Pytanie o kartę sieciową - pomoc przy kupnie

Nie wiedziałem, w którym dziale to dać, więc dałem tutaj :slight_smile: Od razu powiem, że nie znam się za bardzo na tym. Dlatego tutaj piszę :stuck_out_tongue: Mam płytę główną Asusa P5QL-E a w niej jest wbudowana kartka sieciowa. Menedżer urządzeń ja wykrywa jako: Atheros ar8121/ar8113/ar8114 PCI-E Ethernet Controller. Czy mogę na tym mieć wifi? Nigdy nie miałem, chociaż domyślam się, że teraz na każdej można korzystać. Ale pewności nie mam :] I jeśli się da, to jak to skonfigurować? Teraz jeszcze jedno głupie pytanko, bo nie wiem, czy dobrze myślę. Router łączy się za pomocą wi-fi? Ok, jak już się pośmialiście, to mi powiedzcie, czy to urządzonko, co vectra daje klik, będzie wystarczające? Z góry dzięki za pomoc :stuck_out_tongue:

Otóż ta płyta główna posiada zintegrowaną kartę sieciową, ale nie kartę wifi, tylko taką gdzie możesz podłączyć internet kablem…

Co do routera, to zależy od jego specyfikacji, czy ma access pointa (możliwość przesyłania danych bezprzewodowo) czy nie. Możesz podłączyć router kablem do komputera, nie musi to być przez wifi…

Nie wiem jakie “urządzonko” daje vectra…

To ja ci odpowiem tak:

W laptopach masz dwa urządzenia sieciowe. Po co producenci laptopów montowali by dwie karty, jeśli zwykła karta sieciowa obsługiwałaby WiFi?

:wink:

Są karty sieciowe przewodowe i bezprzewodowe. Tu masz przykłady kart bezprzewodowych:

http://www.skapiec.pl/site/cat/46/filtr … _0_0_0_0_0

Do routera zazwyczaj możesz podłączyć 4 urządzenia po kablu i kilkanaście/kilkadziesiąt urządzeń wifi (oczywiście jeśli ma Access Pointa)

Hmm… Czyli jeśli chciałbym korzystać z wifi to muszę po prostu kupić jeszcze jedną kartę, tak? Obojętnie jaką, będą jakieś różnice w transferach jeśli kupię tańszą? I czy będzie gdzie to podpiąć do płyty głównej mojej :slight_smile:

Edit. Np takie coś? Tanie, i Siemens, a Vectra ma te routery z Siemensa właśnie. Warto takie coś kupić?

I jeszcze jedno pytanie mam, taki router ma zmienne ip czy stałe?

carlsw , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Do płyty głównej tego nie podepniesz. To jest karta do laptopów.

Sprawdź, czy masz wolny slot PCI i możesz taką kartę, ale jeśli kompletnie się nie znasz, to najbezpieczniej będzie kupić jakąś kartę na USB.

Pamiętaj że router musi mieć AP

Jeden PCI Express x16 karta graficzna zajęła, ale są wolne 3 PCI. A lepiej pod USB czy tak do środka? To tylko wygodą się różni czy nie tylko? Aż tak kompletnie zielony nie jestem, akurat w tym temacie zupelnie nic nie wiem. Z podpięciem nie byłoby problemów żadnych. A gdzie to AP kupię? Czy może dostanę to od vectry? To jakby ktoś mógł, prosiłbym o napisanie jaką kartę sieciową najlepiej kupić i co z tym punktem dostępu?

Nie wiem w jaki sposób vectra udostępnia internet, nie wiem jakie urządzenie dodaje, ale potrzebujesz routera z AP (access point’em, czyli punktem dostępowym - dla WiFi) i modemem (tylko nie wiem jakim, bo jest kilka: ADSL, ADSL2+, xDSL, ISDN, … z czego DSLki mogą być w Anneksie A lub B).

Najlepiej zadzwoń do Vectry. Oni powinni ci powiedzieć dokładnie co i jak.

Najlepiej kup sobie karte sieciową najlepiej D-LINK DFE-580TX

jakby D-LINK był tutaj jakimś najlepszym producentem kart sieciowych :expressionless:

w zależności od poziomu zabezpieczen stosowanych w Twojej sieci to możesz wybrac to:

http://www.komputronik.pl/Lacznosc_i_ko … y,id,6427/

lub to:

http://www.komputronik.pl/Lacznosc_i_ko … ,id,40341/

Dlink jest przereklamowany i ma całkiem przeciętne produkty. Kiedyś na kablach to mieli niezłe switche, a teraz w wifi to dają ciała w stosunku do firm takich jak netgear albo linksys. Polecone wyżej karty linksysa są całkiem ok, ale wg mnie nie warto brać pod pci. Jak kupi się na USB to łatwiej sprzedać, albo można podpiąć od razu do innego komputera/laptopa, itd. Polecam zakup netgear wn111, wspiera 802.11n, czyli teoretyczne 300Mbit/s, a można ją dostać w okolicach 100zł.