Pytania dotyczące dysków i bootowania

Witam. Mam kilka pytań. Mam nadzieję, że dobry dział. :slight_smile:

1.: Mam dysk (nazwę go A) podłączony do komputera, dysk jest bootowalny. Na A mam system x64. Na dysku B chciałbym zainstalować system x86, lecz podczas instalacji wyjąć dysk A. System na B byłby pod x86. Czy takie coś dałoby radę działać? Sprzęt nie pogubiłby się z systemami?

2.: Czy dałoby się mieć podłączone te dwa dyski jednocześnie? Który bootloader byłby wtedy używany?

3.: Czy lepsze będzie zainstalowanie systemu na B z podłączonymi dwoma dyskami, A i B? Czy x86 i x64 będzie ze sobą współpracowało?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. :wink:

  1. nie bo bedziesz musiał wybierać dysk bootowania (by uruchomić B) domyślnie poleci z ustawienia dysku master

  2. tak, bedzie bootloader z dysku A (jesli on jest master)

3.zdecydowanie. współpraca nie jest zalezna od systemu, a od tego czy wykryje inny system podczas instalacji drugiego, dlatego np instalujesz najpier xp a pozniej linuksa, jesli zrobisz to odwrotnie to bedzie tylko xp, gdyż windows nadpisze bootloader

Żeby nie było, na A mam Vistę x64, a na B chcę dać Windowsa 7 RC x86.

Dałoby się potem jakoś po instalacji przywrócić bootloader z A? I dopisać do listy systemów ten z B? Wiadomo, W7 kiedyś wygaśnie, więc trzeba będzie się go pozbyć, a lepiej robić wszystko za jednym razem. :slight_smile: