w piekarniku”. Masz tam jasno napisane: żaden dywan, żadne szafki. I to jest prawda dla wszystkich sprzętów z wielowarstwową płytą i BGA (czyli od czasów PS3 i X360). Brakuje Ci podstawowej wiedzy i nadajesz znaczenie magiczne przedmiotom. Mam nadzieję, że krowy nie dają kwaśnego mleka bo od tego to zamiast Genshin Impact polecam Witcher 3 Wild Hunt.

Oto treśc usuniętego komentarza: „To co widziałeś na zdjęciu przed konsolą to telewizor, nie sprzęt Hi-Fi”

Napisałem tak bo nie zrozumiałem dlaczego użyłeś słowa „audiofil” skoro rozmawiamy o kablu a nie o dźwięku, ale @pom_pom wyjaśnił mi kontekst więc usunąłem wiadomość uznając że jest niepotrzebna. A jeśli chodzi o to z kablem, obejrzyj ten film na YT. Tu jest link.

Przejdź do sekcji 4. Cable Management. Zaczyna się na minucie 1:57

Na przyszłość nie kasuj, bo wprowadza to zamęt. Co innego gdyby faktycznie były ukrywane. A że jest pełno wariatów frustratów w internecie to oczywiście założyłem, że byłeś jednym z nich. ;]

No dobrze, ale na zdjęciu które zamieściłeś, a którego już nie ma (tego też nie rób bo w przyszłości ktoś kto tu zajrzy nie będzie wiedział o czym mowa), zarówno po lewej jak i po prawej spełniałeś/spełniasz „higienę termiczną”. Masz kupę luzu, nic tej konsoli nie przeszkadza.

To był efekt placebo. Miałem wrażenie że odczuwam różnicę i uwierzyłem w to wrażenie dochodząc do takich irracjonalnych wniosków

Konsola jest tak zaprojektowana aby przeżyć co najmniej okres gwarancyjny. To co Sony intencjonalnie lub nie, spieprzyło w PS4 to przepalanie bezpieczników od ODD w Slimach, a w pierwszych modelach krzywe obudowy. Wszystkie DS4 to też szajs, który szybko nabawia się driftujących analogów. Innych grzechów nie kojarzę, więc jeśli faktycznie się przegrzewa to oddaj na „przepastowanie” (widocznie stara wyschła, była nierówno nałożona itp.).

Tylko pamiętaj, że zanim to zrobisz to zrób kopię save’ów jeśli są dla Ciebie ważne (na USB lub do chmury jak masz wykupione „PlayStation Minus”), trofea do chmury jeśli są dla Ciebie ważne. Gry, jeśli nie chcesz pobierać ponownie, przekopiuj na dysk zewnętrzny. I zmień hasło na komputerze do SEN, aby nikt się nie zalogował w serwisie na Twoje konto. Prawdopodobnie konsola wróci i tak z wyczyszczonym HDD, stąd te kopie.

Znam to z autopsji. Mój pad w limitowanym kolorze nabawił sie dryfującego prawego analoga po kilku miesiącach, zanoszony do serwisu dwa razy, bo za pierwszym razem dali mi tani zamiennik który zachowywał sie tak jakby martwa strefa była ustawiona na maksa, problem dryfowania i tak wrócił po czasie. Obecny pad w kolorze niebieskim również nawabił się tego problemu, ale dopiero po dwóch latach i tym razem z lewym analogiem, użycie alkoholu 96% załatwiło sprawę. Jedyny pad który w ogóle nigdy nie dryfował to ten dostarczony z konsolą. Słyszałem nawet że nawet pady od PS5 mają z tym problem.

Kopia zapasowa zapisów dawno zrobiona w chmurze PS+ i na dwóch pendrive’ach, dysku zewnętrznego nie mam. Konto mam zabezpieczone weryfikają dwuetapową

Tak jak już wspomniałem wcześniej, Genshin zrobiono na Unity który jest silnikiem nakładającym ciężki balast na procesory więc przepastowanie będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.