Pytania dotyczące przeinstalowywania Visty

Witam. Mam parę pytań dotyczących reinstalacji Visty:

Mam 2 partycje: C:\ (systemowa) i E:\ (programy, gry itd.). Czy jeśli sformatuję partycję systemową C:\ i zainstaluję na niej od nowa Vistę, to czy rejestr będzie odczytywał dobrze pliki na C:? Co zrobić, aby ewentualnie było wszystko OK? Czy może będzie jakiś inny problem? Jestem trochę zielony w formatach :razz: , więc się pytam.

A, jeszcze jedno: gdy sformatuję C:, to oczywiście nie stracę żadnych danych z E:, tak?

A może zgrać na dysk zewnętrzny wszystkie pliki i sformatować i C:\ i E:?

Czekam na odpowiedzi. :slight_smile:

jeśli nie masz zawirusowanej partycji E to chyba nie ma potrzeby jej formatowania

wystarczy, że usuniesz niepotrzebne rzeczy i później ją ładnie zdefragmentujesz :slight_smile:

jeśli prawidłowo wykonasz format C to dane na E pozostaną nietknięte

jeśli masz programy i gry poinstalowane na E to po reinstalacji systemu niektóre z nich odmówią posłuszeństwa (z braku odpowiednich wpisów w rejestrze)

To zależy od tego co rozumiesz przez “przeinstalowanie” bo mówisz że masz dwie partycje C i E niema D więc wnioskuje że na D są umieszczone narzędzia producenta laptopa do tego aby przywrócić system do stanu fabrycznego. Co za tym idzie do póki nie będziesz miał pewności co i jak to najlepiej na wszelki wypadek skopiuj dane z E na inny komputer albo powypalaj… bo może nie musi ale może się tak stać że przywracając system na C program wykasuje wszystko łącznie z E… a jako, że jesteś zielony to zrób jak mowie :wink: wyjdzie ci to na zdrowie…

Możesz śmiało sformatować partycje C:, a nic złego nie stanie sie z danymi na partycji E:. Rozumiem, że na partycji D masz czytnik optyczny DVD?. Ponadto jeśli masz juz Viste, to nie musisz jej usuwać, a dokonac naprawy w/g

Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia

http://windowshelp.microsoft.com/Window … 51045.mspx

Lub jeśli masz awarie, to:

Uruchom komputer z płytki instalacyjnej Visty i przywróć system do stanu

sprzed awarii. Ale przedtem wyłącz rozpoznawanie dysków twardych w

BIOS-ie komputera, żeby instalator mógł się uruchomić, a następnie

przejdź do wiersza poleceń (Ctrl+F10) i wykonaj chkdsk c: /p.

“Przeinstalowanie” - chodzi mi o to, że sformatuję partycję systemową i zainstaluję na nowo system.

Właśnie mam dysk zewnętrzny Seagate 250 GB i na niego zamierzam zgrać dane z E:\ :slight_smile:

Na D:\ mam DVD.

I chodzi mi w tym wypadku o komputer stacjonarny.

Niestety, według metod Piotra P., nie mogę zrobić ani tego, ani tego. Potrzebuję zainstalować na nowo system, bo, mówiąc po prostu, ma takie problemy (moje parę innych wątków), których nie mogę rozwiązać, że potrzebny jest format C:\

Dziękuję za porady. Teraz już wiem, co i jak zrobić :slight_smile:

PS. Głównie chodziło mi o to, czy dane będą dobrze odczytane z E:\ po przeinstalowaniu C:, ale już wiem, że raczej tak :slight_smile:

tzn. dane będą nieruszone ale jeśli masz jakąś grę to po przeinstalowaniu systemu może przestać się ona uruchamiać i trzeba będzie ją na nowo instalować

OK. Dzięki za instrukcje :smiley: