Pytanie o bezpieczeństwo danych na facebooku i google

(gizmo21) #1

Witam

Nie mam założonych kont ani na facebooku, ani na google, ale akutalnie sytuacja wygląda tak, że rozważam założenie. Mam jednak jakieś opory, gdy widzę że trzeba podawać swoje dane osobowe, imię, nazwisko, datę urodzenia. Wiadomo, że można podać zmyślone dane, pytanie tylko czy takiego konta po pewnym czasie nie wyłapią, że fikcyjne? :wink: Trochę czytałem o tym co fb i google robią z danymi, że nie są one zbyt bezpieczne, a także że to świetne miejsce inwigiliacji. Takie teksty trochę mnie zniechęcają. Z drugiej strony jeśli idzie o google, to chciałbym założyć bloga na bloggerze co wiązę się z założeniem konta, chyba że możecie polecić jakiś inny wart uwagi serwis na bloga gdzie podawanie danych osobowych nie jest wymagane? Odnośnie fb, to obecnie coraz trudniej fukcjonować bez niego.Na pewno nie mam w planie zamieszczać tam jakichś swoich zdjęć czy pisać co zamierzam robić, pewnie było by to konto w stylu imię, nazwisko, i parę ulubionych portali by nie musieć specjalnie wchodzć na profile tych portali codziennie by dowiedzieć się pewnych rzeczy. Mimo wszystko i tak nie wiem, czy jakiekolwiek konto na fb jest bezpiecznie? 

Co sądzicie o fb i o google? Warto zakładać konta, podawać swoje dane, czy lepiej na tyle na ile się da chronić swoją prywatność w internecie? Na ile faktycznie te dane osobowe nie są bezpieczne na tych portalach?

Wiem, że może dość błacha sprawa, ale ciekawi mnie Wasze zdanie na ten temat i będę wdzięczny za jakieś odpowiedzi, które pomogłby mi podjąć decyzje odnośnie założenia bądź nie konta.

Pozdrawiam

(dr.boczek) #2

ja tam unikam podawania prawdziwych danych a fb nie jest w stanie tego zweryfikować, zresztą nie mam tam konta. w gmailu mam podane imie/nazwisko i na tym koniec. Google krzywdy mi nie robi, a bloga możesz prowadzić w pod pseudonimem, jest taka opcja w https://www.google.com/settings/personalinfo i na blogu nie pojawi się twoje nazwisko jeśli nie chcesz.

google+ można sobie darować, nie jest wymagane do posiadania konta w google

jeśli chodzi o prywatność w internecie to unikaj podawania gdzie popadnie swojego imienia, nazwiska i zwłaszcza numeru telefonu i emaila

(rgabrysiak) #3

Cześć,

Portale społecznościowe, jak i inne rzeczy są dla ludzi, tylko trzeba z nich korzystać z głową.

Dla mnie dywagacja, czy warto zakładać konto na FB, w Google, czy jeszcze w jakimś innym serwisie nie ma sensu. Jeżeli potrzebujesz takie konto, zakładasz je. Nie potrzebujesz, nie zakładasz. Koniec kropka.

A blog możesz również prowadzić na platformie Wordpress.

(lith) #4

Jak chcesz to podaj zmyślone dane, chociaż mi tam nigdy specjalnie nie zależało na anonimowości w sieci i raczej sporo osób zna mnie z imienia i nazwiska. Zresztą zazwyczaj nie ma większego problemu ze znalezieniem takich informacji jak się uprze ktoś ;) 

(gizmo21) #5

Dzięki za odpowiedzi. Jeśli ktoś jeszcze ma coś do napisania w temacie, to chętnie przeczytam :slight_smile: