Pytanie o legalnosc/zakup programu i wymogi

witam

przepraszam jesli nie trafiam z dzialem. Mam pytanie/a:

Nie jestem pewien jakie sa wymogi przejscia pozytywnie ewentualnej kontroli oprogramowania w firmie (ktora pragne zalozyc). Powiedziano mi ze faktura zakupu i rejestracja oprogramowania.

Jak sie ma to jednak do zakupienia klucza np karta kredytowa w internecie z niemieckiej czy amerykanskiej strony ?

Badz do zakupienia oprogramowania tam fizycznie i przeslania go do kraju (bez faktury). Wiadomo przeciez ze mase programow, tzn licencje do ich uzytkowania da sie wykupic tylko w taki sposob.

Uprzejmie prosze o formane wymogi stwierdzajace legalnosc oprogramowania z punktu widzenia kontroli w firmie oraz wyjasnienie kwiestii z zakupem softu z zagranicy. Jelsi faktura jest wymagana, to cz yw tkaim przypadku zakup progrmau od osoby fizycznej na aukcji odpada ? Byloby to dzine ?

Pozdrawiam

Nie ma takiej opcji, zebys nie dostal faktury - za kazda usluge, nawet tzw. import (pod ktory podchodzi zakup oprogramowania zagranica), musisz dostac dokument potwierdzajacy transakcje (przy zakupie podajesz tzw. invoice details). Sprzedajacy musi sie wtedy takze rozliczyc z takiej transakcji u siebie w kraju. A Ty pokazujesz taki dokument w razie kontroli (np. FV)

Na terenie EU, masz mozliwosc dokonywania zakupow bez zadnych konsekwencji (pomine tutaj zwyklych uzytkownikow). Jezeli masz symbol PL przed NIP, to wtedy podajesz taki numer kontrachentowi. On na Twojej FV wpisuje 0% VAT (w ramach wewnatrz wspolnotowego rozliczania sie - zapytaj ksiegowa) a jak nie masz - traktujesz to jako import i przeliczasz taka fakture potem na polski VAT.

nie wiem czy dobrze rozumiem, poniewaz czesto kupuje rozne rzeczy w EU lub USA przez internet i ‘‘fizycznie’’ faktury z pieczatka itp nie dostalem nigdy. Przenalalizujmy wiec to na przykladzie.

Zalozmy ze mam firme i chce kupic program http://www.flaxfx.com/ z tej strony. Nie jest on sprzedawany w wersjach box u nas w sklepach wiec nie mma wyjscia. Pisza ze najlepej placic karta visa. Zalozmy ze skladam zamowienie, place karta visa no i dostaje kod licencyjny na moje nazwisko emailem. I to wszystko ( no poza wyciagiem bankowym ktory wzbogacony zostanie o tresc zakup karta visa i nazwa firmy). Czy to znaczy ze uzywajac potem ten program prowadzac dzialanosc uzywam go nielegalnie, bo nie mam faktury ?

  1. Co jesli chcialbym kupic program od osoby fizycznej na zagranicznych aukcjach ? Wiadomo ze sa tam sporo taniej niz na naszych ?

Pozdrawiam

W Polsce musisz mieć fakturę lub inny dokument potwierdzający zakup (np. dokument elektroniczny nie wymaga pieczątki w ramach potwierdzenia).

Zawsze (przynajmniej tak robi moja firma) klientom wysyłamy fakturę na usługę, którą u nas zamawiają. Jeżeli na wyciągu z konta jest wyraźny opis transakcji, to może to posłużyć jako dowód kupna.

Jeżeli kupujesz coś na aukcji, to hm… IMHO do firmy nie kupuje sie oprogramowania od osoby nie mającej firmy.

Zawsze jest też US, w którym powinni poinformować, co i jak należy zrobić. Zawsze można zadzwonić do dwóch różnych, jeżeli chce się mieć pewność.