Pytania odnośnie sterowników itp

Witam. Mam parę głupich pytań dotyczących systemu.

  1. Czy trzeba instalować sterowniki po kolei wersjami czy wystarczy najnowszy?

  2. Czy warto aktualizować bios?

  3. Czy jest jakiś porządny program do instalacji wszystkich najnowszych sterowników których brakuje? Chodzi mi o to żeby nie szukać po internecie.

  4. Czy aktualizacje Windows 7 mogą obciążyć działanie systemu?

  5. Jak sprawdzić czy laptop jest w pełni sprawny?

  6. Co się stanie gdy zainstaluje się 2 taki sam sterownik?

  1. Nie

  2. To zależy od procesora oraz od tego czy się podkręca cpu.

  3. Nie polecam, przy instalacji sterowników programy zostawiają toolbary i inny syf.

  4. Nie, one są po to aby system utrzymywał poziom i aby był bezpieczniejszy. A co najważniejsze one usuwają bugi (błędy).

5.Włączyć, uruchamia się, sprawny :stuck_out_tongue:

6.Nic, napiszą się

Poprawka do 1. - Wystarczy najnowszy (kolega GuiiHz napisał to trochę dziwnie :P)

Programy są, możesz nim przynajmniej sprawdzać okresowo, czy czegoś nowego producent nie wypuścił, często są odsyłacze do stron danego producenta. Zwykłemu śmiertelnikowi na dobrą sprawę potrzebne są aktualizacje do karty graficznej (o ile gra, w innych przypadkach nie są konieczne “must have”) i ewentualnie karty dźwiękowej (chociaż i to niekoniecznie, niczego one w sumie nie zmieniają, karta nagle nie stanie się super wypasiona, szczególnie zintegrowana).

Z tymi aktualizacjami systemu to czasami może być różnie. Zasada jest taka, że instaluje się wszystko, co jest oznaczone jako instalacja konieczna (ważna), a opcjonalne - zależy od sytuacji (np. - nie każdemu potrzebne jest Zune, ale w WU występuje jako opcjonalna aktualizacja). Czasami zdarza się, że zainstalowana łatka prowadzi do komplikacji, bywały już takie sytuacje. Wtedy najbezpieczniej przywrócić system do dnia/godziny przed jej instalacją i czekać na nową, albo próbować instalować jeszcze raz (czasem dziwne błędy się potrafią wkraść) i sprawdzić reakcję systemu. Jeśli znów będzie coś nie halo, to taką łatkę póki co możesz zignorować, pojawi się albo na dniach, albo w następnej paczce nowa, ulepszona wersja (jeśli takie błędy pojawiają się na więcej niż jednym komputerze, wtedy MS przerabia łatki). Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko.

Ad. 5 - A może pytanie w drugą stronę - czy coś się z nim dzieje? Generalnie to zaczyna się od sprawdzenia temperatur (CPU-Z, HWiNFO, Everest), stanu dysku (HD Tune) - od strony sprzętowej, a od strony programowej - MBAM, OTL, Dr.Web, Gmer (w poszukiwaniu wirusów i innego złośliwego oprogramowania).

Ad. 6 - Nadpiszą się* (albo pojawi się komunikat, że już takowe są zainstalowane).

Dzięki za odpowiedzi. Ad 5. Niestety ostatnio zauważyłem że mój komputer zwalnia i mam takie wrażenie że to od aktualizacji WU. Kiedyś właśnie po jednej z aktualizacji WU zlagował się cały komputer. Czekałem na odpalenie się stronki z 2min. I co najciekawsze nie mogłem przywrócić do punktu iż nawet nie chciało mi się odpalić przywracanie systemu, normalnie ani przy starcie laptopa klikając F8 korzystając z narzędzi Windowsa 7. Piszę tego posta tak wg przez to że ostatnio sprawdzałem wydajność procesora i w ostatnim czasie znacznie się zmniejszyła. Nie wiem czy temu ufać ale test robiłem na http://www.komputerswiat.pl/aplikacje/test-procesora-online.aspx . Kiedyś miałem tam 8 s, dziś 35 s. Nie wiem co w tym przypadku zrobić? Czy format pomoże, choć robiłem go jakieś 2 miesiące temu z powodu tamtego WU?

Ten test jest mało miarodajny w operze mam 30,90 s, a firefoxie 10 sekund.

Spróbuj przeczyścić CCleanerem komputer i przeszukać rejestr w poszukiwaniu błędów.

Pousuwaj programy z autostartu abyś nie miał włączonych programów w tle z których nie korzystasz.

Faktycznie, w chromie 35s, a w IE (aż grzech włączać) 10s. W auto starcie co nie potrzebne mam powyłączane. I tak chyba walne formata bo juz trochę śmieci się nazbierało. Tylko znów nie wiem co po wgrywać. Jaki antywirus? Jaka przeglądarka? Co do odtwarzania filmów, audio? CCleaner i inne

Powodzenia z formatem.

Co do programów.

Avast jest najlepszym darmowym antywirusem.

Opera jeśli chcesz szybką przeglądarkę, firefox stabilną

Do odtwarzania filmów VLC (ma własne kodeki, ale warto wgrać) + K-lite codec pack full

Do muzyki foobar 2000 lub spotify (ten pierwszy zabiera strasznie mało ramu i daje dobry dźwięk.

(to są tylko moje polecane programy i każdy może mieć inne poglądy, proszę to uwzględnić)

Wgraj to co ci najbardziej odpowiada, to z czego najwygodniej ci się korzysta.

Ja np. jako program antywirusowy mam zainstalowany Microsoft Security Essential, przeglądarka to systemowy Internet Explorer, zaktualizowany do wersji 10. Odtwarzanie filmów i audio - systemowy WMP itd.

Wyselekcjonuj sobie zestaw programów z których naprawdę chcesz korzystać i nie instaluj wszystkiego jak leci. Inaczej co chwila będziesz miał problemy z wolno działającym systemem.