Pytani dotyczące partycji i OpenSuse

Witam.

Mam zamiar zainstalować nowy system, problem czy nie problem w tym, że mam już zainstalowaną Vistę, której usuwać nie chcę.

Mam dyski podzielony na 3 partycje, jedna podstawowa 60GB, dwie logiczne 120GB x2. Na podstawowej jest 30GB wolnego miejsca.

Ile powinienem przeznaczyć miejsca na system, i na jakiej partycji?

Powinienem tworzyć partycję SWAP jeśli mam 4GB pamięci operacyjnej, jeśli tak to gdzie i ile miejsca jak przydzielić ?

I najważniejsze: czy Suse nie będzie w kolizji z Vistą ?

Ach, jeszcze jedno: jeśli mam zainstalowane już programy na dysku niesystemowym to będzie działało pod linuksem, zakładając że wersja tego programu działa na tym systemie ? :>

Pozdrawiam

Na swap zrób sobie 512mb, na partycje główną / przeznacz ok 10GB. Chyba, że możesz więcej, to śmiało. Zależy czy chcesz na systemie pracować czy tylko zobaczyć. Jak tylko zobaczyć to spróbuj openSUSE LiveCD. Z niej też można zainstalować system.

Ja z zasady przeznaczyłbym miejsce z ostatniej partycji.

Nie będzie się gryzło z Vistą.

Co to za program? Może pod wine ruszy.

segnis ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.