Pytanie o dodatkowy RAM

Witam wszystkich

Mam takie pytanko. Otoz do laptopa Toshiba Satellite A75 postanowilem dokupic dodatkowy RAM. Moj dotychczasowy pracowal na czestotliwosci 133, natomiast dodatkowa kosc ma czest. 333. Koles w sklepie powiedzial mi ze wszystko powinno byc ok. No i w sumie jest, komp pracuje jak pracowal, nie wiesza sie, ale tez nie jest widoczna poprawa wydajnosci :? Czy dodatkowa kosc o parametrach innych niz oryginalna moze miec na to jakis wplyw??

Jeśli masz dwie różne kości pamięci, jedną mocniejszą, drugą słabszą to zawsze ta mocniejsza równa do słabszej, czyli nie działa w pełni wydajnie.

jeśli masz możliwość, to proponował bym wyjęcie starej kości, i zobaczyć jak będzie działał tylko z nową kością. powinien szybciej.

W tym modelu szybszy RAM nic nie da. Dwa jednakowe moduły również.

Dlaczego, bo BIOS ustawia pamięć w tryb synchroniczny, a chipset płyty głównej nie obsługuje Dual-Channel.

Jedynie niewielkie przyspieszenie można uzyskać robudowując pamięc z 256MB do 512MB lub więcej.

Przypuszczam, że już miałeś 512MB i dlatego w wiekszości przypadków nie odczułeś przyspieszenia.

Dodatkowe przyspieszenie można uzyskać wymieniając dysk twardy na szybszy.

Fabrycznie w tym modelu instalowany jest 4200rpm.

Wyraźne przyspieszenie uzyskasz instalując 7200rpm.

Do tego w A75 instalowany jest zwykły P4 (nie Mobile), co nie pozostaje bez wpływu na wydajność.

Przy okazji, często czyścić sprężonym powietrzem kanał wentylacyjny.

Często w tym modelu się zapycha kurzem i komputer odmawia psołuszeństwa.

Wszystko to moze sie zgadzac : mialem 512 MB pamieci a rozbudowalem ja do 1 G. Z tego co wyczytalem to chipset obsluguje Dual Channel bo w przeciwnym przypadku nie podejmowalbym sie rozbudowy pamieci. Ale tak jak kolega wyzej napisal czy mozliwe jest ze szybsza pamiec bedzie rownala do tej wolniejszej kosci i w zwiazku z tym efekt przyspieszenia bedzie malo zauwarzalny??

Jeśli to są ddr’y a domyślam się że są, to nie mogą chodzić na 133mhz’e bo to nie ten standard, najwolniejsze zatwierdzone ddr’y zatwierdzone przez jedec to 266mhz… czyli najpewniej jako że to ddr’y (dual data rate) to jest faktyczne taktowanie twoich pamięci, w takiej sytuacji będzie tak jak napisałeś, szbsza kość zwolni do parametró wolniejszej, a wzrost wydajności będzie zauważalny, jeśli będzie działał dual channel (czyli 2-kanałowa obsługa ram’u), w postaci szybszego uruchamiania systemu, programów itp…

Dokładnie tak jest z pamięciami.

W przypadku A75, jednak, to nie ma zanczenia, bo taktuje on pamięci w trybie synchronicznym. W niektórych źródłach można spotać informację, że pamięci w A75 są DDR333. Ja nie spotkałem ani jednego egzemlarza, który by tak je taktował. Choć może Ty będziesz miał szczęście kupując dwa moduły 333.

W Twoim przypadku jest to 133MHz (266MHz efektywnie).

Dlatego nawet, jeżeli zainstalujesz dwa moduły DDR 333, czy nawer DDR 400, to i tak będą taktowane zegarm 133MHz, czyli 266 dla DDR.

Chyba, że się mylę i będziesz miał szczęście.

Kontroler pamięci na 100% nie jest Dual-Channel, są po prostu da gniazda pamięci.