Pytanie dotyczące zasilacza atx

zasilacz-atx-2-500w_0.thumb.jpg.94652c5ezasilacz-atx-600w-600-80-bpn-85-plus-efe

 

 

 

Witam, mam do Was  kilka pytań związanych z zasilaczem atx , mianowicie 

(Obrazek 1)

  • Czy w tym zasilaczu wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze na zewnątrz , czy pobiera chłodne powietrze z zewnątrz ?

(Obrazek 2)

  • Czy w tym zasilaczu wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze na zewnątrz , czy pobiera chłodne powietrze z zewnątrz ?

  • Czy można tego rodzaju wentylator zastosować u góry obudowy , nie narażając się na uszkodzenie sprzętu ? ( nie chodzi mi tu konkretnie o model czy markę tego zasilacza , tylko o ideę)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

 

Z zasilacza powietrze zawsze wychodzi na zewnątrz obudowy komputera. Żaden zasilacz nigdy nie wdmuchuje powietrza do obudowy komputera. .

  1. W pierwszym przypadku (srebrny**)** powietrze jest zasysane z obudowy przez otwory w obudowie zasilacza (na zdjęciu nie widoczne, na dolnej ściance na której ten zasilacz “leży”) i wentylator wypycha je na zewnątrz.

  2. W drugim przypadku (czarny) powietrze jest zasysane z wnętrza obudowy komputera bezpośrednio przez kratkę wentylatora i wypychane z zasilacza przez perforowaną ściankę zasilacza (tą z gniazdem zasilania)

  3. Oba zasilacze można stosować u góry obudowy, ten czarny po prostu montujesz wentylatorem skierowanym do dołu (w przypadku ze zdjęcia napisy na etykiecie będą niewidoczne i “do góry nogami”) a srebrny tak aby najwięcej perforowana (dziurkowana) ścianka obudowy zasilacza nie była zasłonięta obudową komputera (najlepiej skierowana w dół) i mogła z niego wciągać powietrze.

Dzięki ! , czyli mogę rozumieć że gdy zastosuję czarny wentylator na górze obudowy jego wydajność może być niższa ponieważ jest zamontowany nad procesorem ( tzn. nad wentylatorem chłodzącym procesor ) . Czy według Ciebie nie ma to wpływu na jego pracę ( głośność , temperaturę ) ?

Nie możesz tak “rozumieć” bo to jest błędne rozumowanie. Z jakiego powodu miała by być mniejsza jego wydajność? Zawsze zasilacz na górze obudowy jest nad procesorem i to jest korzystne, bo wyciąga lżejsze, nagrzane powietrze z obudowy co przyczynia się to jej dobrego przewietrzania/chłodzenia.

Dziękuje za szybkie i rzetelne odpowiedzi. 

Życzę miłego wieczoru.

Pozdrawiam

Do zamknięcia.

 

Temperatura wewnątrz zasilacza  wzrośnie, bo będzie on zasysał gorące powietrze znad procesora do środka.  Wentylator będzie się szybciej obracał, co pociągnie za sobą również wzrost głośności.

Nie są to wartości uniemożliwiające poprawną pracę zasilacza, czy powodujące ból uszu, ale należy się z tym liczyć.