Pytanie o kod pythona

Cześć. Nie wychodzi mi wynik tutaj w kodzie 34…Prośba o wytłumaczenie czemu ta liczba jest jako wynik w poniższym kodzie python:

I tak będziesz z każdym zadaniem przychodzić tutaj? :stuck_out_tongue:

Po każdej zmiennej powpisuj sobie czytelne komunikaty w print'ach z aktualną wartością zmiennej i będziesz wszystko wiedzieć jak program się wykonuje.

Tutaj akurat masz pętlę WHILE z warunkiem x < 5, i w niej zagnieżdżoną drugą pętlę WHILE z warunkiem y < 5

Tutaj masz z dodanymi przeze mnie print'ami:
https://www.online-python.com/k1Sn4q7I0B

Naciśnij przycisk „Run” i w okienku poniżej przewiń sobie wynik na samą górę i patrz po kolei, co program wykonuje i dojdziesz bez problemu skąd wyszedł ten wynik.

Nie chciałbym z każdym zadanie przychodzić tutaj :slight_smile: Tylko, że jak podchodzę do czegoś wtedy mam pewne problemy i nie potrafię dojść i zrozumieć wtedy napiszę.
Dzięki za rozpisanie.
Ja leciałem tak, że po pierwszym y = y +1
dawałem
dalej x = x+1
i pozostawałem w pętli y

Ogólna zasada pomiędzy krokami możesz dawać printa aby pomoc sobie w debugowaniu problemu.

@aesereht
@Domker
Z tymi krokami print, wstawiam je. Jednak co zauważyłem w ćwiczeniach mam jakieś problemy z tym kiedy się kończy jakaś pętla i rozpoczyna.
Jakie strony byście mi polecieli do potrenowania?
Ćwiczę zadania z tej strony:

Dla phytona po prostu patrz gdzie się kończy wcięcie - tam będzie się kończyła pętla.
Dla rozpoczyna szukaj słowa For lub While

A ćwiczenia mniej więcej tego typu co masz w pytaniu

Dużo się nauczysz z Python Tutorial i FrontPage - Python Wiki
Tylko musisz znać j. angielski.

Po pierwsze dobierz sobie porządne IDE do Pythona.
Polecam PyCharm (community): Download PyCharm: Python IDE for Professional Developers by JetBrains
Czytelne pokazywanie wcięć i samego kodu jest ważne, szczególnie jeżeli jesteś początkujący. Poza tym środowisko podpowiada na bieżąco przy pisaniu kodu i pokazuje błędy już na etapie pisania kodu, przed jego uruchomieniem.

Co do pętli w której jest pętla to niestety dużo osób ma z tym problem na początku, bo Python jest językiem, gdzie wcięcia odgrywają dużą rolę.

np.

i = 1
u = 2
while i < 6:
    print("i=", i)
    i += 1 # to inaczej: i = i+1
while u < 5:
    print("u=", u)
    u += 1 # to inaczej: u = u+1

Powyższy przykład to pętle jedna po drugiej. Jedna się skończy to zaczyna się druga.
Tu możesz zobaczyć w sposób wizualny, jak poszczególne linie kodu się wykonują:
LINK

Klikasz „Forward”, aby przechodzić do następnego kroku wykonywania się kodu. Podświetlenie na kolor żółty oznacza, to co się wykona w następnym kroku, a na kolor niebieski to co aktualnie się wykonało. Obserwuj równocześnie, co się dzieje w okienku wyników poniżej. Suwakiem możesz sobie płynnie przewijać poszczególne etapy.

Jak dodasz wcięcia do drugiej pętli to już masz pętlę w pętli:

i = 1
u = 2
while i < 6:
    print("i=", i)
    i += 1
    while u < 5:
        print("u=", u)
        u += 1 # to inaczej: u = u+1

Wizualizacja dla pętli w pętli:
LINK

To powinno Ci pomóc zrozumieć jak to wszystko działa i co się aktualnie dzieje z kodem.

W przypadku np. PHP lub Bash’a jest łatwiej zorientować się wizualnie jeżeli chodzi o pętle w pętli, bo masz tam ich zakończenia widoczne.
Porównanie:

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.