Publiczny adres IP na nazwę domenową?

Witam mam publiczny i statyczny adres IP, chciałbym żeby zamiast wpisywać w przeglądarce adres IP np 195.168.3.8, wpisywać np www.ones.pl
Wiem że można używać przykładowo www.freedns.42.pl tylko nie wiem jak mam to skonfigurować.
Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Twoje oprogramowanie (w routerze, na serwerze, gdzieś…) musi być w stanie uaktualnić swój (zmieniający się) adres IP w usłudze. Od tego zależy, jakiej usługi użyć, np. jesli chcesz uaktualnić adres routerem, to on raczej nie będzie obsługiwał freedns42. Na czym masz zapięty ten dynamiczny adres?

O co chodzi z tym uaktualnionym adresem IP czy to chodzi o IP publiczny czy o adres DNS? , nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem.

To co napisał tomekb ma się do dynamicznych adresów ip (zmiennych). W Twoim przypadku wystarczy że kupisz sobie domenę i ustawisz swój adres ip na serwerze DNS. OVH przy zakupie domeny daje za free strefę dns dla domeny, nie wiem jak u innych rejestratorów - może być różnie w tedy będziesz musiał skorzystać z jakiegoś darmowego serwera dns.
Druga opcja jest taka by poszukać usługi która oferuję za darmo jakieś subdomeny, w tedy możesz zarejestrować swoją nazwę i przekierować jak jak wcześniej na swój adres ip. Adres w tym przypadku wyglądałby mniej więcej tak twoja_nazwa.cos.pl gdzie cos będzie zależne od tego jaki adres oferuje dana usługa.

Witam a czy mógłbyś mi to objaśnić na przykładzie tej strony www.one.pl jak mam to skonfigurować ?

Tworzysz strefę, edytujesz strefę podając swój adres ip. Nie wiem jak wygląda panel, nie mam tak konta i nie chce mi się zakładać. Możesz dać screen z drugiego etapu to pomożemy Ci w edycji strefy bo myślę, że z tworzeniem nie powinno być żadnego problemu.

Mniejszego zrzutu się nie dało? :slight_smile: W strefach ns podajesz adres dns, którym masz swoje strefy lub wpisujesz prawdopodobnie ns1.one.pl i ns2.one.pl, gdyż u nich trzymasz subdomenę. W rekordzie A tworzysz swoją subdomenę, powinno to wyglądać tak:
@ 195.168.3.8
Jeśli ten serwis nie zezwala na używanie znaku małpy to:
ones.one.pl. 195.168.3.8
Możesz tworzyć kolejne subdomeny, np. strona1.ones.one.pl jako kolejny rekord A, jeśli subdomena ma kierować na inne IP, lub rekord cname, jeśli ma być aliasem dla subdomeny nadrzędnej, np. dla vhostów, które rozpoznawane są po nazwie domeny.

Jak podajesz pełne nazwy domeny, pamiętak o kropce na samym końcu, gdyż jak dodasz, np. domenę strona1.ones.one.pl bez kropki, to utworzysz sobie taką subdomenę strona1.ones.one.pl.ones.one.pl.

Przepraszam za te małe screeny bo nie wiedziałem jak powiększyć to w tym edytorze na stronie, spróbuję zrobić tak jak powiedziałeś, później dam znać czy działa.
Dzięki :smile:

Dzięki Roobal ,działa jak należy :slight_smile:
Temat do zamknięcia.

Nie ma sprawy :wink: