Pytania dot. zainstalowania Windows 7 na używanym komputerze z danymi

Jeżeli coś źle określiłem w temacie to przepraszam.

Pierwsze pytanie to Czy ponowna instalacja Windowsa 7 odnowi prędkość systemu , coś przyspieszy. Kolega mi to radzi (nie jakiś znawca) Komputer to dwuletni laptop optymalizowany przez takie programy jak AutoRuns, CCleaner, Odkurzacz, FRST itp.

Jeżeli miałoby już dojść do nowego instalowania Windowsa to czy usuną się dane? Mam w laptopie 3 partycje, więc nie wiem cy przy takiej “odnawialnej” instalacji usuną się dane z wszystkich. Musiałbym się bawić w porządkowanie i zgrywanie.

A może komputer wcale nie zwolnił?

Cześć,

 

System będzie działać tak, jak po pierwszej instalacji. Inaczej mówiąc, będzie wolny od wszelkich “śmieci” pozostawianych przez wszelkiej maści oprogramowanie. Pamiętaj, że programy do czyszczenia systemu nigdy nie usuwają wszystkiego.

Jeżeli sformatujesz partycję systemową to wszystkie dane zostaną usunięte. Analogicznie z pozostałymi partycjami.

Ja tego nie będę robił tylko “kolega ze sklepu”

A to jest taka możliwość skopiowania tego ważnego na D i powiedzenia mu żeby zainstalować system od nowa ale nie usuwał danych z D i E

Jeśli dane nie będą na partycji systemowej to nie zostaną zniszczone ważne żeby to nie była partycja rozszerzona, bo wtedy dane zostaną usunięte

Wystarczy sformatować partycję systemową i zainstalować na niej nowy system dane na pozostałych pozostaną nie naruszone

Zależy gdzie kolega ma te dane,bo ja mam partycję systemową i oddzielną,gdzie są dane,jeśli dane są na partycji systemowej  i dasz formatowanie czystą instalację,to dane zostaną skasowane,jeśli będzie się dało bez formatowania,tylko nadpisanie samych plików systemowych,to dane będą na swoim miejscu.Jesli dane są na partycji a ty sformatujesz C,to tracisz dane.

Cześć,

Możliwość jest, wszystko jednak zależy od tego czy osoba dokonujące reinstalacji systemu ma pojęcie co robi.

Dla bezpieczeństwa, polecam zrobić backup danych na dysk zewnętrzny, pendrive etc.

Jak już pisali poprzednicy, istnieje duża szansa na to, że komputer będzie działał sprawniej po reinstalacji systemu (w zależności od tego, na ile jest obecnie “zanieczyszczony”).

Jeszcze jedno: zakładam, że Windowsa masz na dysku C:. Nawet gdy partycje D i E zostaną nietknięte, programy na nich zainstalowane w większości mogą przestać działać.

Lepiej z rozsądkiem wyczyścić system.

  • właściwości dysku systemowego -> oczyszczanie dysku

  • odinstaluj wszystkie niepotrzebne programy

  • uruchom programy czyszczące - ja osobiści polecam Baidu PC Faster

  • zdrefragmentuj dysk systemowy

OK, sprawdzę.