Psujący się dysk czy problem z Firefoxem?

Sprzęt: Samsung RF511, dysk twardy ATA SAMSUNG HN-M101M (ma trochę ponad 5 lat), Ubuntu 16.04 (wydzielona część z Windows 10)
Objawy: Zawiesza się po uruchomieniu Firefoxa.
Opis: Wczoraj nie robiłem nic szczególnego, tzn. nie instalowałem nic, laptop nie odniósł też obrażeń fizycznych. Dziś uruchamiam go normalnie, odpalam edytor Atom i przeglądarkę Firefox i się zawiesił. Pomyślałem, że to linter do Atoma robi problemy, ale okazało się, że jednak zawiesza się przy odpaleniu Firefoxa. Popytałem na fejsbukowej grupie dotyczącej Linuksa, poprosili o kilka logów (dmesg, syslog).
Przyczyna: Zasugerowano mi, że powodem są “złe sektory” na dysku, część plików Firefoxa może się znajdować właśnie w takich sektorach i że dysk powoli “umiera”. To znaczy, że takie błędy będą pojawiać się częściej? Chyba w związku z tym kupię sobie w jego miejsce SSD, co myślicie?
Puściłem GSmart Control i pokazuje “Basic health check PASSED” natomiast zarówno short jak i long check zwracają “read failure” po przetestowaniu 10%. Dorzucę jeszcze wklejkę wygenerowaną przez Smartmonttools.
Pytanie: Czy ktoś z tutejszych ekspertów mógłby zajrzeć w te logi i potwierdzić, że to rzeczywiście może być wina dysku twardego? Co jeszcze zrobić by się upewnić? Pytam, bo wydanie pieniędzy na nowy dysk i czasu na przenoszenie danych i konfiguracji systemu jest lekko kłopotliwe, a szkoda by to było robić gdyby to jednak po prostu był problem z Firefoxem.

PS: Znalazłem jeszcze wątek dotyczący You Tube w Firefoxie, bo zawieszał się szybciej po odpaleniu You Tube. Firefox uruchomiony z terminala dał taką wiadomość. I jeszcze jeden Smartmonttools wrzucę.

197 Current_Pending_Sector 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 5

Jest 5, a powinno być 0. Chociaż wątpię, że to dysk jest winny.

Nie dodawałeś żadnych wtyczek do firefoxa? Próbowałeś go wyczyścić (pliki tymczasowe, ustawienia witryn itd)?

jest duża szansa że dysk pada i robi bad sectory
nie ogarniam linuxa za bardzo ale skoro masz tam też W10 to polecam użyć hdtune i zobaczyć czy coś wykryje(odznaczyć szybkie skanowanie)
jeśli chcesz mieć pewność pobierz obraz iso programu MHDD i go zbootuj on da ci 100% pewności co do dysku
jak coś wykryje masz szanse uratować jeszcze dysk robiąc backup danych i go całkowicie zerując + remapowanie sektorów

Czyszczenie cache historii, usuwanie ad onsów i reinstalacja itp. nie pomogły. Natomiast Firefox ma taką opcję Pomoc ->Troublushooting Information -> Refresh Firefox. Puściłem to, “wyzerowało” Firefoxa i działa. Także nie wiem co o tym myśleć, choć sobie smaka zrobiłem już na SSD, jak poczytałem, że tak szybko się uruchamia :stuck_out_tongue: