Pusta partycja po linuksie. Jak wrócić do NTFS?


(Razox) #1

Witam!

Mam mało czasu więc postaram się szybko opisać mój problem. Miałem jeden dysk twardy podzielony na dwie partycje C i D. Partycję C przeznaczyłem na Windowsa, a partycję D na linuksa. Oczywiście najpierw instalowany był Windows. Na linuksie miałem zainstalowane sterowniki do nVidi jednak zmieniłem kartę graficzną i już nie mogłem uruchomić linuksa. Więc postanowiłem się go całkowicie pozbyć. Jak wiadomo musiałem zmienić typ plików partycji D z NTFS na FAT32 przed instalacją linuksa! Zmiana możliwa była tylko w systemie linuks ( LiveCD ) ponieważ programu, którego użyłem ( GParted ) nie mogłem uruchomić w systemie Windows ( oczywiście też na LiveCD ). Przy robieniu formatu komputera zostały wykryte dwie partycje:

C : NTFS

D : Nieznane

Więc najechałem na partycję D i wcisnąłem C ( usuwanie partycji ) i otrzymałem taki efekt:

C : NTFS

D : Surowa

Generalnie problem tkwi w tym, iż chciałbym zmienić typ plików partycji D na NTFS! W jaki sposób wykonać to najprościej jak to możliwe?

Aha... Windows NIE widzi partycji D podczas użytkowania systemu ze względu na inny typ plików ( FAT ).

Proszę o pomoc.


(Zvhirek) #2

1) użyj jakiegoś programu . polecam partition magic 8

2) włożenie płytki cd z windowsem , zbootowanie , wybranie trybu naprawy na głównym ekranie i wklepanie po kilku pytaniach :

format d:

3) jeżeli zdecydowałeś się na krok nr.2 to po jego wykonaniu ... :

1. Kliknij przycisk Start, wskaż polecenie Wszystkie programy, wskaż polecenie Akcesoria, a następnie kliknij polecenie Wiersz polecenia.


2. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, gdzie litera_dysku to dysk, który chcesz konwertować:

convert litera_dysku: /fs:ntfs


Aby na przykład konwertować dysk E do systemu NTFS, wpisz następujące polecenie:

convert e: /fs:ntfs

(Gugu007) #3

Po boocie z instalki windy wybierz usunięcie partycji D, utwórz ją jeszcze raz i sformatuj jako NTFS. Możesz to również zrobić z poziomu windy:

panel sterowania\narzedzia administracyjne\zarządzanie komputerem\zarządzanie dyskami. PKM na partycji D: i usuń, a następnie utwórz i format NTFS.

:mrgreen:


(Robin-Otzi) #4

prościej:

w eksploratorze windows

kliknij prawym na d:

wybierz formatuj

i wybierz system plików NTFS

ok

i gotowe :slight_smile: