Pytanie o płytę Gigabyte GA-8I945P-G

hej,

mam pytanie, czy do płytki jak w temacie da się podłączyć 4 dyski PATA ale tak by nie pracowały w RAIDzie??

Oczywiście. Podłaczas i robiz wszytsko normalnie nie instalujesz strowników RAID w BIosie też wyłączasz RAID.

Do kontrolerów RAID masz porządną instrukcję poczytaj.

Wejdziesz w program konfiguracyjny kontrolera i pozycja chyba 1 Auto Configuration i w pozycji RAID mode ustawisz na normal.

Czy tak jest głowy nie daję - ale w instrukcji jest to ładnie opisane.

UPDATE

Jeśli kontroler ATA Raid nie jest zainstalowany w systemie należy to uczynić.

JNJN piszesz o tym żeby uruchomić RAID? Bo z tego tak wynika. A autor napisał:

McDracullo

Chciałem tylko przypomnieć jak kolega nie wie że na tej płycie kontroler ATA Raid to osobny chip (kontroler) i aby z niego korzystać należy go zainstalować w systemie,a wszelkie zmiany ustawień jego pracy dokonuje się w jego programie konfiguracyjnym (BIOS utility Main Menu).

na razie Wasze odpowiedzi mi jeszcze mało mówią więc napisze dokładnie o co mi chodzi i czego nie wiem.

zależy mi na tym by podłączyć co najmniej 3 dyski PATA do tej płytki, oczywiście to są 3 różne dyski i każdy ma pracować jako osobny dysk. w sklepie gdzie brałem płytkę 2 różnych facetów potwierdziło, że da się, no ale ja jakoś już któryś tydzień z rzędu nie potrafię:(

płytka jest wyposażona w (to z jakiegoś opisu do płyty):

Złącza IDE

  • 1 złącze (IDE1) obsługiwane przez kontroler ICH7R (UDMA 33/ATA 66/ATA 100), umożliwiające podłączenie 2 urządzeń IDE, obsługiwane w systemach operacyjnych Windows 2000/XP

  • 2 złącza (IDE2/IDE3) obsługiwane przez kontroler IT8212 (UDMA 33/ATA 66/ATA 100/ATA 133) z obsługą RAID umożliwiające podłączenie 4 urządzeń IDE

gdy mam wyłączonego RAIDa w Biosie to dyski podłączone do IDE1 widać normalnie, no ale tam mogą być tylko 2 :), a dysków podłączonych do IDE2 i IDE3 w ogóle Bios nie widzi. różnych ustawień próbowałem ale zawsze jest to samo przy wyłączonym RAIDzie. gdy w Biosie opcję “Onboard H/W Giga RAID” ustawię jako “Enabled”, a opcję “Giga RAID Function” jako “ATA” to w Biosie dalej tych dysków nie widać, ale podczas startu kompa włącza się zaraz po wykryciu przez Bios tych dysków na IDE1 jakieś coś co oznajmia że jest skanowane IDE od RAID i tam te dyski wykrywa, lecz jak się już system włączy to ich dalej nie ma. Rozumiem że tera trzeba zainstalować w systemie sterowniki do tego kontrolera RAID. No i teraz rodzi się kolejno moje pytanie:

ten kontroler RAID to IT8212 w opisie jest że obsługuje on RAID 0, RAID 1 i kombinację RAID 0+1, czy jak ja nawet zainstaluję te sterowniki w systemie i będę musiał korzystać z tego kontrolera to da się takie coś zrobić by te dyski nie pracowały w RAIDzie tylko każdy był jako osobny dysk??

zakładając ten temat miałem na myśli pytanie czy da się zrobić (czy ktoś zrobił/widział/słyszał) to co chcę (czyli te co najmniej 3 dyski) nie włączając RAIDa na płycie, no ale jak się tam może nie da to niech już będzie przez kontroler, tylko niech pracują jako oddzielne dyski:]

z góry dzięki za pomoc;)

Zainstaluj te sterowniki. Włącz w BIOSie ten kontroler.

Interesuje Cię to co u góry:

Wypnij dyski z kontrolera ATA Raid.

W biosie ustaw tak:

Sata Raid/ANCI Mode ustaw na Disabled

On-Chip Sata Mode ustaw na auto

Onboard H/W Giga RAID" ustaw jako “Enabled”

Giga RAID Function" jako “ATA”

i zapisz bios Save.

I albo system XP zainstaluje sterowniki do kontrolera sam,albo doinstaluj z płyty CD do płyty głównej - w menadżeże ma być pozycja np SCSI and Raid Controller i jak ją rozwiniesz ma być ITE IT8212 ATA Raid Controller

Masz zainstalowany kontroler ATA Raid.

I teraz przy starcie kompa ma się pojawiać :

IT8212 BIOS i coś tam…

Press CTRL+G i wejdziesz do biosu kontrolera ATA Raid.

i pozycja nr 1 w menu to Auto Configuration - wybierz i pozycja Raid Mode ustaw na normal i zapisz ustawienia i wyjdź ,wyłącz kompa i podepnij dyski,pamiętaj na jednej taśmie (80 żyłowe) dyski na zworkach mają być ustawione jako Master i Slave.

Jeśli opcje konfiguracyjne nie będą dostępne lub nie ma opcji CTRL+G przy starcie kompa i nie można wejść do menu kontrolera,należy najpierw właściwie podpiąć dyski do kontrolera i przy starcie kompa i po scanowaniu dysków IDE wejść do biosu kontrolera ATA Raid i dokonać zmian i zapisać ustawienia.

I masz porządne instrukcje do tego,czytaj i rób metoda prób i błędów - ja podaję to z głowy i nie jestem pewien że tak jest.

no ok, zobacze co mi się uda zrobić, dzieki:)