Pytanie o płyty CD-R i CD-RW

Witam mam kilka pytań odnośnie “zamykania” płyt przy ich nagrywaniu tzn.

  1. Czy zamykać i otwierać (multisesja) można TYLKO płyty -RW czy -R też?
  2. Dlaczego gdy nagrywam płytę CD-R i dam opcję “nie zamykaj płyty” to i tak na koniec program mi ją zamyka?
  3. Czy sposób nagrywania płyt (dysk z danymi) lub (płyta audio) ma wpływ na to czy można płytę zamknąć czy nie?

Bardzo proszę o wyjaśnienie tych zagadnień. Pozdrawiam.

  1. R też można.

Chyba jednak nie, ponieważ sam właśnie przed chwilą nagrywałem CD-R (audio) nie zamykałem a i tak na koniec procesu nagrywania było “zamykanie płyty”…później chciałem dograć i nie dało rady…program widział płytę jako już “ZAPISANĄ”…

1 polubienie

o ile mnie pamięć nie myli - nagrywając ścieżki audio zawsze zamykasz płytę.

1 polubienie

5-10 lat temu dogrywałem pliki do płyt CD-R i się udawało, ale pamiętam, że po kilku dograniach na płytę wchodziło mi około 400 MB zamiast 700 MB.

No nie wiem. Zawsze odznaczam zamykanie płyty, ale to w burnaware free.
Zrobiłem testowo kopię wszystkich folderow i rejestru płatnego program. Przyda się za zapas.


Po nagraniu widzę, że zweryfikowało, ale nie zamknęło.
MWSnap371
Płyta verbatim i nawet a stare płyty mogę coś dograć.
Mam czyste, stare burnaware portable 7.4 - bezbłędne.

Nagrywając pliki .wave czyli Audio-CD nagrywarki komputerowe z automatu zamykają sesję. Zaś pliki .mp3, .wma i inne skompresowane, po nagraniu ich można zostawić tak zwaną otwartą sesję a taką płytę CD-R można odtwarzać na komputerach i tylko na niektórych odtwarzaczach. Do takiej płyty można później dograć utwory a nawet niektóre “usunąć”. Oczywiście takie usuwanie z płyty CD-R nie oznacza faktycznej kasacji danego pliku tylko następuje usunięcie z listy plików. Miejsce po tak usuniętym pliku będzie nadal “zajęte” ale nagrywarka nie będzie tego pliku odtwarzać jakby w ogóle go nie było na płycie.

Dograłem do kopii programu mp3 z Moricone i bez problemów.

Musisz nagrac jako track at once a nie disk at once. Tak to sie chyba pisze.Dwa tryby powinny byc.Disc at once zamknie plyte track nie.

2 polubienia

Dzięki wielkie chłopaki, no to jaka jest różnica pomiędzy cd-r a cd-rw? Domyślam się ale wolę zapytać kogoś kto może lepiej wiedzieć :slight_smile:

Na CD-RW możesz usuwać.

1 polubienie

CD-Read/Write - CD-Read

Dzięki za pomoc :slight_smile: myślę, że temat można zamknąć. Pozdrawiam

1 polubienie

Blisko, ale nie do końca.

CD-R - Compact Disk Recordable
CD-RW - Compact Disk ReWritable

Pierwszą nagrasz jeden raz - tak, można też pliki usuwać w kolejnych sesjach, ale nie zwolnią one dostępnej pojemności.

Na drugiej możesz nagrać, dograć, a po wszystkim możesz skasować i wyczyścić płytkę z danych. Na takiej płycie możesz wykonać nagranie danych nawet kilkunastokrotnie.

1 polubienie

Dużo więcej. Kilkadziesiąt razy nawet to robiłem i pewnie więcej by się udało. W specyfikacji w internecie piszą, że 1000 razy można nawet nagrać tę samą płytę.

Pewnie zależy od producenta. Mnie udawało się nagrać kilkadziesiąt razy i płyty sypały błędami w czasie sprawdzania kompilacji. Ale fakt - to było genialne rozwiązanie, gdy trzeba było przenieść dane na inny komputer, a pendrive-y były drogie. :slight_smile: Bo o zastosowaniu płyty w In-CD wspominać nie będę.