Pulpit Zdlany Ubuntu z Windowsa

Witam.

Zamawiam Serwer Dedykowany, i wybrałem do niego Ubuntu 8.04 LTS Server Edition.

Teraz mam taki problem. Mimo iż serwera jeszcze nie mam to załamuje się pytaniem jak mogę połączyć się z Serwerowym Pulpitem zdalnym z Platformy Windows XP.

Wiem iż trzeba jeszcze skonfigurować ubuntu ale tego prawdopodobnie tez nie będę potrafił zrobić xD

Może ktoś mi dać wskazówki bądź link do Jakiegoś HowTo?

Ubuntu Server to tylko tryb konsolowy, nie ma pulpitu. Prawdopodobnie dostaniesz adres do SSH albo telnet-u. Podłączyć się możesz programem putty.

Dzięki, a jeśli wsadzony będzie Ubuntu Desktop?

W Ubuntu Desktop jest zainstalowany program VNC Server. Konfigurujesz go i potem za pomocą przeglądarki albo programem VNC Viever podłączasz się do komputera. Oczywiście wszystko odbywa sie w trybie graficznym. Nie polecam instalacji Ubuntu Desktop na serwerze. Bardzo dużo w nim zbędnych programów, które niepotrzebnie zamulą system.

Jak chcesz mieć interfejs graficzny w ubuntu server to wpisz kolejno (jako root):

apt-get install xfce4

apt-get install xorg

Żeby odpalić interfejs:

startx

Jak nie masz dostępu do konta root to przed poleceniem wpisz sudo i później hasło do twojego konta.

Zainstaluje się bardzo prosty i lekki dla systemu interfejst X-Org. Możesz w nim robić to samo co w KDE i GNOME. Oczywiście jeśli nie masz zielonego pojęcia o Linuksie to się wstrzymaj. Ja na razie raczkuje w tym systemie i więcej niestety nie będę mógł ci pomóc. Po prostu brak mi wiedzy :slight_smile: Wszystko czego nie jestem pewnien najpierw robie na maszynie wirtualnej, jak się nie znasz też możesz tak robić.

Pozdrawiam