Pulpit Zdlany Ubuntu z Windowsa


(Paroxp) #1

Witam.

Zamawiam Serwer Dedykowany, i wybrałem do niego Ubuntu 8.04 LTS Server Edition.

Teraz mam taki problem. Mimo iż serwera jeszcze nie mam to załamuje się pytaniem jak mogę połączyć się z Serwerowym Pulpitem zdalnym z Platformy Windows XP.

Wiem iż trzeba jeszcze skonfigurować ubuntu ale tego prawdopodobnie tez nie będę potrafił zrobić xD

Może ktoś mi dać wskazówki bądź link do Jakiegoś HowTo?


(Marekglapa) #2

Ubuntu Server to tylko tryb konsolowy, nie ma pulpitu. Prawdopodobnie dostaniesz adres do SSH albo telnet-u. Podłączyć się możesz programem putty.


(Paroxp) #3

Dzięki, a jeśli wsadzony będzie Ubuntu Desktop?


(Marekglapa) #4

W Ubuntu Desktop jest zainstalowany program VNC Server. Konfigurujesz go i potem za pomocą przeglądarki albo programem VNC Viever podłączasz się do komputera. Oczywiście wszystko odbywa sie w trybie graficznym. Nie polecam instalacji Ubuntu Desktop na serwerze. Bardzo dużo w nim zbędnych programów, które niepotrzebnie zamulą system.

Jak chcesz mieć interfejs graficzny w ubuntu server to wpisz kolejno (jako root):

apt-get install xfce4

apt-get install xorg

Żeby odpalić interfejs:

startx

Jak nie masz dostępu do konta root to przed poleceniem wpisz sudo i później hasło do twojego konta.

Zainstaluje się bardzo prosty i lekki dla systemu interfejst X-Org. Możesz w nim robić to samo co w KDE i GNOME. Oczywiście jeśli nie masz zielonego pojęcia o Linuksie to się wstrzymaj. Ja na razie raczkuje w tym systemie i więcej niestety nie będę mógł ci pomóc. Po prostu brak mi wiedzy :slight_smile: Wszystko czego nie jestem pewnien najpierw robie na maszynie wirtualnej, jak się nie znasz też możesz tak robić.

Pozdrawiam