Pytanie czy sieć będzie działać

Pytanie czy tak ułożona kolejność urządzeń będzie działać? Internet będzie z sieci osiedlowej tj. ze ściany wystaje wtyczka RJ45

http://iv.pl/images/91602452276761357754.jpg

nie będzie

tam gdzie jest switch ma być router

na switchu nie da się wprowadzić hasła i nazwy użytkownika,więc nie spełni on zadania rozdzielenia internetu-bo zakładam,że takie hasło jest

fak, wiedziałem. Czyli mój plan spalił na panewce :confused:

Zamienić router ze switchem miejscami i jak dla mnie najwygodniej podłączyć wszystkie PC do switcha po prostu.

Ewentualnie, jeżeli nie masz możliwości ruszenia switcha, to do niego podpinasz router a dopiero do niego komputery.

Poza w/w rozwiązaniami:

Możesz podłączyć kabel z netem bezpośrednio do routera

Jeśli dhcp dostawcy da ci 2 ip (1 na pc, a drugie na router) oraz nie blokuje mac, sieć będzie działać bez problemu.

Jeśli dostawca nie blokuje mac, możesz sobie sam ustawić ip (spoza puli której używa dostawca). (chodź pewnie zostaniesz zablokowany, jeśli dostawca na to nie pozwala)

Jeśli blokuje musiałbyś ustawić ten sam mac na routerze i pc1. Eliminuje to możliwość korzystania z sieci na pc1, oraz za routerem jednocześnie.

Zamiast switch’a mógłbyś kupić multiport / patch panel. 8p8c używa tylko 4 przewodów z 8, więc mógłbyś dać po 2wtyczki z każdej strony na jednym kablu. Wtedy łączysz gniazda internet z wan routera, lan routera z pc i wszystko by działało. (oczywiście kolejny pc podpięty do multiportu wymagałby kolejnego kabla z routera do multiportu, oraz zamiast dzielić kabel już istniejący możesz pociągnąć po prostu drugi)

Co do twojego rozwiązanie. Jeśli to switch zarządzalny mógłbyś wydzielić vlan dla połączenia neta z portem wan routera. Lecz znów musiałbyś ciągnąć osobny kabel z routera do switcha (musiałyby być 2), bądź dzielić kabel na 2 wtyczki.

Patch panel służy do czegoś innego.

Wątpię, aby 5-portowy przełącznik był zarządzalny. Routery SOHO działają tylko w dwóch sieciach i obawiam się, że problem byłby z przenoszeniem tagowanych ramek, routery SOHO raczej nie wspierają 802.1q, o łączach trunkowych tym bardziej można zapomnieć.

Szkoda że się nie da. Jak się nie przypilnuje to “fachowcy” wszystko spierdzielą… miała być topologia gwiazdy a wyszła… nie wiem jak to nazwać, chyba topologia szeregowa. Dlatego chcę w tym miejscu dać switcha bo jak dam router to zasięg wifi będzie lipny, noi router będzie musiał być na wierzchu, a takto switch byłby schowany. No ale jak się nie da to trudno, muszę coś wymyślić

Najprościej pociągnij kabel z gniazdka do routera, a z routera do switcha. Kabel jest tani :stuck_out_tongue:

Ew jeśli nie masz żadnego urządzenia, kup drogi router z ap, użyjesz go jako switch’a, przy czym będzie mógł zwiększyć zasięg twojej sieci.

Pomijając fakt, że switch’a mogłoby w ogóle nie być (oczywiście kosztem kabla :P) Na pewno byłoby to tańsze rozwiązanie niż zakup switch’a (chyba że ten twój obrazek jest w bardzo małej skali)

Teoretycznie można by coś z tego wykombinować. PC1 musi być podłączony do przełącznika (switcha) czy może być podłączony do routera? W jaki sposób masz to dokładnie podłączone? Router służy tylko do udostępniania sieci bezprzewodowej? PC2 i 3 są podłączone kablem tak, jak to wynika z rysunku?

No najbardziej by pasowało żeby PC1 był do switcha bo tam jeszcze pójdzie jeden komp. Mam tak: od wyjścia internetu idzie kabel pod podłogą do ściany, tam się zawijał (coś jak węzeł), ja to przeciąłem i zacisnąłem wtyczki, potem idzie dalej pod podłogą do drugiego pokoju i tam znowu zrobiłem to samo, aż w końcu dochodzi do ściany, czyli był jeden kabel pociągnięty przez całe mieszkanie. Ogólnie, tak jak napisałem chciałbym żeby switch był tam gdzie jest bo będzie mógł być przyczepiony do ściany (switcha już mam), a router dalej żeby rozsyłał lepiej sygnał a nie z wnęki w ścianie.

Kurde, dobrze to napisałem… o.0 się gubię :slight_smile:

Piszesz strasznie chaotycznie, tak można pomyśleć, że masz jeszcze jedno urządzenie pośredniczące (?).

Możesz zrobić tak, kabel od internetu możesz podłączyć do przełącznika, ale najlepiej jakby żaden PC nie był do niego podłączony, przełącznik łączysz z routerem do portu WAN, w ten sposób będzie działać, PC1 podłączasz do routera, to jest w twojej sytuacji najprostsze wyjście.

PS drobok , tak sobie z ciekawości sprawdziłem, gdyby przełącznik był zarządzalny, to twój pomysł mógłby wypalić, szczegóły wysłałem Ci na PW, co by nie wprowadzać zamieszania w temacie.

Dobra, byłem wczoraj w mieszkaniu i sprawdziłem zasięg WIFi, jest zadowalający. Więc zostanę przy opcji najpierw router a później switch. Dzieki za pomoc :wink:

Takie rozwiązanie wydaje się najlepsze. W poprzedniej sytuacji też miało to prawo działać, jeśli od ISP dostawałeś dwa adresy IP i nie ma filtracji adresów MAC (jeden dla PC podpięty do przełącznika, drugi dla routera). Gdyby ISP filtrował MACi, to możesz spróbować podłączyć to w taki sposób

image.php?album_id=20&image_id=5095

Router powinien dostać IP od dostawcy, a PC3 powinien dostać IP tylko od routera.