Pytanie dot. trello i propozycje innego systemu do zarządzania projektami

Witam,

mam pytanie dotyczące aplikacji Trello. Kiedyś miałem styczność z tą aplikacja (wyłącznie wersja darmowa) i przyznam, że ona się bardzo mi sprawdziła ale usunąłem ją w trosce o zachowanie prywatności. Słyszałem wtedy, że aplikacja nie dba kompletnie o prywatność danych (nawet gdy tablice są prywatne) i łatwiej jest o przesieki danych itd. Wtedy podjąłem decyzję o usunięciu tej aplikacji. To było kilka lat temu. Wtedy też słyszałem, że Trello ma wzgląd do bazy danych i np. mogą skopiować sobie kontakty, adresy e-mailowe Klientów itd. Dziś wszedłem z ciekości znów na stronę trello i dowiaduję się, że została chyba przejęta przez firmę Atlassian, która ma siedzibę w Australii. Jeśli chodzi o prywatność danych to również „niby” się znacznie poprawiło. Czy może ktoś to wszystko potwierdzić i, że nie muszę się obawiać o wycieki danych czy, że np. Trello „skopiuje” sobie dane moich Klientów z tablic prywatnych do swoich celów np. marketingowych? Drugie pytanie: czy jest jakaś inna i polecana przez was aplikacja podobna do trello (system tablic), która działa na podobnej zasadzie, jest spolszczona lub aby była możliwość zainstalowania jej na swoim serwerze ale z naciskiem na prywatność danych. Niestety nie korzystam z systemu Windows, więc najlepiej aby była typowo online lub do wgrania na serwer. Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

Na te pytania nikt Ci jednoznacznie nie odpowie. Trello to zamknięty, komercyjny projekt. Nigdy do końca nie przewidzisz, co tak dokładnie się tam dzieje i kto, do czego ma dostęp.

Jeżeli masz własny serwer to hostuj sobie swoją instancję NextCloud.
Masz tam szereg modułów do kolaboracji np. Deck, kalendarz itp. cuda, nawet integrację z OpenAI.
Dane klientów są wtedy w pełni w Twoich rękach.
Dla wzmocnienia bezpieczeństwa można też włączyć autoryzację 2FA.

Poza tym możesz w pełni zarządzać uprawnieniami.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to Nextcloud jest często aktualizowane, a kod jest dostępny publicznie: Nextcloud · GitHub

1 polubienie

Dziękuję :slight_smile:

Atlassian ma wersje do hostowania na własnym sprzęcie swoich aplikacji, kosztują jednak majątek. Właśnie dla firm, które muszą mieć dane na własnym sprzęcie.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.