Pytania związane z założeniem strony,

Hej.

Kiedyś już zadawałem podobne pytanie, ale teraz doczytałem pewne rzeczy i chciałbym upewnić się i poradzić się was :slight_smile:

A więc zacznę. Chcę założyć w pełni legalną stronę, nie jestem pełnoletni. A więc muszę w sądzie za 40 zł zgłosić ją jako dziennik. Jest jakiś formularz na to? Potem muszę w urzędzie skarbowym zgłosić działalność (chcę zarabiać kasę z reklam). I pytanie - ile zabierze Urząd? Czy to jest stała kwota, czy jakiś procent zarobku? Poza tym chyba nic nie trzeba już? Na początek chcę stronę w .tnb.pl, w przyszłości jak (jeżeli :D) się strona rozwinie, to pomyślę o domenie, serwerze, ale na razie chyba nie muszę zaprzątać sobie tym głowy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady.

Witam,

procedura rejestracji wydawnictwa jako tytułu prasowego jest zawarta w ustawie prawo prasowe. Jesteś niepełnoletni, więc nie zarejestrujesz. Ale tak z ciekawości - dlaczego chciałbyś rejestrować stronę jako tytuł prasowy? Przecież w ogólności możesz prowadzić stronę bez żadnych rejestracji - powinieneś oczywiście przestrzegać odpowiednich ustaw - jak ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych czy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - lub innych w zależności od charakteru strony.

No z tego co wiem (może się mylę, pewien nie jestem) od sierpnia 2007 każda strona musi być zarejestrowana, która jest aktualizowana raz chyba nawet na rok jako czasopismo, a raz w miesiącu jako dziennik. Zawsze może być rejestracja na rodzica. A więc to nie jest obowiązkowe? Gubię się powoli w tym :smiley:

według moich wiadomości - wtedy, jeśli strona miałaby mieć charakter prasy i korzystać z zapisów tej ustawy. A poza samą rejestracją to jeszcze taki tytuł musi mieć określoną w ustawie strukturę - redaktor naczelny, wydawca, kolegium redakcyjne,etc. Poczytaj tę ustawę z 1984 roku.

W ogólności rejestracja dotyczy portali, możesz bez obaw prowadzić stronę i nie ważne czy będzie aktualizowana codziennie.

Hmm, mam zamiar prowadzić stronę o kombinacji norweskiej (wyniki, newsy, itd), a taką stronę chyba można nazwać portalem, więc muszę ją zarejestrować?

Hm, w takim przypadku bycie tytułem prasowym mogłoby rzeczywiście pewne rzeczy uprościć - w szczególności pozyskiwanie materiałów źródłowych - można korzystać choćby z dozwolonego użytku w zakresie rozpowszechniania materiałów (już rozpowszechnionych) w celach informacyjnych (Art.25 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Pamiętaj, że praktycznie wszystkie materiały źródłowe opublikowane w necie (i nie tylko, w gazetach, czasopismach, TV, agencje prasowe, etc) jak artykuły, wyniki, opisy, bazy danych, etc zwykle są objęte są prawami autorskimi i trzeba mieć w ogólności zgody na ich wykorzystanie od właścicieli praw do tych utworów. Przy pobieraniu ich bez odpowiednich zgód można się narazić na konsekwencje z tytułu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych czy ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji…

Pobieraniu bez zgód? A jeżeli napiszę swój własny news na podstawie konkurencji z dopiskiem źródło, albo wiadomość na podstawie, to jest także niedozwolone i staje się to dozwolone po rejestracji w sądzie?

I dzięki za dotychczasowe porady. :slight_smile:

Nie zawracaj sobie głowy tą rejestracją jeśli to Ci niepotrzebne.

To zależy na ile ten nius będzie się różnił od źródła…jeśli to jedna linijka to może być problem bez zgody :wink:

prawa autorskie chronią formę utworu, nie można więc bez zgody osoby posiadającej prawa autorskie do utworu go kopiować. Tak samo, bez zgody autora nie można opracowywać utworu (czyli. np. dokonywać tłumaczenia czy kadrować zdjęcia). Natomiast, napisać własny artykuł czy komentarz na bazie samej informacji nic nie zabrania. Wtedy też nabywa się do tego napisanego artykuł czy komentarza swoje własne prawa autorskie.

Można wykorzystywać czyjeś utwory w określonych przypadkach na bazie cytatu (czyli bez zgody autora) - więcej możesz przeczytać na przykład tam http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ … ytatu.html. Wtedy faktycznie należy podać autora i źródło.

Ok, ale słyszałem, że każda strona musi być zarejestrowana, więc jak to z tym jest?

No i jeszcze co do Urzędu Skarbowego - ile będzie mi on zabierał procent z zarobku z reklam na stronie?

Rejestrowanie stron jest od kilku lat i jakoś nikt specjalnie tym się nie przejmuje, czytałem wypowiedź ministra że ustawodawca nie miał na myśli tego aby wszystkie strony rejestrować…od tego jest prawo prasowe aby poznać co podlega rejestracji a co nie. Wyobraź sobie że wszystkie strony są rejestrowane…sądy się zapychają takimi sprawami :wink:

Dochód z reklam, jeżeli nie przekroczysz pewnego progu to podatku nie płacisz, chociaż taki dochód wykazujesz w PIT.

Po pierwsze: tnb nie przeniesiesz strony na inny serwer a po drugie: strony na tnb są dla kompletnie zielonych więc nie masz co liczyć na jakiś większy zarobek z reklam i popularność strony. Nie można tam też umieszczać reklam google adsense

@ Compersio: co do rejestracji, to tak jak pisałem ja czy _puma_ - ona jest istotna dla serwisów o stricte charakterze prasy. Decyzja prowadzącego stronę - chce, to rejestruje, nie chce - nie rejestruje - czyli albo podlega pod prawo prasowe - albo nie.

Co do podatków - tu już nie pomogę.

Dzięki za kolejne wypowiedzi. :slight_smile:

Ok, rozumiem. Czyli rejestrację mam z głowy.

A co do .tnb, to planuję zrobić tak: jak się rozrośnie, to wtedy pomyślę nad czymś innym, na razie niech to wystarczy.

@_Puma_

Znasz może granicę tego progu?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwota_wolna_od_podatku

Na tnb niczego wielkiego nie osiągniesz…

Czyli nie muszę zgłaszać działalności w Urzędzie, czy muszę, ale nic nie będą zabierać?

Nie, nie musisz zgłaszać jako działalność gospodarczą. W PIT podajesz jako dodatkowy dochód i jeśli nie przekroczyłeś kwoty wolnej od podatku to nic nie płacisz.

Rozumiem. I z mojej strony kolejne pytanie.

Napisałem do admina i on mi odpisał, że nie mogę umieszczać reklam kontekstowych? (czyli takich, które dopasowują treść?). Ale czy np. reklama bet-at-home jest więc tam legalna? I ew. jakie inne “legalne tam” reklamy polecacie umieścić?