Pytanie o konto Administrator w XP Home

Witam,

Dziś zalogowałem się poprzez tryb awaryjny do wbudowanego ukrytego konta Administrator w XP Home Edition SP3. Założyłem dla bezpieczeństwa hasło dla tego konta. Po wylogowaniu się, ponownym uruchomieniu komputera i zalogowaniu się na swoje konto wyłączyłem dostęp do tego konta poprzez wpisanie w cmd komendy net user Administrator /active:no

Poprzez profile użytkownika usunąłem C:\Documents and Settings\Administrator

1)Czy po wyłączeniu tego konta w/w komendą nie powoduje utraty hasła dla tego konta??

2)Czy dobrze je zabezpieczyłem ??

3)Czy po ponownej aktywacji tego konta hasło dla niego będzie nadal aktywne??

4)Czy teraz bez zalogowania się na obecne konto, jest możliwe aktywowanie konta Administrator

Konto Administratora w Windows XP Home nie jest ukryte. Przecież nie musiałeś go szukać, wystarczyło uruchomienie systemu w trybie awaryjnym.

To, co zrobiłeś nie miało większego sensu. Wystarczyło jedynie ustanowić nowe, mocne hasło znane tylko Tobie.

Zalogować się choć raz z nowym hasłem, wyłączyć i włączyć przywracanie systemu i gotowe.

Przeciętny użytkownik już nie zalogowałby się do systemu.

Mając jednak dostęp do komputera osoba znająca się na temacie bez problemu uzyska dostęp do Twojego komputera bez względu na Twoje zabiegi.

Jedynym skutecznym zabezpieczeniem na dzisiaj jest zaszyfrowanie całego dysku 2048 bitowym kluczem AES, powodzenia.

Chodzi oto, że domyślnie do konta Administrator nie wejdziesz bo jest ukryte, w XP Home trzeba właśnie użyć trybu awaryjnego by uzyskać do niego dostęp. Z mojego komputera korzysta też mama i moje rodzeństwo, lecz oni nie są obeznani w temacie.

Chodzi mi tylko oto czy nikt nie będzie miał już dostępu do konta Administrator nawet po jego ponownym aktywowaniu, tj. czy hasło nadal będzie aktywne, jak mówiłem wyłączyłem tamto konto również w profilach lokalnych.

Zrobiłem to dlatego, żeby nikt obcy nie dostał się fizycznie do mojego komputera, np. w serwisie komputerowym. Gdyż zawsze jak dawałem kompa do czyszczenia to zawsze miałem coś pozmieniane w systemie i hasło zresetowane. Napewno użyli konta Administrator gdyż wcześniej nie było zabezpieczone. Do profilu lokalnego również mam założone hasło, więc poprzez tamto go nikt niema jak zresetować

Tak jak napisał kolega powyżej

Jedynym skutecznym zabezpieczeniem na dzisiaj jest zaszyfrowanie całego dysku 2048 bitowym kluczem AES

Bo bez szyfrowania to i linux ophcrack radzi sobie doskonale ze wszystkimi kontami usserów

Dodane 08.02.2010 (Pn) 15:51

Tak jak napisał kolega powyżej

Jedynym skutecznym zabezpieczeniem na dzisiaj jest zaszyfrowanie całego dysku 2048 bitowym kluczem AES

Bo bez szyfrowania to i linux ophcrack radzi sobie doskonale ze wszystkimi kontami usserów

Niedługo przechodzę na Windows 7 Ultimate ale to na nowym komputerze. Czy BitLocker jest skuteczny?? I czy pliki systemowe też należy zaszyfrować??

Hmm na youtube znalazłem filmik, ukazujący działanie programu bootowalnego do usuwania haseł w komputerze, faktycznie macie z tym rację. Ale czy po aktywacji ponownej konta o którym mowa, hasło nadal będzie aktywne??

Gdzie kupić dobry i skuteczny program do szyfrowania dysku dla XP i 7 ??

Konto nieaktywne to się na nie zalogujesz nawet jak podasz hasło, tak samo jak będziesz chciał skorzystać z opcji Uruchom jako Administrator to system nie rozpozna konta Administratora.

Nie ma takiego zabezpieczenia, którego nie da się obejść, wystarczy pierwsza lepsza dystrybucja Linuksa przeznaczona do tego celu aby zresetować a nawet ustawić nowe hasło administratora i każdego innego użytkownika. Jeśli chcesz się przed tym uchronić, w szczególności przed serwisami, to pozostaje Ci jedynie szyfrowanie partycji. Szyfrowanie też się da obejść ale to może zająć nawet kilka lat, więc mało komu będzie się chciało w to bawić.

Pozdrawiam!

Jaki program do szyfrowania polecacie?? i czy pliki systemowe też można zaszyfrować by nie było problemów??

Nadal też nie rozumiecie oco pytam, Czy jak uaktywnie zpowrotem konto Administrator to czy podane wcześniej hasło zostanie zachowane??

Tak, hasło nie wygasa, jeśli nie ustawiłeś okresu ważności hasła. Co do szyfrowania to poczytaj sobie o TrueCrypt na przykład.

Pozdrawiam!

Dzięks. W XP nie można ustawiać ważności hasła. Jak zaszyfruję dysk to jak będę mógł uzyskać do niego dostęp przy logowaniu do systemu??

Poprzez odszyfrowanie go tym samym programem :wink:

A możesz mi wyjaśnić jak wygląda dysk po zaszyfrowaniu?? Tj. Przed zalogowaniem czy coś wyskakuje, po zalogowaniu itp. ??

Tutaj masz opisane co i jak http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona6.php na przykładzie wspomnianego przeze mnie TrueCrypt :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięks, a pod 7 co jest lepsze?? ten program czy wbudowany BitLocker?? I jak wygląda sprawa z nowymi plikami, programami instalowanymi/ umieszczanymi na zaszyfrowanym dysku/partycji?? Czy są od razu szyfrowane?? czy trzeba od nowa zaszyfrować cały dysk??

…a moja Krysia w swoim XP może ustawić ważność hasła.

Jak to można zrobić??

Trzeba umieć odróżniać Windows XP Home od Windows XP Pro, zamiast pisać skrótami - Windows XP, bo to nie to samo.

W Windows XP Pro można więcej.

No ja podałem że mam Home, kolega wyżej miał na myśli chyba Pro

Zgadza się.

Ja jednak, zawsze byłem, jestem i będę zwolennikiem precyzyjnego wysławiania się.

Znacznie łatwiej uniknąć nieporozumień.

Natomiast brak zrozumienia z drugiej strony, to problem tej drugiej strony, jeśli wiem, że moja wyopwiedź jest jasna i jednoznaczna.