Pytanie o kompatybilnosc kodekow

(Masterus) #1

czesc,

mam pytanko czy kodeki do Windowsa sa takie same jak do Linuxa (np Ubuntu)??

dzieki za odp

pozdrawiam,

Ps.prosze nie krzyczec ze nie uzywam polskich krzaczkow...

(Sawyer47) #2

Nie, nie są takie same i nie używa się tych samych kodeków. Te dla Windows są dla Windows, nie dla innych systemów, proste.

(Kaka') #3

masterus ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Proszę zatem podać przyczynę, dla której ich nie używasz.

(Xwars) #4

To powiedz jak Ty odtwarzasz pliki wmv pod swoim linuksem - bo cała reszta ludzi używa mplayera wraz z paczką binarnych kodeków w postaci DLLek prosto z Windows.

Ogólnie pod linuksem nie za bardzo istnieje coś takiego jak kodeki systemowe - zazwyczaj aplikacja musi być zlinkowana z ffmpeg lub czymś podobnym i jak wiele rzeczy w linuksie nie jest to jeszcze ujednolicone.

A co do pytania zadanego przez autora wątku - większość programów pod linuksem ma wbudowane kodeki i osobna instalacja kodeków nie jest potrzebna, no chyba, że zostały wycięte z powodów licencyjnych (USA...) patrz Debian itp.

(Sawyer47) #5

No dobra, tak jest w przypadku w32codecs.

Ale ja zrozumiałem pytanie jako "czy mogę zainstalować kodeki które mam pod Windows (*.exe)?" Nie takie rzeczy przychodzą do głowy początkującym.

(Masterus) #6

witam

@kaka : pracuje w firmie gdzie nie uzywa sie polskich krzaczkow jak rowniez polskiego jezyka wiec nie mam nawet zainstalowanego polskiego jezyka

moje pytanie wzielo sie z stad,ze mam pare filmow MP4 (super jakosc,maly rozmiar itd) i jedyne co moglem zrobic by je obejrzec to na mojej zonie ThinkPad'zie (ma WinXP)

zainstalowalem CoreAVCdecoder 1.7 (plik z rozszerzeniem .ax) i jestem ciekaw czy moge ten kodek uzyc w Linuxie (Ubuntu)

pozdrawiam,

(matiit) #7

w Linuksie użyj x264

(Kaka') #8

masterus , przyjmę to usprawiedliwienie, ale kiedy będziesz już mógł używać polskich znaczków, popraw swoje post.

I jeszcze jedno... Dlaczego nie poprawiłeś tytułu wątku? Proszę dostosuj się do mojej wcześniejszej uwagi.