Pytanie o gns3

Cześć.
Mam gns3. Skąd wziąć obrazy routerow, switcha do niego? Na packet tracer nie jestem w stanie wszystkiego zrobić

Musisz kupić obrazy lub posiadać subskrypcję, jeśli chodzi o Cisco. Ewentualnie zgrać obraz routera i switcha, jeśli masz jakieś Cisco.

Jeśli chodzi o innych producentów, np. Mikrotik dostępne są obrazy w wersji trial lub obrazy VM (CHR). Pod Mikrotika możesz spróbować Eve-NG.

Takie opcje z GNS3 - jedynie platny zakup obrazu badz subkrycja. Jesli chodzi o EVE-NG tam bym dal rade wgrac jakis obraz switcha albo routera bezplatnie? Czy tez cos bym musial wykupic…Bo na packet tracer nie jestem w stanie zrobic wszystkich rzeczy np. private vlan

Nie ma to znaczenia jakiego programu użyjesz. Trzeba posiadać licencję na obrazy Cisco.

Powiadasz w PT nic się nie da, no cóż jakimś cudem na nim uczyłem się CCNA i czasami rozkminiam różne scenariusze pod prawdziwe sprzęty.

Zawsze możesz zrobić lab na używkach. Teraz jakieś stare gluty kupisz za grosze.

Która wersję PT masz, widziałem, że te nowe mogą być trochę biedne, więc może warto pobrać stare wersje.

Co do samych sieci, ważne jest rozumienie zagadnień, w praktyce możesz mieć do czynienia z różnymi producentami, nie tylko Cisco, zwlaszcza że sporo firm nie ma ochoty przepłacać za nazwę.

Jeśli nauczysz się tylko Cisco, może być Ci ciężko odnaleźć się w innym środowisku. Szczególnie Mikrotika.

Nie powiadam, ze w PT nic sie nie da zrobic. Napisalem inaczej przeciez:
,Na packet tracer nie jestem w stanie wszystkiego zrobić"
Sa rzecze jakie chcialbym w nim wykonac, ale nie jestem w stanie. Przykladowo nie moge wykonac private vlanu.
Jeszcze przerabiam szkolenie z [JNCIA-Junos)
Masz racje, lepiej znac wiecej jak jednego producenta.

Czy Eve-NG bedzie posiadac bezplatne obrazy IOS dla Cisco producenta, Mikrotika, Junipera?

Jak pisałem nie, obrazy musisz posiadać, np. z urządzenia. Mikrotik udostępnia, jak pisałem obrazy maszyn wirtualnych z systemem RouterOS.

JunOS bazuje na FreeBSD. Kiedyś były dostępne jakieś nakładki na FreeBSD. Może spróbuj poszukać.

Robisz jakiś certyfikat?

W takim razie gdzie by poszukac z tego Mikrotika? :slight_smile:
moze kiedys podejde do certyfikatu ccna - z tych materialow cwicze i jeszcze z jncia junos

Do GNS3 albo EVE-NG musiałbym po prostu sobie kupic jakis obraz IOSU urzadzenia mirkotika albo junipera czy cisco…

Na stronie producenta :slight_smile:

Ja CCNA robiłem na PT, ale wtedy CCNA było chyba lepiej zorganizowane.

Patrząc na ceny urządzeń - ja wtedy nie miałem takiej możliwości kupić sprzętu za groszę - może warto kupić jakiegoś starocia za 100 czy 200 zł i mieć pełny sprzęt we własnym labie. Wersje IOS to nie będą nowości, ale chodzi o zapoznanie się z samym IOS, który tak naprawdę trudny nie jest.

Producenci innych sprzętów mają to czasami inaczej rozwiązane, ale często CLI jest prawie identyczne jak w Cisco.

Hej,

Na stronie GNS3 masz market i tam znajdziesz instrukcje jak zainstalować i gdzie ściągnąć.

Jeżeli chodzi o obrazy Cisco to wpisz w google gns3 cisco images i znajdziesz wiele stron gdzie można znaleźć images ios. Jeżeli chodzi o switche L2 i L3 również są dostępne obrazy ale żeby je uruchomić musisz mieć licencje. To tez da się obejść skryptem ale musisz poszukać. Jeżeli nie chce Ci się bawić to najlepiej zakupić i będzie bez problemu.

@Kromal Windowsa też można pobrać za darmo i da się nawet aktywację obejść odpowiednim oprogramowaniem.

@Kromal
Poszukam na Google. Marketu gns3 nie znałem.
Jeśli chodzi o zakup licencji to gdzie ja znajdę? Też szukać w gns market

Witam,

Kupujesz virl i z niego ios mozna uruchomić z gns3.

@Kromal
@roobal
Wracam do tematu. Ćwiczę na packet Tracer sobie różne rzeczy ale np. nie wykonam na nim glbp.
Chciałbym jakiś router do tego wirtualny - kupić nawet za opłata do jakiegoś programu emulacji sieci.
Nie musi być Cisco. Zależy mi na prze ćwiczeniu glbp, private vla n…
Pozostaje mi szukać na stronie producenta np obrazu Mikrotika? A jak z obrazem ios do Juniper czy Cisco… Kupiłbym, ale jakby ktoś znał konkretnie miejsce gdzie… :slight_smile:

To już lepiej zrobić sobie lab ze sprzętu. Spokojnie znajdziesz sprzęty, które ktoś odsprzedaje po labowaniu w rozsądnych cenach.

Jednak fizyczny sprzęt…
Tylko widziałem filmiki na youtube jak działają w gns3 na np Private vlan…nie da rady jakoś ma być tych routerow i switch w wersji do jakiegoś emulator a Sieci?

nie do końca po polsku to napisałeś ale jeżeli pytasz czy da się projekt sieci z gns3 podłączyć pod fizyczną sieć lan to tak, da się. Tworzysz interfejs w projekcie i wirtualny podłączasz do swojej fizycznej sieci.

@maskanietka
Nie dam rady w Packet tracer wykonać private Vian. Jak tego dokonać np w gns3? Skąd pobrać jakiś router albo Switch w tym celu?
W Packet tracer np. routery i Switch e są od razu dostępne

W packet tracer nie można zrobić wielu rzeczy.
Sprawdź wiadomości prywatne.