Pytanie o oznaczenia wersjii Visty

Witam

Zastanawiam się nad zakupem Visty home premium, ale czytałem że można natknąć się na jakieś wersje upgrade, oraz jeszcze jakieś z innymi dziwnymi oznaczeniami typu EDU, NFR. Moje pytanko co to są te wersje EDU, NFR, oraz czy na pudełku będzie dokładnie napisane jaka to wersja, coś w stylu Vista Home Premium OEM NFR?

Jeszcze chciałbym się zapytać o DRM w Viście, czy to prawda że zżera strasznie zasoby kompa? Jak w zasadzie to działa? Nie będę mógł sobie zgrać muzy z CD do mp3 czy jak?

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=vis … Google&lr= - leniu patentowany

Nie zżera w zasadzie wcale podczas pracy, a jedynie podczas oglądania filmów HD, co jest normalne, gdyż są one zakodowane z użyciem AACS. Gdyby nie było DRM-u w viście, na który wszyscy tak narzekają, to takich filmów nie dało by się odtworzyć wcale (oczywiście legalnie) dopóki są kodowane z użyciem tego zabezpieczenia. Są jeszcze jakieś tam bajery, że vista blokuje SPDIF, gdy muzyka ma odpowiednie zabezpieczenia itp. ale są to niezwykle rzadkie sytuacje i wszystkie oparte na tej samej zasadzie.

Cytat z pewnej strony nt. walki z DRM

“Po pierwsze — ignorować sprzęt i oprogramowanie wykorzystujące systemy DRM w jakiejkolwiek postaci. Nie kupować muzyki, filmów i innej treści zabezpieczonej przez mechanizmy DRM.”

No właśnie, a co wtedy gdy nasz upragniony film jest tylko w takiej wersji i nasz system nie ma DRM? Wtedy nie obejrzymy go sobie w ogóle (legalnie) ponieważ nie uda się go odkodować. Oczywiście można skorzystać z cracka, ale co wtedy za różnica czy crackujemy płytę czy DRM w systemie? na jedno i drugie są sposoby i jedno i drugie jest “średnio” legalne…

vista jest pazerna na ram, ale w tej konfiguracji nie powinieneś tego odczuć.

No cóż te 70-90mb więcej zabiera, ale w końcu jest to system nowszy 5 lat…