Pytania o system plików XFS

Witam bardzo serdecznie!

Mam kilka pytań, które dotyczą dwóch systemów plików: ext4 oraz XFS. Albowiem znaczna część osób wybiera ext4, za to mniejsza gromadka XFS.

  1. Jest to polecany system plików czy wręcz należy go unikać? Jakie nieprzyjemności mogą mnie spotkać, gdy zacznę go używać? Błędy, bugi, problemy z GRUB-em, zamontowaniem itp.? Wpierw przetestuję dla pewności na VirtualBox’ie, ale pytanie do Was - jak sprawuje się XFS? Lepiej czy gorzej od ext4? W jakich kwestiach?

  2. XFS jest polecany na dane. Zatem rozsądnym ustawieniem by było na “/” dać ext4, a na /home XFS? Czy może wszędzie XFS?

  3. Czy to magiczne cudo wymaga defragmentacji czy jest niczym ext4?

Chciałabym, żeby osoby odpowiadające używały wcześniej XFS i mogłyby go bardziej szczegółowo opisać. Dziękuję :).

Szczegółowo opisać system plikowy xfs nie potrafię. Jestem takim linuksowcem eksperymentatorem i owszem był czas, że na 2 czy 3 partycjach taki system plikowy posiadałem. Instalowałem na nich różne dystrybucje i żadnych problemów nie było. Później stwierdziłem, że nie widzę żadnej różnicy w działaniu pomiędzy xfs i ext4, więc wróciłem do tego drugiego na wszystkich partycjach. Dzięki temu nie muszę podczas montowania pamiętać jaki system plikowy mam na poszczególnych partycjach, bo mam ten sam :slight_smile: To pewnie widziałaś:  

https://pl.wikipedia.org/wiki/XFS

http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt03-04/temat5-g2/prezentacjaBlazej/prezentacjaBlazej.htm

 XFS jest polecany ale dla dużych plików, zwłaszcza dla dużych baz danych. Ja używam XFS aczkolwiek nie mam do czynienia z aż tak dużymi bazami. System jak system, w domowych warunkach nie ma sensu się na niego łaszczyć aczkolwiek można używać na system oraz dane i spać spokojnie. Wydajnościowo różnie, dla zastosowań domowych EXT4 pewnie będzie żwawszy.