PS4 Pro działa niepoprawnie

Wczoraj miałem przykry incydent z moim PS4 Pro. Podczas grania konsola "beep"nęła trzy razy i się wyłączyła, bez ostrzeżeń i bez komunikatu typu „PS4 jest zbyt gorące”. 3 długie beepy i konsola się wyłączyła. Na początku myślałem, że doprowadziłem konsolę do przegrzania. Moje Pro ma 3 lata i 11 miesięcy, wentylator zawsze pracował głośno przy wymagająch grach, ale pasta nigdy nie była wymieniana i grałem na odrzutowcu, ale nigdy nie miałem takiej sytuacji jak teraz. Grałem w Genshin Impact gdy to się stało, a akurat przy tej grze moje Pro jest ciche, a jak wentylator zabuczy to tylko słabo. Gdy pojawiła się cutscenka wentylator gwałtownie zabuczał i wtedy nastąpiły te 3 długie beepy i wyłączenie konsoli. Otworzyłem klapę Prosiaka i nie było w ogóle kurzu. Utworzyłem post na Reddicie r/PS4Pro ale dostałem tylko jedną odpowiedź, że to niekoniecznie musi być przegrzanie, ponieważ nie miałem komunikatu „PS4 jest zbyt gorące”. I rzeczywiście mam wątpliwości czy to jest przyczyną, ponieważ nie miałem takiego komunikatu, oraz grałem w grę przy której wentylator jest cichy, a skoro wentylator przy tej grze pracuje cicho i nie mam takiego komunikatu, to chyba nie ma mowy o przegrzaniu? Jeżeli to nie jest przegrzanie, to co to może być? Problem z dyskiem? Problem z zasilaczem? Problem z oprogramowaniem?

Problemem jest ponowne uruchomienie konsoli, czy to - że trapi cię z jakiej przyczyny konsola się sama wyłączyła?
To, że nie ma kurzu o niczym jeszcze nie świadczy.
Przydałaby się wymiana pasty na procesorze…jeśli taka sytuacja będzie się zdarzać częściej.
Możliwe też, że w sieci nastąpił chwilowy spadek napięcia, którego mogłeś nie odczuć i które nie wpłynęło na wyłączenie TV lub nie odczułeś na oświetleniu diodowym.
Możesz sobie zrobić profilaktycznie jeszcze odbudowanie bazy danych…tak dla spokoju.
Po ponownym włączeniu konsola nie dała komunikatu o nieprawidłowym jej wyłączeniu i nie zrobiła sprawdzenia pamięci masowej?

To drugie.

Był komunikat i było sprawdzanie pamięci masowej

Bazę danych odbudowałem krótko po incydencie.

Więc raczej trudno ocenić - co było przyczyną.
Musisz poczekać na inne incydenty i jeśli będą się powtarzać to w grę może wchodzić mnóstwo przyczyn.
Od błędów na dysku twardym - po prozaiczne zaśniedzenie kołków w gnieździe przewodu zasilania…oraz faktyczne przegrzewanie konsoli.
Czas pokaże, sam możesz jedynie na razie profilaktycznie zmienić kabel zasilania.
Konsola w menu pokazuje wykaz błędów, ale jeśli została nagle wyłączona to zapewne nie zarejestrowała tego zdarzenia.
Pozostaje w przypadku powtarzania się sytuacji niestety zanieść konsolę do serwisu na diagnozę a wcześniej możesz jedynie wymienić sobie sam w niej twardy dysk, ale to oczywiście jeśli konsola będzie dawała oznaki w tym kierunku, czyli zaczną się kłopoty z grami i tak dalej…
Są jeszcze dostępne metody naprawy, ale to już samego systemu w menu bezpiecznym konsoli, o czym zapewne wiesz.
Jednak nagłe wyłączenie konsoli raczej wskazuje bardziej na problem sprzętowy niż systemowy, ale niczego nie można wykluczyć.
Możesz opisać też dokładnie problem na stronie wsparcia Playstation, niestety SONY wyłączyła już fajne oficjalne forum, gdzie można było otrzymać wszelkie informacje na podobne tematy od samych użytkowników i nie tylko…
https://www.playstation.com/pl-pl/support/

Dobra, muszę coś wyznać. Przez układ mojego pokoju, półka z telewizorem i konsolą jest blisko kaloryfera, około 40-50 cm. Nie mam możliwości oddalenia półki dalej. W dniu kiedy to się stało, kaloryfer był rozgrzany na maksa, bo zapomniałem go zakręcić. Dlatego pomyślałem że doprowadziłem do przegrzania. Pierwsze co zrobiłem gdy konsola się wyłączyła to zakręciłem kaloryfer, otworzyłem okno i odczekałem kilkanaście minut. Od tego czasu codziennie wietrzyłem podczas grania, oddalałem konsole najdalej jak mogłem od grzejnika, a wieczorem jak odkręcałem kaloryfer to odłączałem konsolę od gniazdka.

Minął od tydzien od tego zdarzenia i incydent się nie powtórzył. Może faktycznie to był kaloryfer?

Wątpię żeby to był spadek napięcia bo mam przedłużacz który ma chronić przed skokami napięcia. A właściwie to nie wiem. Na pewno wiem że chroni przed przepięciem bo to listwa przeciwprzepięciowa.

Skoro jest obecnie dobrze, to nie wiem czemu tak się stresujesz tym jednym epizodem.
Pograsz dłużej i jeśli na prawdę coś się dzieje - to konsola na pewno da o tym znać.
Na razie graj i nie przejmuj się, oczywiście dalej od grzejnika…
Listwa nie chroni przed chwilowym spadkiem napięcia…jeśli nastąpi takie, to każdy sprzęt inaczej reaguje.
Jedne się wyłączają, inne nie.
Ale ja też uważam, że to akurat nie to było powodem, a już bardziej „przegrzanie konsoli”.
Bateria nie siada raczej po trzech latach…więc to też raczej nie to.

Stresuję się ponieważ dysk twardy tej konsoli jest kruchy i każda utrata zasilania to ryzyko uszkodzenia dysku. Raz widziałem post w grupie FB jak komuś padł dysk po jednej awarii prądu.

:rofl: :rofl: :joy: :joy: No i co? Coś to dało ( chodzi o pobieranie aktu. gry) ?
Przepraszam ale to bez sensu ( później napiszę dla czego ).

Bateria CMOS w 3-letniej ( prawie 4 ) konsoli nie padnie aż tak szybko . Dysk kiedyś padnie to tylko kwestia czasu więc tylko kopia " Save Game " i grać dalej.

Mój grubas PS4 ( na początku z dyskiem 500GB ) 1TB do router’a ma około 10cm no i pobieranie po wi-fi to koszmar a po kablu o niebo lepiej. W styczniu 2021 wymieniłem pastę i termotady ( No to co miałem ) i jest cicho.

Możliwe w twojej konsoli może pomóc wyczyszczenie chociaż z kurzu?

Po za tym. Jeśli PS4 Pro będzie cały czas hmm powiedzmy przegrzewał to możliwe że długo ci nie posłuży ( tak myślę ) no w końcu padnie „coś” na płycie głównej i zostanie ci serwis jeśli to da się naprawić .

Normalnych warunkach wartość temperatury dysku twardego podczas pracy 35-40 C jest ok, więc moim zdaniem żeby lepiej nie było powiedzmy cieplej :sweat_smile: bo podobnie jak w/w pisałem padnie i pa pa zapis gry .

problemy z dyskiem nie powinny na to wpływać może tobie rsx albo cpu pada. Powiedz mi gdzie ty trzymasz ps4 bo jak w jakiejś szufladzie to nie dziw się, że tak odwala. Podobno w ostatnim update sony ■■■■■■■ coś i może, dlatego tak tobie działa.

Pobieranie danych na PS4 jest dużo szybsze, kiedy przełączymy konsolę w tryb spoczynku (z czynną opcją pobierania) i to niezależnie, czy podłączona jest poprzez kabel, czy też WiFi.
Wiadomo, że nagła utrata zasilania „męczy” twardy dysk, ale znam ludzików którzy na samym początku jak wszedł niedoskonały exploit do odpalania piratów, męczyli konsolę i jej dysk kilkanaście razy dziennie (przy nieudanym wczytaniu exploita) i twardziele wcale się nie uszkadzały.
Więc jeśli dysk jest kiepski to padnie i przy prawidłowym użytkowaniu…
Poza tym, wymiana dysku nie jest wcale skomplikowana a same dyski też już nie straszą ceną (przynajmniej HDD, a zawsze można wymienić sobie na droższy SSD).
Tak więc usterka twardziela to jeszcze w sumie mniejsze zło, niż usterka jakiegoś elementu płyty głównej, czy też zasilacza.

Trzymam PS4 za telewizorem na półce na której stoi telewizor. Konsola ma swobodną przestrzeń na wentylację ze wszystkich czterech stron.

U mnie to jest loteria, prędkośc pobierania w trybie spoczynku jest albo taka sama, albo mimimalnie szybsza albo znacznie wolniejsza.

Co to rsx?

Od wyjścia aktualizacji do incydentu minęły 2 miesiące. Ja po update nie miałem żadnych problemów.

To mnie w ogóle szokuje. Od tej problematycznej aktualizacji minęły 2 miesiące i nadal nie ma wersji 9.01. Sony ma to gdzieś czy po prostu odsetek użytkowników z problemami po update był zbyt niski?

Na Reddicie przeczytałem co innego. Czytałem posty na r/PS4Pro dotyczące wyłączania się konsoli podczas gry. Ludzie w komentarzach pisali między innymi „HDD issue”.

sory, że tak późno odpowiadam jeśli chcesz wiedzieć czemu sony ma w dupie ps4 to łatwa odpowiedź:
PS5
teraz wszyscy srają na punkcie tych konsol 9 generacji co interesujące na ps3 wydają aktualizacje chociaż i tak łatwo je ominąć.
Możesz spróbować zmienić hdd chociaż dziwne żeby po ledwo 3 latach dysk padł mój od ps3 dopiero po 7latach był na wykończeniu.

Gdyby Sony faktycznie próbowało wymusić na klientach zakup nowej konsoli to postępują wbrew logice, ponieważ tych konsol nie ma w sklepach, znalezienie PS5 w normalnej cenie, niezawyżonej przez scalpera graniczy z cudem. Z powodu braku dostępności nowych konsol spowodowanego brakiem półprzewodników z powodu pandemii, 8 generacja ma przedłużone życie i wychodzą na nią gry które pierwotnie miały być tylko na nowej generacji.

Właśnie się dowiedziałem że Sony wydało aktualizację PS4 z numerem 9.03. Internauci piszą że konsole im dobrze działają. Nie wiem czy to efekt placebo ale zauważyłem że dashboard/menu lepiej działa po zainstalowaniu wersji 9.03

Utworzyłem post na Reddicie r/PS4Pro ale dostałem tylko jedną odpowiedź, że to niekoniecznie musi być przegrzanie, ponieważ nie miałem komunikatu „PS4 jest zbyt gorące”.

Nie musi być. Jeśli temperatura przekroczy pewien krytyczny poziom (syscon, a raczej jego odpowiednik w PS4 ma kilka progów), odcina ją od razu. Czy to jest Twój przypadek, tego nie wiem.

Możesz sobie zrobić profilaktycznie jeszcze odbudowanie bazy danych…tak dla spokoju.

Bezsensu… Ludzie, którzy doradzają odbudowę bazy danych nie mają pojęcia do czego to służy. Otóż konsole Sony począwszy od PS3, nie parsują większości danych w czasie rzeczywistym tylko te zapisywane, uzupełniane w bazie/bazach danych SQL podczas np. instalacji gry. Im więcej treści instalujesz i kasujesz, tym więcej pojawia się w niej śmieci (żaden OS Sony nie utrzymuje czystości tychże baz, zresztą sama ich struktura to niezły bajzel projektowany na kolanie). Czasami ulegają uszkodzeniu (czyli np. komunikaty corrupted data i errory numer taki śmaki podczas np. próby uruchamiania gier). I tylko wtedy stosuje się odbudowę baz, aby stare usunąć i po zeskanowaniu zawartości, zrobić nowe.

Pierwsze co zrobiłem gdy konsola się wyłączyła to zakręciłem kaloryfer, otworzyłem okno i odczekałem kilkanaście minut.

To świetny pomysł jeśli chciałeś skroplić parę wodną w konsoli i powyginać trochę płytę główną. BGA to lubią. :wink:

Wątpię żeby to był spadek napięcia bo mam przedłużacz który ma chronić przed skokami napięcia.

Przedłużacze nie chronią przed spadkami napięcia. Od tego m.in są UPS.

Na pewno wiem że chroni przed przepięciem bo to listwa przeciwprzepięciowa.

To listwa czy przedłużacz? Zdecyduj się.

Stresuję się ponieważ dysk twardy tej konsoli jest kruchy i każda utrata zasilania to ryzyko uszkodzenia dysku.

HDD nie ulegnie uszkodzeniu jak nagle odetniesz go od prądu. Jedyna konsekwencja to niezaparkowana głowica. Uszkodzeniu może ulec logika dysku jeśli coś było zapisywane na nim w czasie odłączenia zasilania, ale to nie jest uszkodzenie dysku tylko systemu/ów plików.

Co to rsx?

GPU w… PS3. :slight_smile:

Na Reddicie przeczytałem co innego.

To może przestań czerpać wiedzę z FB, Redditów i innych gniazd lamerii. :wink:


A tak swoją drogą, numery błędów sprawdza się na dev wiki danej konsoli. Od pomocy Sony żadnej profesjonalnej porady się nie dostanie bo kontakt jest z ludźmi, którzy czytają formułki z szablonu.

A to nie jest to samo? Ludzie na listwę zasilająca mówią „przedłużacz”.

No nie to samo. Na akumulator też ludzie mówią bateria. Ale to jest czyste zło. :wink:

To chyba dlatego, że w języku angielskim akumulator znaczy „battery”

To się wydarzyło drugi raz, znowu podczas cutscenki. Wentylator osiągnął niebotyczną prędkość uprzednio będąc cicho i konsola się wyłaczyła pikając trzy razy. Konsola nie reagowała na pada i przycisk zasilania nie działał. Odłączyłem kabel, poczekałem kilka minut, podłączyłem i się włączyła. Kaloryfer był całkowicke zimny. Korzystałem z konsoli przez kilka godzin.

To faktycznie problem przegrzania bo konsola awaryjnie odcięła zasilanie i dlatego nie mogłem jej włączyć. Wymiana pasty jest nieunikniona. Trzeba będzie też zobaczyć czy radiator nie jest zakurzony.

No chyba że awaryjne odcięcie zasilania nastąpiło z innej przyczyny i ma to związek z ekstremalnie gwałtownym podmucuem wentylatora

Jeszcze pozostaje mi zrobić questa z bossem i intensywną cutscenką ponownie jutro gdy konsola będzie calkowicie chłodna, żeby upewnić się czy to przegrzanie

Masz dwa wyjścia :

  1. Wyczyścić z kurzu, wymienić pastę, termo pady i czekać na powtórkę z rozrywki ( jeśli będzie ).
  2. Zanieść ( wysłać ) do serwisu.