Pytanie dot. biosu

(Mateusz Rambal) #1

Witam, mam takie - wydawać by się mogło - lamerskie pytanie... Otóż czy jest możliwe, by przez awarie biosu (nieudana próba aktualizacji, płyta główna nie startuje) stracić wszystkie dane na dysku twardym? Podejrzewam, że nie, ale jednak wole spytać...

Z góry dziękuje za odpowiedzi i...

Wesołych świąt! :slight_smile:

(Longhorn2009) #2

Bardzo prawdopodobne, że to właśnie nieudana aktualizacja spowodowała utratę danych. Wystarczy tylko żeby na kilka sekund (a nawet mniej) płyta przestała podawać napięcie dla dysku i problem gotowy.

(Mixerbase) #3

Nie, nie ma możliwości utraty danych ale płytę możesz już wyrzucić... Ew. jeżeli ktoś ma identyczną płytę to możesz wyciągnąć jego fizyczny BIOS i włożyć do swojej płyty, uruchomić komputer i przełożyć (na włączonym komputerze) swój BIOS z powrotem. Wówczas Twój BIOS zapisze się danymi z tamtego BIOSU. Jest to bardzo ryzykowna operacja.

(Mateusz Rambal) #4

Właściwie to już płyte oddałem do serwisu. Czytałem jednak, że w niektórych wypadkach można po prostu wylutować kość z biosem (akurat w moim przypadku kości nie da się tak ot wyciągnąć...), zaprogramować ją na programatorze i z powrotem wlutować :slight_smile: Wydaje się proste, ale pytanie czy Panowie z serwisu sobie rade dadzą...

(ybu) #5

Tu masz opis tego o czym pisze Przemek07

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=347-2 ale lepiej się w to nie bawić.

(Mateusz Rambal) #6

ybu , dzięki, ale nie będę już kombinował :slight_smile: Taa, zawsze tak mówie, a i tak przychodzi taki dzień...

Dobrze, raz jeszcze dziękuje i raz jeszcze - wesołych świąt!