Pytania dot. Ubuntu. (Instalacja tar.bz2, Użycie CPU)

Witam:D

Od jakiegoś już czasu stałem się dumnym użytkownikiem Ubuntu. Mam kilka pytań dotyczących użytkowania tego systemu.

  1. W MS Windows XP zużycie procesora w spoczynku kiedy wszystkie aplikacje były wyłączone wynosiło 0-2%, a kiedy uruchamiałem i korzystałem z przeglądarki Firefox koło 60% czasem skoczyło do 100%. W ubuntu natomiast kiedy nie robię nic zużycie wynosi 15-20% myślałem że nie wyrabia komputer może za duży nakład elementów estetycznych więc w opcjach wyglądu wyłączyłem bajery. Użycie spadło o jakieś 2% do poziomu 13%-20%. Myślę że jakieś aplikacje działają w tle tylko jako świeżak w kwestii Linuxa nie bardzo orientuję się co i jak. Odpaliłem monitor systemu ale wszystkie procesy tam są uśpione. Odnośnie Firefoxa to czytałem na różnych forach że to wina flash i rzeczywiście nie każda strona powoduje wzrost zużycia. Stąd moje pytanie czy może istnieje jakaś przeglądarka pozbawiona tego problemu czy też aplikacja (czytałem o flashblock) która zablokuje zbędny flash czy cuś.

  2. Do tej pory potrzebne programy instalowałem z Centrum Oprogramowania Ubuntu. Konkretnie interesował mnie program VLC ale wersja 1.0.6. Interesuje mnie wersja 1.1.0 lub 1.1.2. Są one jedynie w formacie tar.bz2.

Robiłem zgodnie z poradnikiem.

Pobrałem plik. Wypakowałem w terminalu. Przechodzę do folderu zapuszczam komendę ./configure jakieś tam rzeczy się robią i wypluwa błąd że brak jakiejś biblioteki. Pobrałem przy użyciu sudo apt-get i poszło dalej i kolejny błąd can not find lua czy coś takiego. Próbowałem “wymyślić” jakąś komendę na różne sposoby ale wyskakiwało że robię coś źle. W terminalu pisało że można to pominąć wpisałem komendę make ale pisze że nie można znaleźć make file, czyli w poprzednim etapie robię coś źle.

  1. Takie jeszcze jedno pytanko: Czy można zmienić wygląd GRUB-a? Usunąć z niego jakieś opcje? Żeby zostało Windows XP i Linux bez trybów awaryjnych itd.

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc to proszę o pomoc, za wszelkie odpowiedzi dziękuję :smiley:

PS. OpenSource jest super xD

  1. Całkiem normalna rzecz ;p Jakoś nigdy się tym nie przejmowałem co jest tego powodem (przynajmniej na komputerze domowym).

  2. Spróbuj znaleść w repo coś na deseń liblua5.1-0-dev

  3. Poczytaj o BURG’u - zbędne obiekty możesz usunąć przez edycje grub.lst

…ekhm, a jak? :smiley:

W terminalu? Jakieś komendy były by bardzo przydatne. Wszedłem do boot/grub ale nie wiem jak mam otworzyć ten grub.lst

Edit.

Plik nazywa się grub.cfg. Które linijki mogę wyciąć? Żeby został Linux i XP? Domyślam się które ale żebym to dobrze wyciął:) W jaki sposób mogę ustawić żeby XP ładował się pierwszy? Rodzina nie przyzwyczajona jeszcze:). Czytałem że gdzieś należy podmienić wartość ale nie chcę grzebać i zepsuć.

http://wklej.org/id/370729/

Google nie boli:

http://www.ubuntu-pomoc.org/grub2-usuwa … ch-wpisow/

:slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

Ad.1

Używasz programu o nazwie “Monitor systemu” - to on zjada tyle zasobów.

Zainstaluj prosty i lekki monitor zasobów o nazwie “Htop”.

Ad.2

Nie w “formacie”, lecz w skompresowanym archiwum, potocznie zwanym “tarball”.

Nie “wymyślaj” komend. W końcu trafisz na komendę, która zrobi coś, czego byś nie chciał…

Standardowo, kompilacja źródeł wygląda tak:

./configure

make

make install

chyba, że wyraźnie zaznaczono, że kompilacja musi/może być przeprowadzona nieco inaczej (np. inne ścieżki). Zawsze czytaj pliki “README”, “INSTALL” itp., znajdujace się w tarballu ze źródłami.

Jeśli “./configure” wyświetli Ci komunikat o brakującej bibliotece, nie instaluj jej poprzez:

sudo apt-get install nazwa_wyświetlona_przez_configure

W zamian, otwórz manager pakietów “Synaptic” - w nim szukaj brakujących bibliotek, po nazwach. Nazwa biblioteki nie musi być pełna, i tak: jeśli “./configure” sygnalizuje brak biblioteki “libdbus-dev”, nie szukaj w Synapticu “libdbus-dev”, lecz “libdbus”. Biblioteki często mają jakiś dopisek, numerację. W Synapticu znajdziesz też obszerne opisy zaznaczonych bibliotek. Bywa, że trzeba zrobić dowiązanie do biblioteki, zmieniając jego nazwę - tak było kiedyś z instalacją Google Chrome na Slackware… Ad.3 W katalogu:

znajdziesz plik “grub”. Otwórz go edytorem tekstu, np. gedit. Zmiany wprowadzisz wyłącznie poprzez “sudo”, więc: terminal:

sudo gedit /etc/default/grub

Kolejność:

odpala system, który w pliku “grub.cfg” ustawiony jest jako pierwszy.

Plik “grub.cfg” otworzysz edytorem tekstu, może być “gedit”.

Pierwsze 2 linijki:

też są ważne…

Pamiętaj - zmiany w systemie wprowadzasz na własną odpowiedzialność.

Zanim wyedytujesz i zapiszesz pliki systemowe, poczytaj wpierw manuale.

Przed edycją warto skopiować gdzieś aktualny plik z ustawieniami.

Najlepiej skorzystaj z jakiegoś ppa które zawiera najnowsze vlc zamiast bawić się w kompilowanie.

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia :slight_smile: Staram się robić wszystko w granicach rozsądku.

Lubie sobie utrudniać robotę, poza tym co to za korzystanie z systemu jeśli będę szedł na łatwiznę, kompilowania też się chyba trzeba nauczyć :slight_smile:

Pozdawiam:)

To w takim razie polecam zainstlowanie wieeeelu paczek developerskich jak i czytanie readme i install w rozpakowanych programach do kompilowania :slight_smile:

A jak już bardzo Ci się spodoba kompilowanie to zapraszam do gentoo :slight_smile: Tam cały system możesz sobie kompilować :slight_smile:

Swego czasu na nim siedziałem i bardzo podoba mi się idea flag (“blokujesz” wszystkie funkcje jakich nie chcesz/potrzebujesz w programie itp.) aczkolwiek jest trochę męczący do administrowania.

Do kompilacji kodu źródłowego w systemach debianopochodnych w celu zaspokojenia zależności najlepiej skorzystać z narzędzia o nazwie Apt lub z aplikacji o nazwie Auto-apt. Pierwszego używasz przed jakąkolwiek czynnością związaną z kompilacją:

sudo apt-get build-dep vlc

gdy system zainstaluje zależności potrzebne do kompilacji kodu VLC to wtedy możesz ją rozpocząć. Drugi działa też przed kompilacją a dokładnie w czasie wykonywania skryptu configure, aby uzupełnić braki wydajesz takie polecenie:

auto-apt run ./configure

i gdy zabraknie jakiejś biblioteki to apt ją pobierze. Wcześniej tylko trzeba uaktualnić bazę pakietów:

auto-apt update

auto-apt updatedb

auto-apt update-local

Co do Gruba to najlepiej edytować plik /etc/default/grub , po pierwsze jest czytelniejszy a po drugie zmiany wprowadzone w grub.cfg zostaną utracone przy pierwszej lepszej aktualizacji jądra bądź wykonania przez system update-grub.

Pozdrawiam!