Pytania związane z torrentami


(Tomek Modelarz) #1

Witam

Mam takie pytanie. Używam utorrenta do ściągania plików. Czy szybkość ściągania plików zależy od tego jak w tym samym czasie wysyłam pakiety ze ściągniętych wcześniej plików? Tzn. im wyższy upload to tym wyższy download?? Ale jak jest granica? Czy w pewnym momencie utorrent zacznie się przysłowiowo "krztusić" ???


(Hitm3n) #2

To, jak szybko ściągnie Ci się plik, zależy w przypadku torrentów raz, od przepustowości łącza, dwa - od ilości osób, które udostępniają dany plik (seed) oraz trzy, od tego, ile osób go w tym samym czasie pobiera (peer).

Im więcej seedów, tym lepiej, z peerami natomiast odwrotnie - im mniej, tym lepiej (jeśli będzie ich dużo, transfer pliku od seedującego będzie podzielony na więcej komputerów).

Nie zależy, bo prędkość wysyłania jest osobną kategorią łącza (łącze ma dwa podstawowe parametry - upload i download) i to od niego zależy. Owszem, możesz sobie łącze zapchać dużą ilością ściąganych i udostępnianych plików, otwieraniem w tym samym czasie wielu "ciężkich" stron internetowych, rozmowami na Skype itd. Wyższy upload nie równa się wyższemu downloadowi, a granicą jest Twoja przepustowość łącza (wejdź tutaj i sprawdź, jakie masz granice (pamiętając, że wynik musisz podzielić przez 8, żeby odczytać prędkość w bajtach, a nie bitach)).

Przy dużej ilości ściąganych plików lepiej ustawić sobie priorytety zadań, czyli na co ma przekierować najwięcej przepustowości.


(maniek8902) #3

Powiem Ci tak jeżeli koleś który udostępnia dany plik ma włączony tryb initial seeding to wtedy tak jak napisałeś twój download jest uzależniony od uploadu , czyli jeżeli wysyłasz pełną parą to szybciej pobierasz dany plik.Tak jak napisał kolega wyżej pobieranie również zależy od ilości sedów im więcej tym lepiej,natomiast im mniej perów tym dany plik szybciej się rozchodzi.

:arrow: