Pytania dotyczące pamięci masowych typu SAN

Witam :slight_smile:

Mam kilka pytań dotyczących SAN (Storage Area Network). To co wiem, to to, że dysk typu SAN jest widoczny w komputerze jako klasyczny HDD, a dane umieszczane są na wielodyskowych macierzach (czyli od kilku do kilkuset dysków fizycznych pogrupowanych w RAID).

I teraz pytania:

1. Ponieważ macierze komunikują się między sobą najczęściej za pomocą Fibre Channel, do konstruowania sieci SAN wykorzystuje się karty Host Bus Adapter (HBA). I załóżmy, że umieszczę jakieś dane na macierzach i chcę mieć do nich dostęp np. z czterech komputerów korzystających z jednego routera. Więc jak to się robi - trzeba zamontować te same karty HBA na wszystkich komputerach (aby komputery obsługiwały protokół FC) i podłączyć do nich przewodowo macierze, które korzystają z protokołu transferu Fibre Channel :?:

2. Do czego służą tak zwane Przełączniki FC stosowane w sieciach SAN typu Fabric :?:

Mam jeszcze wiele innych pytań, ale zadam je dopiero wtedy kiedy ktoś odpowie mi na te dwa powyższe, to może coś mi się rozjaśni w głowie :smiley: