Pytanie do studiujących informatykę

witam wszystkich mam takie pytanie do informatyków związku z tym że za rok wybieram się na studia informatyczne chciałbym tak wstępnie dowiedzieć się jakie są przedmioty informatyczne i jakie najlepsze podręczniki, więc bardzo proszę o napisanie jakie przedmioty i podręczniki z góry wielkie dzięki

Na studiach informatycznych książki są praktycznie potrzebne na pierwszym roku … do matematyki. Później nie ma sensu, chyba że chcesz na własną rękę zgłębiać jakąś technologię. Z przedmiotów:

1 rok:

  • podstawy programowania: głównie zabawa na poziomie podstawowym z którymś z języków: C/C++, Pascal, Ada

  • algorytmy i struktury danych

  • teoretyczne podstawy informatyki - czyli coś o drzewach, grafach, maszynie Touringa

  • jakieś tam przedmioty obejmujące podstawy obsługi oprogramowania - ja miałem Autocada

  • podstawy asemblera

  • systemy operacyjne, czyli co w Linuksie piszczy

2 rok:

  • programowanie obiektowe

  • sieci komputerowe

  • bardziej zaawansowany asembler

  • wstęp do telekomunikacji - programowanie połączeń rs232 itp

  • programowanie komponentowe - java

3 rok:

  • bazy danych

  • administracja sieciami komputerowymi - linuks

  • trochę z grafiki komputerowej -retusz, grafika wektorowa, OpenGL, DirectX

  • gry komputerowe - projektowanie i implementacja

  • technologie sieci komputerowych - tworzenie aplikacji sieciowych

  • inżynieria oprogramowania - proces produkcyjny i UML

  • biznesowe aplikacje - JavaEE

  • VB lub C#

Bazy danych mogą być już na 2. roku, Javy może w ogóle nie być, zamiast tego może być C#, C++.

Będzie również fizyka dla informatyków - największe /cenzura/ jakie miałem.

W sumie tak patrzeć to nie ma nieinformatycznych przedmiotów - elektronika, algorytmy i struktury danych, złożoność obliczeniowa, Nawet angielski jest komunikatywny i techniczny. Samego technicznego miałem w policealce.

Co do książek… prowadzący zawsze mówi jakie są pozycje dla danego przedmiotu, zwykle poleca 1-2 sztuki. Dają również własne materiały (zależy od uczelni i wykładowcy).

Notabene najwięcej nauczysz się ucząc się a nie czytając książki. Pytanie też czy już masz jaąś wizję przyszłości, czy czekasz, chcesz zobaczyć w którą stronę pójdziesz. Rozbieżność przedmiotów jest naprawdę duża. Jak ja widzę coś z matma/statystyką lub fizyką to już mnie śniegowa gorączka dopada…

OK dziki za odpowiedz, a jeszcze jedno czym różni sie kierunek informatyka na 3 różnych wydziałach np.wydział informatyki, elektryczny i informatyka i zarządzanie czym rożni sie kierunek informatyka na tych 3 wydziałach?

pozdrawiam :smiley:

Pewnei tym że od 3. roku masz inne specjalizacje. Ba - nawet od początku możesz mieć inny zakres przedmiotów - np. 1. nacisk na programowanie, sieci, algorytmy itp. 2. nacisk na asemblera, projektowanie, elektronikę itp 3. nacisk na wykorzystanie informatyki w biznesie. To są przykładowe domysły, szczegóły znajdziesz raczej na stronie uczelni (lista przedmiotów)