Pyt. dotyczące kanałów WiFi i zakłóceń

Witam!

1. Mam pytanie odnośnie dostępnych 14 kanałów w WiFi. Każdy kanał ma szerokość 22 MHz. Natomiast odstęp pomiędzy tymi kanałami wynosi 5 MHz. Jest to pokazane np. tutaj przy akapicie 802.11b :

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/802.11#802.11b

Lub tutaj przy akapicie Dobór kanału radiowego :

:arrow: http://www.dipol.com.pl/poradnik_instal … _bib86.htm

Moje pytanie jest takie: skoro sygnał transmitowany jest kanałem o szerokości 22 MHz to dlaczego w praktyce zajmuje on aż do 4-5 kanałów tylko dlatego, że odstęp pomiędzy nimi wynosi 5 MHz :?: Czy ktoś mógłby to jakoś obrazowo wytłumaczyć :?:

2. A teraz odnośnie zakłóceń. Poprzez router można zmienić kanał na jakim się pracuje i w przypadku sieci dwuzakresowych również częstotliwość :?:

3. I odnośnie przepustowości teoretycznej w 802.11g. Aby uzyskać przepustowość prawdziwą należy podzielić 54 Mb/s przez liczbę włączonych odbiorników - np. 2 laptopy i jeden PC to 54 / 3 = 18 Mbit/s :?:

  1. kanały częściowo się nakładaja, zobacz …chyba bardziej obrazowo się nie da:

http://www.moonblinkwifi.com/2point4freq.cfm

http://www.qbangsolutions.com/img/802.11_Spectrum.png

http://www.bvsystems.com/BVSUniversity/ … -Chart.gif

  1. jeżeli dobrze zrozumiałem, to tak …wybierasz kanał i przykładowo standard 802.11a 5GHz lub 802.11b/g 2.4GHz, ewentualnie tryb mixed albo coś w tym stylu o ile jest dostępny.

  2. podział nie jestr taki oczywisty …teoretycznie możesz sobie tak liczyć, ale w praktyce zalezy od mocy sygnału, zakłóceń i realnego zapotrzebowania hostów - bardziej to przypomina sasadę konkurencji, o ile router nie obsługuje funkcji podziału pasma.

Dzięki wielkie. Odnośnie 1 pytania to już rozumiem - wygląda to tak :slight_smile:

lolzd7.jpg