Pytanie jak obliczyć jednocześnie 23% i 8% w programie Excel

Witam,
Mam pytanie jakiej użyć formuły żeby obliczyć vat jeśli na fakturze mamy towary objęte 8 % i 23 % tak aby obliczyć cały podatek vat?

Wprowadź kolumnę z oznaczeniem, które towary mają 23%, a które 8% jako typ komórek w kolumnie ustaw “Procenty”.
Wzór to już w szkole podstawowej uczą :rofl:

Lub jakąś AI zatrudnij do rozpoznawania jak odpada jakieś wielokrotnie złożone jeżeli.

cena_netto * stawka_vat = wartość_vat

więc dla 8% robisz: cena_netto * 0,08
dla 23% będzie cena_netto *0,23

Mu chyba chodzi o coś jak na paragonach ze sklepu, że sumują różne VAT i np. ze zakupów za 106 zł to niby tylko 6,36 zł to VAT, bo dużo produktów miało VAT 5% (“niezbędna” spożywka, bo opcjonalna ma już z 8%).

Nie jestem pewien o co chodzi, ale może chodzi o funkcję LICZ.JEŻELI która potrafi posumować osobno towary objęte np 8% i w osobnym polu posumować np 23%.

No właśnie, sprawa merytorycznie jest banalna, jednak bez kontekstu nie do ruszenia.

Tylko że należy także zdecydować się na to czy liczymy vat dla poszczególnych pozycji czy dla sum pozycji o takich samych stawkach.

Konieczność zaokrągleń do groszy może powodować niewielkie różnice w wynikach w zależności od metody.

Z tego co wiem to obydwie metody są dopuszczalne, (chyba że się coś zmieniło).

Ponadto należy się zdecydować czy liczymy wg netto jak dla firm, czy w brutto jak w detalu.

Na paragonach sumuje się ceny brutto dla różnych stawek a następnie z tego wylicza VAT i sumuje po grupach. W metodzie tej wartość brutto zakupów jest sumą wartości brutto poszczególnych towarów.

Na pewno też nie można zmieszać cen netto z różnym VAT i potem użyć średniej arytmetycznej by osiągać jakiś VAT “urojony” (raczej będzie to kombinacja alpejska by napisać funkcje co by poprawnie przewidywała VAT, nie znając ilości zmieszanych VAT-ów / sumy brutto “poprawnej”).

No chyba, że używa on regularnie przepisu o robotach montażowo-budowalanych wtedy nie ma VAT 23% i trzeba by mieć cenę netto katalogową/detaliczną/rekomendowaną. Wbrew pozorom na ekonomii uczą jak cofnąć VAT z kwoty brutto np. 2,46*(1/1,23)=2 (jako ciekawostkę stare kalkulatory w telefonach Sony Ericsson niby dobrze podawały wynik bez czegoś w rodzaju 1,999999999999 - jakby przechowywały ułamek a nie zaokrąglenie z kilkoma cyframi po przecinku, bo raczej nie obsługiwały choćby nawiasów).

Autor wątku ogólnie zapytał jakiej formuły użyć do obliczenia VATu.
I nie podał żadnych szczegółowych danych.
Tak więc moja odpowiedź raczej jest odpowiedzią na jego pytanie :slight_smile:

Ale racja, trzeba by doprecyzować jak liczyć fakturę.
Duże znaczenie ma również branża. W farmacji są np. preparaty urzędowe ceny brutto (jest to oznaczone na fakturze).

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.