Pulpit zdalny / vnc / kilku użytkowników

(Humanoid) #1

Cześć.

Panie i Panowie, mam problem. Pracuję w kilku osobowej firmie (hurtownia elektryczna). Ostatnio dostałem kompa do naprawy i wstawienia na magazyn.

Jest komp z Atomem pod maską, na nim postawiony Debian Jessie. Potrzebuję podłączyć się lokalnie do innego komputera poprzez VNC / Pulpit Zdalny / cokolwiek innego działającego lokalnie (team viewer odpada) i pojęcia nie mam, jak to rozwiązać. Oczywiście na drugim komputerze musi mieć możliwość pracy jednocześnie inna osoba.

O ile podłączenie sie do pulpitu zdalnego wywala wszystkich użytkowników, o tyle VNC nie wywala, ale mogę dojść do ładu jak zalogować się do użytkownika innego, niż ten który jest aktualnie zalogowany.

Ktoś, coś?

(bachus) #2

A jaki OS na tym drugim komputerze?

(Humanoid) #3

Windows XP. Umożliwia zalogowanie się przez Pulpit Zdalny, w momencie zaistnienia połączenia wywala wszystkich użytkowników. Ponoć da się zrobić to tak, żeby było kilku użytkowników zalogowanych jednocześnie, ale chciałbym zrobić to jak najmniej “inwazyjnie”.

(bachus) #4

Jednoczesna praca kilu użytkowników (różne sesje) na wersjach desktopowych jest niemożliwa. Są w teorii ‘hacki’ do stworzenia z XP i wyższych desktopów rodzaju serwera terminali, ale jest to niezgodne z licencją.

(Humanoid) #5

No dobra, czyli wbudowane narzędzia spod znaku MS odpadają. Czy zewnętrzne narzędzia też są niezgodne z licencją? Jakie wykorzystać?

(bachus) #6

Budowa Windowsa desktopowego nie pozwala na jednoczesną pracę kilku osób na tym samym komputerze - trzeba przerabiać rejestr i podmieniać DLLki, ale jest to niezgodne z licencją; rozwiązaniem jest terminal server.

(axis85) #7

W Windows jest coś, co się nazywa pomoc zdalna, jest to coś podobnego do VNC - podpinasz się do istniejącej sesji, nikogo nie wylogowuje.