Pytanie o BIOS

Nie wiem czy w dobrym temacie zadaję pytanie ale zaryzykuję.Chodzi mi konkretnie o włączenie w BIOS-ie bootowania z napędu CD/DVD.Chcę uruchomić Linuxa Edubuntu żeby go potestować,stworzyłam już obraz ISO i teraz to tylko kwestia włączenia ale po włożeniu płyty i restarcie tak jak w instrukcji i tak uruchamia się Windows.Chcę tego Linuxa uruchomić z płyty poprostu.Czy może mi ktos pomóc w tej kwestii?z góry dziękuję.Moja płyta to:Asus P4PE-X Intel :?: :hmmm:

było wiele razy:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=34284

to coś jest:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_77610.html

Najpewniejszą informację jak “wejść” do ustawień BIOSU znajdziesz w instrukcji do swojej płyty głównej :slight_smile:

Tak ogólnie, to: podczas uruchamiania komputera przyciśnij klawisz (najczęściej Del, ale może być inny - szukaj informacji wyświetlanej gdzieś u dołu ekranu). Potem, na ekranie ustawień BIOSU szukaj sekcji ‘Advanced Setup’ a w niej ‘Boot priority’. Ustaw 1-st boot device na CD-ROM. Zapisz zmiany i poczekaj na restart komputera.

P.S. istnieje spore prawdopodobieństwo, że opisanych wyżej opcji i kroków nie znajdziesz u siebie. Jeśli tak - wróć do pierwszego zdania, które tu napisałem i czytaj instrukcję (albo chociaż oglądaj obrazki, jeżeli z lengłydżem krucho) :).

Dzięki za info już wszystko jasne i pozdrawiam.