Pytanie o OpenWRT do routera D-Link

Witam, mam taki router:

znalazłem stronę z alternatywnym softem do w/w routera
https://openwrt.org/toh/d-link/d-link_dir-878_a1

i tu pytanie czy ktoś tego softu używa, czy warto i co można zyskać oraz jeśli już bym się zdecydował to co powinienem zrobić aby bezboleśnie wgrać nowy soft i czy była by w razie co możliwość w razie potrzeby opcja wgrania oryginalnego softu i skąd go wziąć…
Przepraszam, że tak dużo pytań ale bardzo mnie to ciekawi a kiedyś używałem na routerze TPLinka jakiegoś softu Gargoyle zdaje się.

i też pytanie czy używanie takiego oprogramowania w routerze jest bezpieczne.
Lub czy są inne lepsze polecane softy do w/w routera, z góry dziękuję za pomoc :wink:

Jeśli działa i wszystko jest OK, to nie grzeb.

Jak chcesz, to możesz, ale najpierw ZRÓB KOPIĘ USTAWIEŃ. Potem wgraj, najwyżej wrócisz do oryginału dostępnego na stronie D-Link’a.

Sam nie używam, wolę coś z oficjalnym wsparciem.

Jednak według opisów na stronie twórców zyskujesz zdecydowanie większe możliwości konfiguracji routera niż na domyślnym sofcie od producenta.

https://openwrt.org/docs/guide-user/start

To projekt opensource, błąd zawsze może się gdzieś w kodzie znaleźć (podobnie jak w oficjalnym oprogramowaniu od producenta routera :wink: ).

Większe możliwości konfiguracja, to też większa szansa że ktoś ustawi coś w nieoptymalny sposób.

Do tego nie wiem, ale dla platform x86 (czyli desktopy, laptopy, minipc itd.) jest np. pfsense który może pełnić rolę routera z firewallem + dodatkowe opcje dostępne w osobnych paczkach do zainstalowania.