Pytanie o kompatybilnosc kodekow

czesc,

mam pytanko czy kodeki do Windowsa sa takie same jak do Linuxa (np Ubuntu)??

dzieki za odp

pozdrawiam,

Ps.prosze nie krzyczec ze nie uzywam polskich krzaczkow…

Nie, nie są takie same i nie używa się tych samych kodeków. Te dla Windows są dla Windows, nie dla innych systemów, proste.

masterus ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Proszę zatem podać przyczynę, dla której ich nie używasz.

To powiedz jak Ty odtwarzasz pliki wmv pod swoim linuksem - bo cała reszta ludzi używa mplayera wraz z paczką binarnych kodeków w postaci DLLek prosto z Windows.

Ogólnie pod linuksem nie za bardzo istnieje coś takiego jak kodeki systemowe - zazwyczaj aplikacja musi być zlinkowana z ffmpeg lub czymś podobnym i jak wiele rzeczy w linuksie nie jest to jeszcze ujednolicone.

A co do pytania zadanego przez autora wątku - większość programów pod linuksem ma wbudowane kodeki i osobna instalacja kodeków nie jest potrzebna, no chyba, że zostały wycięte z powodów licencyjnych (USA…) patrz Debian itp.

No dobra, tak jest w przypadku w32codecs.

Ale ja zrozumiałem pytanie jako “czy mogę zainstalować kodeki które mam pod Windows (*.exe)?” Nie takie rzeczy przychodzą do głowy początkującym.

witam

@kaka : pracuje w firmie gdzie nie uzywa sie polskich krzaczkow jak rowniez polskiego jezyka wiec nie mam nawet zainstalowanego polskiego jezyka

moje pytanie wzielo sie z stad,ze mam pare filmow MP4 (super jakosc,maly rozmiar itd) i jedyne co moglem zrobic by je obejrzec to na mojej zonie ThinkPad’zie (ma WinXP)

zainstalowalem CoreAVCdecoder 1.7 (plik z rozszerzeniem .ax) i jestem ciekaw czy moge ten kodek uzyc w Linuxie (Ubuntu)

pozdrawiam,

w Linuksie użyj x264

masterus , przyjmę to usprawiedliwienie, ale kiedy będziesz już mógł używać polskich znaczków, popraw swoje post.

I jeszcze jedno… Dlaczego nie poprawiłeś tytułu wątku? Proszę dostosuj się do mojej wcześniejszej uwagi.