PXE - Podczas bootowania komunikat no bootable devices

Hej,
W niedługim czasie w pracy będę miał do zgrania >100 obrazów i wyszło, że zrobimy to przez PXE.

Ogólnie problem wygląda na tym, że laptop który teraz testuje podczas pxe boot tylko przez ułamek sekundy pokazuje:

Server IP Adress: 192.168.10.101
*** filename is undionly.kpxe
*** is 98947 Bytes

zagwiazdkowanego nie mogę rozczytać.
Po czym wyskakuje “No bootable device found” (coś w tym stylu, nie pamiętam dokładnie).

Przejdę teraz do konfiguracji:
Windows 10 na którym są dwie maszyny wirtualne:

  1. PFSense - Obsługuje DHCP, Wskazuje na TFTP (ip FOGa), oraz jako plik boot bios podany indionly.kpxe)
  2. CentOS z zainstalowanym FOGiem - tutaj wiele nie robiłem, dodałem laptopa jako hosta (MAC), utworzyłem obraz i przypisałem tego hosta do obrazu. Następnie przypisałem zadanie “capture”, ale przy bootowaniu nic :frowning:

Na youtube widziałem, że do FOGa przy pierszym PXEBoot można się “zarejestrować” zamiast podawać MAC w webowym interfejsie testowałem też i to ale na marne.

Laptop to DELL LATITUDE 5410.
Oczywiście postępowałem według zaleceń (UEFI + fastboot OFF);

https://www.dell.com/support/article/pl-pl/sln317555/ustawienia-systemu-bios-umożliwiające-pxe-rozruch-z-nowszej-dell-systemowej-latitude-notebooków?lang=pl

Jedynie co podejrzewam to może wskazuje na zły plik?
Jest jeszcze kwestia blokowania portów, będę musiał to zobaczyć.
Sorki za taką zagmatwaną wypowiedź, ale tak już mam oraz robie to pierwszy raz ;v.
Dzięki za pomoc.

A jakbyś tak sfilmował smartfonem start kompa a potem klatka po klatce odczytał co on tam dokładnie napisał?

@anon47021787 To właśnie to co wypisałem - te 3 gwiazdki to jakieś 3 znaki na początku każdej linni których nie mogę odczytać (coś jakby NOP ale rozmazane)


Wygląda na to, że *** to NBP, może to będzie jakiś trop.

1 polubienie

Dam znać jutro co i jak. Oczywiście pod latarnią najciemniej ;v.

For bios its undionly.kpxe and for uefi is ipxe.efi.

Typically when we see this error it is because your building network switch is using Spanning Tree protocol but not one of the fast spanning tree protocols. A test for this can be to find a dumb/cheap/unmanaged switch and place it between the pxe booting computer and then building network switch. If the computer pxe boots correctly into the FOG iPXE menu then you will need to get with your networking/infrastructure group and have them enable one of the fast spanning tree protocols like portfast, RSTP, MSTP, fastSTP, or what ever your switch manufacturer calls it. This setting will need to be enabled on every user facing port where you need to pxe boot.

The issue is that FOG boots too fast. It will give up trying before spanning tree starts forwarding data on the network interface (~27 seconds after the link light is turned on).