Putty - kopiowanie do windowsowego Notatnika

(Rostov) #1

Pracuję na Windows 7 (x64). Czasem potrzebuję skopiować coś z terminala Putty do windowsowego Notatnika. O ile w przypadku krótkich wierszy wystarczy zaznaczyć tekst myszką, o tyle nie sprawdza się to zupełnie w przypadku długich wierszy, które nie mieszczą się nawet w zmaksymalizowanym oknie konsoli. Kopiuje się wówczas tylko tyle tekstu, ile jest widoczne. Przy zaznaczaniu myszką nie działa przewijanie wzdłuż wiersza. Jak sobie z tym poradzić?

Nie masz możliwość zmiany rozmiaru bufora oraz szerokości okna, podobnie jak w CMD?

EDIT:

Może coś z tego?

(Rostov) #3

Nie bardzo się to sprawdza. Uzyskuję w ten sposób jedynie okno tak szerokie, że wykracza poza ekran. Przydałby się pasek przewijania.

Bo powiększyłeś tylko okno. A zmieniłeś wartość w SCROLLBAR LINES?
Zaznaczyłeś opcję DISPLAY SCROLLBAR?
Jeżeli tak, to wszystko powinno być w porządku.

(Rostov) #5

Mam takie oto ustawienia:

Przechwytywanie

Co dokładnie zmienić i na jakie wartości?

Jeżeli Ci nie starcza, to powinieneś zwiększyć LINES OF SCROLLBACK.
To właśnie ta funkcja odpowiada za ilość linijek, które możesz przewinąć.
Nie wiem natomiast jaki jest limit.

(Rostov) #7

Tylko to chyba określa przewijanie w pionie, a mnie chodzi o przewijanie w poziomie. Bywa, że mam w skryptach linijki o długości kilkuset znaków i nie jestem w stanie ich w całości skopiować do windowsowego Notatnika.

(Domker) #8

Zaznaczanie kopiowanie tylu znaków w poziomie w terminalu myszką to masochizm.
Pod Linux użyłbym tmux’a do szybkiego zaznaczania, ale w Putty użyj po prostu opcji logowania sesji do pliku “log”. Otworzysz loga w notatniku i masz sprawę załatwioną.
Do plików po prostu użyj “cat plik” i w logu też się znajdzie, bo wypisze przecież zawartość na stout.

Aby szybko poruszać się po logu użyj w trakcie sesji znaczników typu aaabbb, aby znalazły się w logu i jak otworzysz log w notatniku to funkcją znajdź, szybko znajdziesz interesujący Cię fragment sesji Putty.

(Rostov) #9

@Domker
Jakie powinno być kodowanie tego pliku .log ? Obecnie zapisuje w UTF-8, ale w logu pełno znaczków ESC i BS.

(Domker) #10

Notatnik Windows nie odczyta Ci poprawnie UTF-8 ze znakami końca linii Unix jak się domyślam.
Domyślnie w notatniku kodowanie jest cp(windows)1250 o ile pamiętam.
Najmniej problemowo będzie otworzyć w Notepad++ (out-of-box poprawnie log otworzy)
Poza tym z automatu znaki końca linii potrafi zmienić na Windowsowe.

(Rostov) #11

@Domker
Gdy otwieram zapisany log w Notepad++, pokazuje mi, że plik kodowany jest w ‘UTF-8 w/o BOM’.

(Domker) #12

Czyli UTF-8 bez znacznika kolejności bajtów (w skrócie BOM).

(Rostov) #13

No i właśnie przy tym kodowaniu pojawiają się znaki ESC i BS.

(Domker) #14

W takim razie to są kody sterujące terminala m. in. ESCAPE i BACKSPACE. (w skrócie ESC, BS)
Kodowania nie ma co się czepiać w takim przypadku.
Pod Linux wiem jak sobie z tym poradzić:
cat plik.log | sed 's/[\x01-\x1F\x7F]//g' > plik_oczyszony.log

Pod Windows pewnie z Powershella jest odpowiednik tego polecenia, ale to niech ktoś Ci napisze kto jest z Powershellem bardziej na TY :stuck_out_tongue: