Pytanie dotyczace plyty głównej

Witam

Czy płyta główna Gigabyte G41MT-S2PT zadziała z monitorem bezpośrednio do niej podlaczonym przez s-dub ? Bez karty graficznej? Czy jednak trzeba dokupić grafike?

Płyta ma zintegrowany układ graficzny więc będzie działać i pasjans odpali na pewno :slight_smile:

Kartę trzeba dokupić jeśli chce się grać w jakieś bardziej zaawansowane gry bądź wyświetlać bardziej skomplikowaną grafikę 3D.

Ok. Dzięki za szybką odpowiedź :slight_smile:

Podlączyłem wszystko jak trzeba a przynajmniej tak Mi się wydaje i niestety monitor nie reaguje :frowning: jaka może być przyczyna? Dodam ze płyta pamięć ram oraz wentylator jest nowy lecz procesor używany ale ponoć sprawdzany i w 100% sprawny

Może trzeba coś przestawić aby zintegrowana się zalaczyla?

Według mnie bios powinien automatycznie wykryć czy jest podłączona “zwykła” karta graficzna. Jeśli nie to trzeba ustawić w biosie. Będzie tam coś w stylu Onboard Graphics z opcjami enable, disable.

Ale no właśnie monitor nie startuje jakby brak sygnału… cały czarny

No, musisz podpiąć inną kartę żeby to sprawdzić :slight_smile: sorry niejasno się wyraziłem.

Czy komputer startuje? obracają się wiatraczki itd? Czy wydaje jakieś odgłosy, świecą się jakieś diody?

Jak mówiłem wszystko działa prawidłowo oprócz monitora ;/

Jeszcze jedno pytanie bo teraz mam dostęp do procesora i jak włączam komputer to on się w ogóle nie grzeje zero jakiejkolwiek temperatury czy tak powinno być?

Raczej w kilka sekund nie nagrzeje się do 50 stopni. Jak po dłuższej chwili radiator jest zimny to sprawdziłbym bym czy jest dobrze dociśnięty, bo prawdopodobnie nie odprowadza ciepła.

Procesor tak na prawdę podczas samego uruchomienia komputera ma niewiele ciekawych zadań i za bardzo się nie grzeje Jednak ciepło jest wyczuwalne pod palcami i cały czas powinno rosnąć do 38 - 40st. Gdyby na dysku był zainstalowany system to jest duża szansa, że bez radiatora wyłączy się zanim zobaczylibyśmy napis “zapraszamy” :slight_smile:

Obok baterii znajduje się CLR-CMOS. Odłącz zasilanie na zasilaczu lub wyciągnij wtyczkę z gniazdka, zewrzyj styki za pomocą dowolnego, metalowego, przewodzącego przedmiotu i przytrzymaj 5 - 10 sekund nastąpi reset biosu. Podłącz zasilanie i daj znać czy to coś dało.

Reset biosu zrobiony ale niestety sytuacja dalej ta sama… co gorsza zdjąłem radiator a procesor niechętnie podnosi temperaturę na dysku niby system jest ale wątpię aby się uruchomił

Może być uszkodzony, ale jeśli nie masz ani karty graficznej, ani gdzie go podpiąć w celu sprawdzenia to nie bardzo wiem co mógłbym dla Ciebie jeszcze zrobić. Jaki to model procesora?

Hej,

Koniecznie sprawdź, czy systemowy speaker (głośniczek) jest podłączony do płyty głównej. Bardzo możliwe, że płyta wydaje systemowe dźwięki, ale te nie są słyszalne, bo głośniczek jest odłączony. Dzięki sygnałom tym możliwe jest określenie, co jest nie tak.

:arrow: Czy kontrolka dysku twardego świeci się po uruchomieniu komputera?

:arrow: Wyjmij i włóż ponownie kości pamięci RAM. Jeśli jest ich więcej, zostaw tylko jedną. Jak nie zaskoczy, spróbuj wsadzić ją do innego banku pamięci. Gdy przejdziesz wszystkie i nic się nie zmieni, zacznij “pielgrzymkę” z kolejną z kości.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dobra wyjąłem i wsadziłem jeszcze raz procesor i po chwili złapał tepmerature ale glosniczek żadnych dźwięków nie wydaje

Procesor to c2d e6300 ram jedna kość 4gb googram a zasilacz 350 atx

Dioda procesora nie chce współpracować a od dysku wsieci się nawet gdy dysk jest odłączony

Hej,

Pytanie, czy jest dobrze włożony - tzn. podłączony pod odpowiednie piny na płycie głównej. Myślę, że właśnie nie, bowiem komputer uruchamiając się poprawnie, też wydaje dźwięki, gdy testy POST zakończone są sukcesem. Gdy komputer ma problem z uruchomieniem, też pojawiają się komunikaty dźwiękowe. Zawsze więc powinno być słychać choć jedno, krótkie piknięcie.

To oczywiście nie przeszkadza w tym, by sprawdzić jej działanie we wszystkich możliwych slotach pamięci na płycie głównej.

Pytanie tylko jaki to dokładnie model i producent - moc akurat niewiele mówi tak samo jak i standard zasilacza.

Chyba również i ta dioda jest źle wsadzona… Koniecznie sprawdź instrukcję obsługi płyty głównej i porównaj, czy dioda wpięta jest w odpowiednie miejsce. Na mój gust powinieneś zmienić położenie - czyli te same piny, ale odwrotnie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus