Pytanie dotyczące 9600GT Gigabyte

(mateusz x man) #1

Witam. Posiadam od tygodnia kartę graficzną Geforce 9600GT Gigabyte z chłodzeniem Zalmana. Dokładnie taką samą jak w linku poniżej.

http://www.komputronik.pl/Karty_graficz ... ,id,53677/

Chciałbym zapytać czy ktoś z forum posiada dokładnie taką kartę. Problem tej karty to chłodzenie, które działa okropnie głośno i chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z nim coś robił. Mianowicie wentylator cały czas działa na 100%, bez względu czy jest to tryb 2D czy 3D. Wentylator jest podłączony na 2-pin i czy można go odłączyć od karty i podłączyć przez np. regulator obrotów. Czy to będzie bezpieczne??? Oczywiście mając na uwadze zachowanie odpowiednich temperatur.

(Piotrek_20) #2

Wentylator nie powinien caly czas zasuwać na 100% obrotów. Najnowsze sterowniki zainstalowane? Jeśli instalowałeś soft z płyty dołączonej do karty to powineneś mieć program do regulacji obrotów wentylatora.

Grafika na 100% powinna chodzić tylko podczas ładowania systemu operacyjnego do czasu gdy załadują się sterowniki.

(hevet) #3

Tak możesz zamontować regulator obrotów.Ja w moim przypadku zamiast regulatora wstawiłem na stałe rezystor (oszczędność paru złotych i dodatkowe kable mi się nie plączą) i wentylator zamiast 12V jest zasilany około 7V.Wentylator jest właściwie niesłyszalny a temperatura może wzrosła 1-2 stopnie w trybie 2D wynosi około 42-43 stopnie,a w 3D temperatura nie przekracza 60 stopni.

Żadne programy czy sterowniki tu nie pomogą.

(mateusz x man) #4

Wczoraj pobrałem sterowniki ze strony Gigabyte. Właśnie chciałem zapytać innych posiadaczy tej karty, czy u nich też tak wentylator pracuje. Z tego co słyszałem to właśnie to jest wada tej karty że wentylator działa ciągle na 100%,a le pewien nie jestem.

(revel) #5

Piotrek_20 ma racje!

Masz zainstalowane nowe sterowniki do karty? To one odpowiadaja za obroty wiatraczka i reguluja jego prace podczas ladowania SO.

Nie wiem czy masz viste czy xp, wiec sam wybierz co i jak, i pobierz sterownik (ze strony nvidia, a nie producenta, bo tam z reguly sa stare wersje).

pod xp:

http://pl.download.nvidia.com/Windows/1 ... l_whql.exe

albo pod viste:

http://pl.download.nvidia.com/Windows/1 ... l_whql.exe

Masz dobra karte graficzna i nie sluchaj zadnych rad o kupowaniu regulatorow obrotow [-X

Powodzenia!

(hevet) #6

Tak to jest wada tej karty mam identyczną.Próbowałem wielu programów,sterowników,programu ze strony Gigabyte i nic nie dało,nawet modyfikowałem bios karty ale z marnym skutkiem.Jedyny sposób to regulator obrotów albo przeróbka,którą ja zrobiłem.

(revel) #7

Hevet, jak masz wadliwa karte, to idz za nia do sprzedwacy.

Z tego co wiem, wadliwe wymieniaja na wolne od wad... :stuck_out_tongue:

(hevet) #8

Co Ty nie powiesz.

Wypowiadasz się w temacie,o którym nie masz pojęcia.Z kartą jest wszystko w porządku,po prostu jest pozbawiona regulacji obrotów.Zanim będziesz się wymądrzał sprawdź to przynajmniej w google.

Masz tu linka do testu http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... C-726.html

(mateusz x man) #9

revel , pobieram już te sterowniki które mi podałeś i zobaczę jaki będzie efekt. Ale to że brak regulacji obrotów wentylatora tej karty to jest wada, o której Gigabyte pewnie doskonale wie i niestety gwarancja tu nie pomoże.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... C-726.html

Tu jest recenzja tej karty i wspomniane jest o stałych obrotach tego wentylatora.

(Spectatorx) #10

Trochę dziwne podejście do tematu macie... Jeśli karta cały czas chodzi na 100% to takiej oczywistej usterki nie powinno w żaden sposób próbować się naprawiać na własną rękę. Karty z taką wadą fabryczną oddaje się do serwisu w ramach gwarancji. Ja tak zrobiłem ze swoim radeonem hd2600xt i wymienili mi na nowy egzemplarz tego modelu.

(revel) #11

Jak mowilem, jesli sterowniki nie pomoga, nadmiernie glosna praca jest wada i powinienes skorzystac z przyslugujacych Ci praw konsumenckich (wymiana na inny model z tej samej polki lub zwrot kasy).

(hevet) #12

Hmm,przecież to nie jest usterka,we wszystkich kartach tak jest więc wątpię żeby Ci przyjęli na gwarancję.Dostaniesz taką samą kartę i problem pozostanie.Nie pierwszy model karty gdzie wentylator do najcichszych nie należy.Regulator obrotów to w końcu nie tak wielki wydatek ale zrobisz jak będziesz uważał.Prawdę mówiąc jestem ciekawy czy coś zdziałasz.Z ciekawości napiszę do pomocy technicznej Gigabyte zobaczymy co odpowiedzą.

(mateusz x man) #13

Też jestem ciekaw. Poczytajcie komentarze na stronie Komputronika o tej karcie. Raczej to nie jest "wada" jednej karty tylko całej serii.

(hevet) #14

Próbowałem to powiedzieć ale co niektórzy nie rozumieją.

Wysłałem pytanie zobaczymy czy odpowiedzą.Jak dostane odpowiedź to napiszę co i jak.

(Spectatorx) #15

Sorry, ale wiatrak działąjący cały czas na pełnych obrotach normą nie jest, jeśli tak to chyba tylko w grafice geforce 9600gt od gigabyte'a z chłodzeniem zalmana. Bzdura jakich mało, taki stan rzeczy jest usterką od której przysługuje Ci reklamacja w ramach gwarancji.

(hevet) #16

Może i normą nie jest,a wymysłem producenta,który tak zaprojektował kartę.Zrobiłem sobie małą przeróbkę z rezystorem i mam "święty spokój".Zresztą przed zakupem zawsze można zapytać i poczytać komentarze innych.Nie będzie wtedy rozczarowań.

(revel) #17

Hevet, to tak, jakbys kupil sobie nowe auto w salonie, bez tlumika. Zamiast skorzystac z przyslugujacych Ci praw i zazadac wymiany lub naprawy usterki, poszedlbys do sklepu motoryzacyjnego po nowy tlumik. Potem, u siebie w garazu na kanale, bys go zamontowal i przy okazji stracil gwarancje na cale auto. A potem jeszcze pisal do fabryki, czy produkowane przez nich auta bez tlumika to norma...

Normy powinien wyznaczac zdrowy rozsadek, a nie wewnetrzne procedury jakiejs korporacji...

(hevet) #18

revel , dajmy już spokój,jak kupowałem kartę to czytałem opinie ludzi więc wiedziałem czego mogę się spodziewać.Gwarancji nie straciłem bo dorobiłem sobie przejściówkę,którą mogę w każdej chwili odłączyć,nie będzie śladu jakiejkolwiek ingerencji w chłodzenie (nie przecinałem żadnych kabli).Dodatkowo przejściówkę wykonałem z elementów,które miałem w domu.Jednemu to chłodzenie może w ogóle nie przeszkadzać.Normy...a czy ktoś mnie zmusza do kupowania produktu danej firmy.A weźmy inny przykład.Dlaczego ludzie kupując procesory z fabrycznym chłodzeniem też je wymieniają?Bo jest głośne,bo za słabe.Czemu wtedy nie oddają na gwarancję i nie żądają wymiany chłodzenia?A sprawa z referencyjnymi Radeonami 4850 i chłodzeniem,które nie wyrabiało.Czemu ludzie nie oddawali kart tylko wymyślili jakiegoś fanfixa do zwiększenia obrotów wentylatora?Przykładów można mnożyć.A Twoje porównywanie wentylatora do tłumika jest trochę bez sensu.

(system) #19

Mam tą samą kartę i rzeczywiście wentylator przy włączeniu kompa chodzi głośno, po czym ścisza się po zalogowaniu do Windows. Wg SpeedFan ten wentylator chodzi na 100% ale ja wnioskuje że to nie jest max skoro przy starcie jest tak głośno a potem cichutko... więc nie wiem czy w SpeedFanie ustawić mniejszą prędkość wentylatora?

(hevet) #20

Jesteś pewny,że to wentylator na karcie?Może wentylator procesora albo np. mostka ?