Pulpit zdalny / vnc / kilku użytkowników

Cześć.

Panie i Panowie, mam problem. Pracuję w kilku osobowej firmie (hurtownia elektryczna). Ostatnio dostałem kompa do naprawy i wstawienia na magazyn.

Jest komp z Atomem pod maską, na nim postawiony Debian Jessie. Potrzebuję podłączyć się lokalnie do innego komputera poprzez VNC / Pulpit Zdalny / cokolwiek innego działającego lokalnie (team viewer odpada) i pojęcia nie mam, jak to rozwiązać. Oczywiście na drugim komputerze musi mieć możliwość pracy jednocześnie inna osoba.

O ile podłączenie sie do pulpitu zdalnego wywala wszystkich użytkowników, o tyle VNC nie wywala, ale mogę dojść do ładu jak zalogować się do użytkownika innego, niż ten który jest aktualnie zalogowany.

Ktoś, coś?

A jaki OS na tym drugim komputerze?

Windows XP. Umożliwia zalogowanie się przez Pulpit Zdalny, w momencie zaistnienia połączenia wywala wszystkich użytkowników. Ponoć da się zrobić to tak, żeby było kilku użytkowników zalogowanych jednocześnie, ale chciałbym zrobić to jak najmniej “inwazyjnie”.

Jednoczesna praca kilu użytkowników (różne sesje) na wersjach desktopowych jest niemożliwa. Są w teorii ‘hacki’ do stworzenia z XP i wyższych desktopów rodzaju serwera terminali, ale jest to niezgodne z licencją.

No dobra, czyli wbudowane narzędzia spod znaku MS odpadają. Czy zewnętrzne narzędzia też są niezgodne z licencją? Jakie wykorzystać?

Budowa Windowsa desktopowego nie pozwala na jednoczesną pracę kilku osób na tym samym komputerze - trzeba przerabiać rejestr i podmieniać DLLki, ale jest to niezgodne z licencją; rozwiązaniem jest terminal server.

W Windows jest coś, co się nazywa pomoc zdalna, jest to coś podobnego do VNC - podpinasz się do istniejącej sesji, nikogo nie wylogowuje.