Pytanie dt. dwóch różnych kości RAM pracujących w dualu

Mam dość nietypowy komputer - biurowy HP desktopowy, ale bardzo malutki - wszystko jest w nim niesamowicie upchane. Posiada tylko dwa sloty na pamięć RAM. Do tej pory pracował na dwóch kościach Hynix 1GB 2Rx8 PC2-5300U-555-12.

Jednak kość jednak się zepsuła i chciałbym dokupić nową. Nie jestem jednak pewien, czy dobrym pomysłem będzie zakup 2 GB pamięć, czy lepiej dokupić po prostu tak jak było 1 GB. Nie jestem pewien, czy te dwa sloty nie pracowały w dualu i nie mam zielonego pojęcia, czy jeśli te sloty to jednak dual, to czy po zamontowaniu w jednym slocie 2 GB a w drugim tej starej pamięci Hynix 1 GB wszystko będzie działać w porządku. Nie zależy mi zbytnio na szybkości tego Ramu, chciałbym tylko żeby pamięci było jak najwięcej.

Dodam jeszcze, że nie mam jak tego sprawdzić, czy sloty Ram pracowały w dualu, bo komputer nie jest mój, zepsuł się znajomemu.

Proszę o poradę.

Chyba chodzi Ci o pamięć RAM , a nie o kości (w komputerze!)? Jeśli tak, to podaj firmę i model płyty głównej tego komputera. Tak, czy inaczej, dwie różne pamięci RAM (nawet różnych firm), to już nie dual! Może też być tak (prawie pewne!), że Twoja płyta główna ma górną granicę rozmiaru w obsługiwaniu pamięci, np. 2 lub 4 GB.

Dual, dual. Bardzo często wystarczy po prostu, żeby moduły miały tę samą częstotliwość (i oczywiście pojemność) a aktywnym trybem staje się Dual Channel. Tak czy owak, podaj model płyty głównej, bo dual sam z siebie dużego przyrostu mocy nie zafunduje, a lepszym wyjściem było by dołożenie modułu 2GB do obecnego 1GB.

Nie “mocy” lecz szybkości. Dual, owszem, funduje spory przyrost szybkości. Łatwo sprawdzić w testach AIDA64.

Poraj sorry, ale zbytnio pomocny nie jesteś. Gdybym miał możliwość sprawdzenia modelu płyty, to nie zawracałbym Wam głowy na forum, tylko przeczytał specyfikację.

Napisałem jak wół w ostatnim zdaniu:

BTW: naprawdę nie słyszałeś nigdy określanie “kość RAM” ?

Zapytam inaczej: czy każda płyta jeśli posiada tryb dual, po włożeniu jednego modułu RAM o innej pojemności a innego o innej przełączy się w tryb bez duala? Nie będzie wywalało blue screenów? Chodzi mi jedynie o to, czy jeśli kości będą miały zbliżoną częstotliwość i różną pojemność, to czy będzie to działać ?

Widzisz, powinno działać, ale gwarancji nie ma. Ponadto Poraj zwrócił uwagę na ważną rzecz - tak miniaturowy komputer może mieć ograniczenie górne na ilość pamięci - np. 2GB. Tak więc nie znając szczegółów można jedynie spekulować.