Pytanie co do bezpieczeństwa

Witam, dzisiaj przez przypadek kliknąłem w nieznany mi link który pobrał plik .scr . Przeskanowałem programem malwarebytes anti-malware system po czym usnąłem ten plik. I tu narodziło się pytanie czy jeżeli nie uruchomiłem tego pliku, lecz odrazu go usunąłem to nie muszę się martwić o bezpieczeństwo systemu? Dodam że plikiem okazał się trojan.dropper

Wiem że wirus w pliku exe może mieć zamiast ikony wpisany kod wirusa i w takim przypadku samo automatycznie wykonywane przez windows wczytywanie jego ikony już spowoduje infekcję.

Co lepsze antywirusy już na tym etapie wykrywają wirusa i blokują wczytywanie ikony.

Nie jestem już pewny jak to jest w przypadku plików .scr (wygaszacz ekranu) ale o ile się nie mylę to dla plików o tym rozszerzeniu windows nie wczytuje automatycznie ikony a jedynie wyświetla standardową systemową ikonę przypisaną do tego rozszerzenia (ale głowy za to nie dam a sprawdzić nie mam jak bo pracuję teraz na linuxie) więc jeśli tego pliku nie uruchamiałeś to komputer nie powinien zostać zainfekowany.

BorsukAb

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Pobierz Farbar Recovery Scan Tool http://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/ zgodny z wersją systemu 32-bit lub 64-bit.

Uruchom FRST i kliknij Scan. Pokaż raport FRST i Addition.